Sikercsapattá érett a szlovák női kosárlabda-válogatott. A jövő évi, görögországi Európa-bajnokság talán legnehezebb selejtező csoportjában hat mérkőzésen lépett pályára, és hat vereséget mért ellenfeleire. Peter Kováčik vezetőedző megkönnyebbülten vonhatott mérleget együttesének diadalútjáról.
Hatszor meghajolt az ellenfél
Nincs nagyon mire panaszkodnom. Egyetlen akadályt a játékosok klubokból való elengedése jelentett. Ezzel kapcsolatban is a kassai kiválaszottaim legutóbbi távolmaradása jutott az eszembe. Valóban nehezen találok nehézségeket, mert a szövetség minden kívánságunkat teljesített. Rendelkezésünkre bocsátotta a szükséges anyagiakat, bárhova utazhattunk. Emellett a legfontosabbnak tartom, hogy a játékosok akartak játszani a válogatottban, meghallgatták tanácsainkat, elvégezték az edzésmunkát.
A három novemberi mérkőzésen elsősorban remek védekezésének köszönheti a csapat győzelmeit. Önről ismert, hogy a védőmunka megszállottja. Úgy érzi, hogy a veretlen menetelés edzői elképzeléseinek a sikerét is jelenti?
Mindenképpen. Hiszen olyan játékosok voltak a keretemben, akik szívesebben dobálták a kosarakat, kevesebbet törődve a védekezéssel. Őket fölöttébb nehéz meggyőzni arról, hogy a labdaszerzés a legfontosabb. Ám a korszerű kosárlabda erről szól, erre épül a sikeres támadásbefejezés, az önbizalomszerzés. Amikor a Bogojeviccsel és Mandiccsal kiálló Jugoszlávia az utolsó negyedben csak két pontot dob ellenünk, az már arról árulkodik, hogy a csapat azonosult a játékfelfogásunkkal, s ezt a jövőben csak fejleszteni kell. Van azonban egy hatalmas álmom: érmet szeretnék hozni a válogatottal az olimpiáról. Látja, micsoda merészség! Még az Európa-bajnokság fölött is átszárnyaltam, annyira magával ragadott a nagy kihívás. Legnagyobb edzői sikeremre még várok.
Amíg végképp nem dőlt el az Eb-szereplés sorsa, a honi sporttársadalom és a média is folyton azt bogozgatta, hogy milyen körülmények között nem juthat ki a csapat a kontinensviadalra. Mennyire zavarta önt az akkoriban tapasztalható bizalmatlanság?
Edzőként egyáltalán nem idegesített, mert bíztam abban, hogy adott szavunkat teljesítjük, vagyis hat győzelemmel zárjuk a sorozatot. Sajnálom, hogy ilyenek az emberek. Pedig a csapat jól játszott, lehetett nézni a produkcióját, új arcokkal gazdagodott, és mégis. Mintha rosszakaróink volnának, olyanok, akik a kákán is csomót keresnek. Mindez hidegen hagyott, a játékosok is jókat kacagtak rajta. Bennünket a tekintélyteremtő siker vágy vitt előre. Kikaphattunk volna Lettországban, de mi erről hallani sem akartunk. Győzelmünk híre bejárta Európát, és selejtezőbeli szereplésünk után akarva-akaratlanul a kontinensviadal három-négy esélyese közé sorakoztunk. És mi erre törekedtünk. Ha a franciaországi Eb után elfogyott a tekintélyünk, most visszaszereztük.
Kialakult az Európa-bajnokság tizenkét tagú mezőnye. Mit szól a várható ellenfelekhez?
Vaskos meglepetésnek tartom Izrael és Belgium továbbjutását. Velük senki sem számolt. Ez azt jelzi, hogy a kontinensviadal már nem az erősek és gyengék csatározása, hanem a pillanatnyi forma és a jó felkészülés ötvöződése lesz.
Ismert, hogy a görögországi mezőnyből az első három európai válogatott utazhat 2004-ben újra Görögországba, de akkor már az olimpiára. Mire lenne feltétlenül szükségük a következő hónapokban ahhoz, hogy az Eb-dobogón landoljanak védencei?
Elsősorban ugyanolyan felkészülési feltételekre vágyunk, mint amilyenekben a selejtező során volt részünk. Rendkívül fontosnak tartom, hogy új arcokkal töltsük fel a keretet, hogy ezáltal is gazdagodjon a válogatott tudásának eszköztára. És nem hagyhatom ki azt az óhajomat, hogy kiszemeltjeim egészségesek legyenek, jól felkészülten érkezzenek klubjukból, mert erkölcsi-akarati tulajdonságaikban aligha akad kivetni való.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.