Ez nem Antigua és Barbuda, és nem is Új-Zéland. Sokkal, de sokkal keményebb lecke vár ma este a magyar válogatottra Manchesterben. Az ellenfél ugyanis a világbajnokságra készülő, és a hírek szerint legerősebb tizenegyével felálló Anglia lesz.
Gyalog és mezítláb?
Jól tudja ezt Bozsik Péter szövetségi kapitány is, aki egy felejthető győzelemmel (2:0) debütált a magyar válogatott kispadján Új-Zéland ellen.
Józanul nem lehet győzelmet (talán még döntetlent sem) remélni egy olyan angol válogatott ellen, amelynek középpályáját Gerrard, Beckham és Lampard uralja majd. Csakhogy Bozsik Péternek elsősorban az ősszel kezdődő európa-bajnoki selejtezőkre kell összeraknia egy ütőképes válogatottat. Bozsik nem először ül majd az Old Trafford kispadján: 2002 őszén klubcsapatával, a Zalaegerszeggel a bravúros budapesti 1:0 után utazott Manchesterbe a BL-selejtező visszavágójára, ahol végül a ZTE 5:0-ra kikapott. A szövetségi kapitány édesapja, Bozsik József az Aranycsapat legendás fedezeteként 101-szer szerepelt a magyar válogatottban, és gólt lőtt az angoloknak a Wembley-ben az „Évszázad mérkőzésén“ is: az ördöngösen cselező „Cucu” mellett jobbra-balra dőltek az angolok, ha megindult.
A magyar válogatott utoljára 1996-ban szerepelt Angliában: az Eb-re készülő angolok akkor könnyedén kiütötték a magyarokat (3:0, Mracskó a hajrában öngólt vétett). Most a világbajnokságra készülnek az angolok, és szívesen megismételnék a negyven évvel ezelőtti diadalt: történetük egyetlen világbajnoki aranyát 1966-ban szerezték. Az akkori edző, Sir Alf Ramsey hatezer font prémiumot kapott az aranyért. Csak összehasonlításképpen: ma Sven-Göran Eriksson keresete évi hárommillió font, s ha a csapat megnyerné a világbajnokságot, bónuszként újabb kétmillió font érkezne a svéd szakember számlájára. Erikssont és az angol közvéleményt ezekben a napokban a magyaroknál jobban foglalkoztatja Wayne Rooney sérülése. A lábközépcsonttörést szenvedett csatárzseni leghamarabb a svédek elleni, utolsó csoportmeccsen léphet pályára. A kezdőcsapat ennek ellenére már összeállt: Anglia a Robinson– Neville, Ferdinand, Terry, Ashley Cole–Beckham, Gerrard, Lampard, Joe Cole–Crouch, Owen összeállításban lép majd pályára a Paraguay elleni első csoportmérkőzésen.
Az öntörvényű angolok eleinte nem vették komolyan a világbajnokságokat, annál komolyabban vették viszont a 6:3-as vereséget 1953-ban (a The Times az „istenek alkonyáról“ írt.). Jellemző adalék: amikor a meccs után az angol újságírók a győzelmi prémium felől érdeklődtek, Buzánszky Jenő, az Aranycsapat jobbhátvédje csak annyit válaszolt: „Ezért a győzelemért mi gyalog, mezítláb is eljöttünk volna hazulról, és ha most így kellene hazamennünk, nem szólnánk egy szót sem.“ Emlékezetes magyar győzelmet hozott az 1954. május 23-án rendezett budapesti visszavágó is, amikor Puskásék újfent futballozni tanították Angliát. Vagy ahogy akkoriban emlegették: az angolok egy hétre jöttek és 7:1-re mentek... Ezt a mai manchesteri mérkőzést mindazonáltal nem szabad túlértékelni, lett légyen bármilyen presztízsjellege is. Sajnos már ott tartunk, hogy egy tétmeccsen elért győzelemért cserébe mindent megbocsájtanánk, azt is, ha ma este kikapna a magyar válogatott. Mert barátságos mérkőzésen 1991-ben megvertük Spanyolországot is 4:2-re, aztán az Eb-re mégsem jutottunk ki; 1993-ban Dublinban vertük az íreket ugyancsak 4:2-re, a vb-selejtezőkön viszont leszerepeltünk. Szóval nem szabad túlértékelni a meccset, de azért nem bánnánk, ha mondjuk Szabics Imre azt nyilatkozná a lefújás után, hogy ezért a győzelemért gyalog, mezítláb is eljöttünk volna... (gj)
EGYMÁS ELLENI MÉRKŐZÉSEK
1908 Magyarország–Anglia 0:7
1909 Magyarország–Anglia 2:4
1909 Magyarország–Anglia 2:8
1934 Magyarország–Anglia 2:1
1936 Anglia–Magyarország 6:2
1953 Anglia–Magyarország 3:6
1954 Magyarország–Anglia 7:1
1960 Magyarország–Anglia 2:0
1962 Magyarország–Anglia 2:1*
1965 Anglia–Magyarország 1:0
1978 Anglia–Magyarország 4:1
1981 Magyarország–Anglia 1:3*
1981 Anglia–Magyarország 1:0*
1983 Anglia–Magyarország 2:0*
1983 Magyarország–Anglia 0:3*
1988 Magyarország–Anglia 0:0
1990 Anglia–Magyarország 0:1
1992 Magyarország–Anglia 0:1
1996 Anglia–Magyarország 3:0
1999 Magyarország–Anglia 1:1
Mérleg: 20 mérkőzés, 13 angol győzelem, két döntetlen, öt magyar győzelem.
*1962-ben a chilei világbajnokságon találkozott egymással a két csapat, 1981-ben világbajnoki-, 1983-ban pedig Európa-bajnoki selejtezőkön. A többi barátságos mérkőzés volt.
Egy kis futballtörténelem
Miért is tartják Angliát a labdarúgás őshazájának? Nos, 1863-ban Londonban alapították meg a világ első futballszövetségét, ők fektették le a szabályokat, s ők rendezték az első bajnokságot is, 1888-ban (a Preston North End veretlenül szerezte meg a bajnoki címet). Az angol válogatott első hivatalos mérkőzése a skótok elleni 0:0 (1872), de a kontinensre csak 1908-ban látogattak el először – meg is verték az osztrákokat 6:1-re, a magyarokat 7:0-ra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.