Rigó Konrád
Rigó Konrád: A demokrácia az egyenlőségről is szól – a gazdasági versenyben és a közbeszerzéseknél is
A kormány korrupció elleni harcot hirdetett, ugyanakkor nagyobb mértékben akarja meríteni az EU-s forrásokat. Ez nagyon helyes. Mindkét cél nemes és mindkettőt meg kell valósítani. A két téma metszetét a közbeszerzéseknél kell keresni. Ezt is jól látják. Amit viszont ennek kapcsán elkövetnek az szöges ellentétben van a nemes céllal. És sajnos Holý után már Kolíková is felszállt erre a vonatra.. Időben kellene meghúzni a vészféket, mert a célállomás nem a hatékonyság növelése, a korrupció felszámolása, hanem a káosz növekedése lesz.
Holý, a jogalkotásért felelős miniszterelnök-helyettes, decemberben egy olyan törvénytervezettel igyekezett a közbeszerzéseket megreformálni, aminek megalkotásakor sem szakmai vitát nem generált, de még csak a Közbeszerzési Hivatalt sem vonta be a törvényalkotási folyamatba. A végeredmény az, hogy a törvénytervezet a demokrácia alappilléreit forgatja ki rendesen: a transzparencia, az egyenlő esélyek és az egyenlő bánásmód kerültek veszélybe. Szemléletes példa, hogy 5,3 millióra emelnék az építkezéseknél azt a határt, amely alatt nem kell „komplikálni” a beszállító kiválasztását.
Minden kétséget kizáróan nagyban felgyorsítja a folyamatot, amennyiben egy város vagy egy hivatal legjobb belátása szerint gyorsan dönthet, például 5,3 millió eurós bérlakások építéséről, amely egész véletlenül éppen a Holýt jelölő SME RODINA programjának egyik zászlóshajója. Más kérdés, hogy melyik az a polgármester, aki vállalja a felelősséget a döntésért és az is valószínűtlen, hogy az EU jó szemmel nézi, ha az uniós pénzeket ennyire „családiasan” kezeljük.
Ami rosszabb, hogy az igazságügyminiszter is ráerősített. Igaz, ő igyekezett a kormány által rárótt feladatot a lehető legérzékenyebben kezelni, de ez sem sikerült. A terveik alapján ugyanis a Közbeszerzési Hivatal jogköreinek további területeit, a fellebbezéseket helyeznék át a bíróságokra az ellenőrzési jogkört pedig megszüntetnék. Ezzel viszont sem a Bírói Tanács, sem a civil szervezetek nem értenek egyet. Ne legyenek illúzióink, bármennyire is ambiciózus a miniszter elképzelése a szűkre szabott határidőket képtelen lesz tartani bármelyik bíróság. Ráadásul rendszeridegen is.
Igen, lehet szó a szabályok liberalizálásáról, ezt mindenki örömmel fogadná. Nem lehet viszont könnyelműen kihúzni a „kicsi” közbeszerzéseket, ezek határait nem lehet olyan mértékben kitolni, hogy teljes épületkomplexumokat építhessenek közpénzből minden különösebb kontroll nélkül.
De leginkább a Közbeszerzési Hivatal kicsontozását kellene elfelejteni. Ha már lépünk ezen a területen, akkor ennek a szervezetnek éppen az önállóságát kell megerősíteni, lehetőleg minél távolabb kell tartani a politikától, de a tanácsot mindenképpen depolitizálni kell. A tanácsba ugyanis szinte nulla szakmai tapasztalattal kerülhettek be politikai jelöltek, akik sok esetben a korrupciógyanús fellebbezéseknél minden további nélkül írták felül a hivatal elsőfokú elmarasztaló szakmai döntéseit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.