Sokk, felháborodás és kétségek

A világ tudósai megdöbbenéssel vegyes hitetlenkedéssel reagáltak a múlt pénteki bejelentésre, mely szerint folyamatban lehet az első emberi klónterhesség.

Dr. Severino Antinori olasz nőgyógyász egy Egyesült Arab Emírségekben megrendezett találkozón bejelentette, hogy az ember teljes (reproduktív) klónozását célzó programjának egyik résztvevője nyolchetes terhes, és méhében klónozással létrehozott emberi embrió van.

„Programunk igen előrehaladott fázisban van. A programban részt vevő párok ezreiből egy asszony nyolchetes terhes” – idézte Antinori szavait a Gulf News című, az Egyesült Arab Emírségekben angol nyelven megjelenő lap. A lap szerint Antinori Abu Dhabiban, a Zayed Centerben megtartott előadásakor válaszolta ezt egy kérdésre, de nem szolgált további információkkal. A hír a New Scientist című rangos tudományos ismeretterjesztő lap honlapján is megjelent.

Antinori – aki Panos Zavos nevű kollégájával már jó ideje dolgozik azon, hogy tető alá hozza a teljes, reproduktív emberklónozást – azóta sem erősítette meg kijelentését, de nem is cáfolta azt. A Reuters telefonos megkeresésekor azt nyilatkozta, hogy „nem beszél újságírókkal”, és letette a kagylót.

A hír a világ számos helyén nagy felzúdulást keltett. Olaszországban Girolamo Sircha egészségügyi miniszter a La Stampa című lapnak úgy nyilatkozott, hogy az ilyen terhesség „orvosi tekintetben ugrás az ismeretlenbe, jogilag teljesen törvénytelen, morális szempontból pedig aberráció”. Riccardo Pedrizzi jobboldali szenátor kijelentette: reméli, hogy csak „Antinori doktor sokadik, bár rosszízű reklámleleményéről van szó”.

„Dacára egyes önjelölt klónozási szakértők előrelépésről szóló állításainak, nincs olyan tudományos bizonyíték, mely igazolná az emberi klónozással folytatott kísérleteket” – mondta William Keye, az Amerikai Szaporodástudományi Társaság (ASRM) elnöke, arra intve a sajtót, a közvéleményt és a politika alakítóit, hogy kétkedéssel fogadják az efféle híreket. Ehab Kelada, a londoni szaporodástudományi központ klinikai igazgatója szerint „ha a hír igaz, akkor megdöbbentő. Nem tudjuk, mennyire biztonságos az emberi klónozás, és veszélyes dolog elindulni ezen az ösvényen megfelelő szabályozás és irányelvek nélkül.”

A klónozás világhírű szaktekintélyei szintén erős kétkedéssel fogadták Antinori kijelentését, amely máris oly nagy vihart kavart. A kutatók szerint Antinorinak haladéktalanul kommentálnia kellene a fejleményeket. Egyelőre teljes a bizonytalanság – az eddigiek alapján még azt sem lehet eldönteni, hogy a terhes nő méhében valóban klónozott embrió van. Sőt lehetséges, hogy erre később sem lesz mód. „Nem hiszek abban, hogy ezek az emberek igazat mondanak majd” – nyilatkozta lesújtóan Antinoriról és munkatársairól Rudolf Jaenisch, a klónozási kutatások élvonalába tartozó Whitehead Institute vezető klónozási szakértője.

Az eddig nyilatkozó kutatók mindegyike a klónozásban rejlő óriási veszélyeket hangsúlyozza. Jaenisch egyszerűen gyalázatosnak nevezi a kísérleteket, s az állatoknál szerzett tapasztalatok alapján azt állítja, hogy a magzat születés előtti halála lenne a legjobb végeredmény – tekintetbe véve a rengeteg fejlődési rendellenességet a különféle állatfajok klónozásakor.

Ha Antinori állítása igaz, akkor ez lenne az első emberi klónterhesség, s minden korábbinál hevesebben lángolhatnak fel a klónozás körüli szakmai, jogi, etikai és vallási viták.

Az első klónbébit Antinoriék – korábbi bejelentésük szerint – 2001 végére tervezték, és a jelek szerint kis késéssel, de be is teljesült a tavaly még nevetség és éles kritika tárgyának számító kutatópáros terve. Azt azonban homály fedi, hogy hol történt a beavatkozás.

A világ több országában ugyanis (így az Egyesült Államokban és Olaszországban is) törvény tiltja az emberi klónozást. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség Antinori „legközelebbi munkatársára” hivatkozva annyival pontosította a híreket, hogy a hét hónap múlva világra jövő gyermek „apja az arab világban ismert személy, akinek több mint elegendő tőkéje van a kísérlet sikeres lebonyolítására”. A munkatárs elmondása szerint „a kísérlet egy arab országban folyik, minthogy a Nyugat eddig még nem engedélyezte a klónozást”.

„Ebben a projektben már több mint ötezer olyan pár vesz részt, akiknél az apa nem nemzőképes” – mondta Antinori a Gulf News-nak, hozzátéve, hogy az általa alkalmazott klónozási módszerrel gyakorlatilag kizárt, hogy a gyermek rendellenességekkel jöjjön a világra, míg a hagyományos terhességek esetében ez az arány négy, negyven év feletti anyáknál pedig hat százalék körül mozog. (m, i-t)

Olyan, mit az atomenergia

Antinorinak támadói ellen is volt egy-két keresetlen szava. „Nem értem az ellenállásukat, hiszen a klónozás éppen olyan, mint az atomenergia. Lehet jó, és rossz célra is használni. A kritikát egyébként már megszoktam, mindig is nagy volt az ellenkezés a férfiak sterilitását érintő kérdésekben” – mondta az olasz nőgyógyász.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?