A Sablon-rendszer reformja
2002-ben Michael Sablon lett a belga szövetség technikai igazgatója, aki úgy ítélte meg, amit eddig tettek, az mind rossz volt, azaz le kell gyalulni a rendszert, és teljesen új alapokra kell építeni a belga futballt. Két éven keresztül csak a hazai utánpótlást figyelte napról napra, a módszereket pedig összevetette a holland és a francia modellel. A leuveni egyetem kutatóit megbízta, hogy készítsenek elemzést 1600 órányi, edzéseken és korosztályos meccseken készült felvételekből. Elsősorban az érdekelte, milyen érintésszámot érnek el a gyerekek, óránként hányszor találkoznak a labdával. Az eredmény – 20 percenként 4-szer – letaglózta.
Egyértelművé vált, hogy valamit tenni kell, hiszen az elavult (az emberfogással, söprögetővel játszott 4–4–2-es vagy 3–5–2-es rendszer), illetve a kaotikus utánpótlás-nevelés semmilyen egységet nem alkotott. A szövetség szervezett egy szakmai konferenciát, és 30 edző bevonásával új irányt jelölt ki az ország futballjának: a 4–3–3-as rendszernek megfelelő utánpótlásképzést.
De a gyerekfutball tekintetében is komoly reformokat tartalmazott a tervezet: a 7 év alatti gyerekeknek 2-2, a 9 év alattiaknak 5-5, míg a 11 év alattiaknak 8-8 ellen kellett játszaniuk, de csupán fél pályán. Addig nem is gyakorolhatták például a hosszú indítást. Az alapgondolat az volt, hogy minél kevesebben vannak, annál többször érhet labdába egy adott játékos, ami fiatal korban elengedhetetlen.
Az intézményeket arra kérték, hogy fogadják el a külföldi (akár migráns) fiatalokat is, sőt Sablon arra törekedett, hogy az utcagyerekeket éppen a futballprogramon keresztül integrálják a társadalomba. A projekt előtt nagyon kevés külföldi származású játékosnak volt esélye bekerülnie a legjobbak közé. A helyzet azóta gyökeresen megváltozott, elég, ha csak a kongói származású Lukakura és Kompanyra, a marokkói Fellainire és Chadlira, illetve a portugál-spanyol Carrascóra gondolunk.
A munka eredménye az lett, hogy 2004-ben összeállt a belga mestermű, a G-A-G (Global-Analytique-Global). A terv lényege az volt, hogy átveszik a környező országok futballjának legjobb elemeit. A franciáktól a taktikai fegyelmet és a fizikai képzést (Analytique), a hollandoktól a csodás technikát (Global), és mindezt egy új, leírható környezetbe helyezik (Global).
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.