Mi a teendő, ha utazás közben tör ránk a fogfájás?

fogfájás

Amikor végre eljön a jól megérdemelt nyaralás, utazás ideje, abban reménykedünk, hogy minden tökéletesen alakul: a szállás, az út, a programok és minden más. Emellett persze abban is bízunk, hogy semmilyen egészségügyi probléma nem üti fel a fejét ez idő alatt. De mi a helyzet, ha épp az utunk során tör ránk a fogfájás? Hogy előzhetjük ezt meg, és mit tegyünk, ha mégis megtörténik a baj? Cikkünkből kiderül!

Először is: készüljünk fel!

Amikor utazásra indulunk, alapvetőnek tekintjük, hogy felmérjük a kocsink állapotát vagy éppen az útlevelünk érvényességét. De vegyük fel azt is a rutinunkba, hogy átnézetjük a fogaink állapotát! Sokkal kisebb eséllyel ér minket kellemetlen meglepetés nyaralás során, ha előtte ellátogattunk a fogorvosunkhoz és rendbe tetettük a fogainkat. Érdemes megnézetni, hogy nincs-e kezdődő szuvasodás vagy hogy nem mozdult-e el a nemrég elkészített porcelánhéj.

Folytassuk azzal a felkészülést, hogy utánanézünk annak, hogy az adott úti célunkban pontosan hol található fogorvosi ügyelet, majd elmenjük annak elérhetőségét a telefonunkba. A bőrönd összepakolásánál pedig kétszer is ellenőrizzük, hogy betettünk-e olyan fájdalomcsillapító gyógyszert, ami egy komolyabb fogfájásnál is enyhülést hozhat. Végül arra is szánjunk időt, hogy olyan utasbiztosítást kössünk, ami az esetleges fogászati beavatkozásokra is kiterjed akár idehaza, akár külföldön.

Mit tegyünk, ha ránk tör a fogfájás?

Egy kínzó fogfájás semmikor sem jön jól, egy utazás során pedig különösen kellemetlen: akár tönkre is teheti a nyaralásunkat. Ha szerencsések vagyunk, akkor a probléma nem jelentős. Ilyen esetben fájdalomcsillapítókkal kibekkelhetjük az időt addig, amíg haza nem érünk, és elmehetünk a saját fogorvosunkhoz, megnézetni a problémás foghéjat vagy éppen gyulladást. Nem mindig alakulnak azonban így a dolgok, és megeshet, hogy azonnali fogászati beavatkozásra van szükségünk.

Amennyiben az utazás előtt kötöttünk fogorvosra is kiterjedő biztosítást, akkor viszonylag egyszerű dolgunk van. Hívjuk fel a biztosítótársaság által megadott számot: az ügyintéző mindenben a segítségünkre lesz! Megmondja, hogy pontosan melyik kórházba, rendelőbe kell mennünk, és az időpontfoglalást, bejelentkezést is elintézi. Arra azonban készüljünk már előre, hogy a kezelés költségeit adott esetben nekünk kell állnunk, a biztosító csak utólag, a számla ellenében téríti azt meg számunkra. Legyen tehát elegendő készpénz nálunk vagy a számlánkon megfelelő fedezet.

Az Európai Unión belül külön utasbiztosítás nélkül is jogosultak lehetünk egészségügyi ellátásra, így akár fogászat igénybevételére is. Ehhez az szükséges, hogy indulás előtt kiváltsuk az úgynevezett Európai Egészségbiztosítási Kártyát. Ez alapján bármelyik EU-s országban ugyanúgy ellátnak minket az állami fenntartású intézményekben, mint idehaza. Fontos tudni, hogy a Brexit óta az Egyesült Királyságban a kártya nem érvényes!

A legkellemetlenebb eset minden bizonnyal az, amikor nincs biztosításunk, nem az EU-területén vagyunk, mégis fogorvosi szolgáltatást kell igénybe vennünk. Nos, ilyen esetben nem nagyon marad más választásunk, mint elmenni egy magánrendelőbe, és saját költségünkön helyrehozatni a problémát. Sajnos egyes országokban – például az Egyesült Államokban vagy Ausztráliában – ezek a kezelések rendkívül drágák, így mindenképp készüljünk biztosítással az utazás előtt.

A rend kedvéért említsük meg azt az esetet is, amikor nem külföldön, hanem idehaza, nyaralás közben lep meg minket a fogfájás. Érvényes  társadalombiztosítással ugyanúgy kell eljárnunk, mint otthon: keressük fel a legközelebbi fogorvost, és mutassuk be a TB-kártyánkat. Sürgősségi esetben soron kívül is fogadnak minket. Ellátást akkor is kaphatunk sürgős esetben, ha nincs érvényes társadalombiztosításunk. Ilyenkor azonban a kezelési költséget később kiszámlázzák nekünk.

Figyeljünk a fokozott veszélyekre!

Egy utazás során számos olyan helyzet előfordulhat, ami negatívan hat a fogaink egészségére. A repülés okozta nyomásváltozás például erős fogfájást okozhat, főleg, ha nemrég foghúzáson vagy gyökérkezelésen estünk át. Éppen ezért nem is érdemes ilyen beavatkozások után azonnal, vagyis egy-két napon belül repülni. Hasonló gondokat okozhat a búvárkodás is, szintén a nyomáskülönbség miatt.

Nem ritka, hogy a nyaralásunkat aktívan töltjük, például síeléssel, szörfözéssel vagy akár hegymászással. Egy-egy sérülés pedig akár a fogainkat is érintheti: letörhet a fogunk vagy elmozdulhat a porcelánhéj is. A károsodás mértékétől függ, hogy ezek azonnali beavatkozást igényelnek-e vagy sem, mindenesetre könnyen fogfájást eredményezhetnek.

Különösen a nyári forróságban fordulhat elő, hogy a fogaink fájdalommal reagálnak a túl hideg ételekre, italokra. Megesik, hogy a nyilalló fájdalom hosszabb idő után sem szűnik meg, ilyenkor pedig mindenképp célszerű felkeresni egy fogorvost. Ahogy abban az esetben is, ha valamilyen ételallergia miatt tapasztalunk fogászati, szájüregi panaszokat.

A rendszeres kontroll elengedhetetlen

Bár egy nyaraláson történhetnek váratlan események, amik miatt megfájdul a fogunk, a legtöbb panaszt könnyedén elkerülhetjük, ha félévente – és persze a hosszabb utazás előtt – alaposan átnézetjük a fogaink állapotát egy fogorvossal. Ne induljunk el, ha bármilyen gyulladás áll fenn vagy éppen ha valamilyen problémát tapasztalunk a foghéjunkkal – így garantálhatjuk, hogy a kikapcsolódás ne a fájdalomról szóljon!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?