Mely gyógyszerek biztonságosak a szoptatás idején?

baba

Az akut és krónikus betegségek a szoptató anyukákat sem kerülik el. Az információhiány, az óvatosság és a kicsinyük iránti aggodalom miatt az anyukák ilyenkor hajlamosak megszakítani a szoptatást, vagy nem betartani az előírt gyógyszeres kezelést. A megfelelő gyógyszer kiválasztásával azonban biztosítható az anya számára szükséges és a baba számára biztonságos kezelés. A gyógyszer alkalmassága számos olyan tényezőtől függ, amelyek befolyásolják a hatóanyag anyatejbe jutását, és ennek következtében a csecsemőre gyakorolt hatását.

A gyógyszereket alaposan tanulmányozzák a szoptatás alatti biztonságosság szempontjából. Túlnyomó többségük esetében az anyatejben található mennyiség elhanyagolható. Azonban minden egyes gyógyszert külön-külön kell megvizsgálnunk. Az egyes források információi akár eltérőek is lehetnek. Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyének jogosultjai az adatok sokfélesége miatt körültekintően járnak el, ami a betegtájékoztató szoptatás alatti alkalmazásra vonatkozó részében is tükröződik. A szoptató nőkön végzett klinikai vizsgálatok etikai és szakmai szempontból megengedhetetlenek.

Mely gyógyszerek biztonságosak?

Olyan gyógyszereket részesítsen előnyben, amelyek nem szívódnak fel a gyomorból és a belekből, vagy túl nagy molekulával rendelkeznek ahhoz, hogy bejussanak a tejbe. Azok, amelyek gyorsan lebomlanak a szervezetben, szintén biztonságosabbak. Vannak más, gyógyszertanilag jelentős kritériumok is, amelyeket a gyógyszerészek értékelhetnek, és összehasonlíthatnak a legjobb előny-kockázat arány elérése érdekében, mint például a molekulatömeg, a zsírban való oldhatóság, a plazmafehérje-kötődés vagy az ionizáció. A helyileg (bőrön, szemen, fülön, orron) alkalmazott gyógyszerek szinte mindig biztonságosak. A láz és a fájdalom csillapítására alkalmazhatunk vény nélkül kapható, például paracetamol-, ibuprofén- vagy acetilszalicilsav-tartalmú gyógyszereket. Puffadásra használhatunk szimetikont, székrekedésre pedig például a glicerines kúpok vagy a laktulóz alkalmasak.

Egyes gyógyszercsoportok csökkenthetik az anyatejtermelést. Ezek közé tartoznak a fogamzásgátlók, az allergiagyógyszerek vagy az efedrin és pszeudoefedrin, amelyek gyakran előfordulnak orrspray-kben vagy kombinált influenza elleni készítményekben. Ez kockázatot jelent magára a szoptatásra, különösen, ha a baba kizárólag anyatejjel táplálkozik. A csökkent tejtermelésre a baba idegességgel, sírássál reagál, nem akar szopni, csapkodja vagy ellöki magától a mellet, esetleg folyamatosan megszakítja a szopást.

Mihez tartsuk magunkat?

  • Csak akkor szedjen gyógyszert, ha szükséges, részesítse előnyben a nem gyógyszeres kezelést.
  • Előnyösebb egy olyan gyógyszer, amely már régebb óta van forgalomban, és biztonsági profilja jobban ismert.
  • A lehető legalacsonyabb hatású dózist szedje.
  • A gyógyszert a lehető legrövidebb ideig szedje.
  • Ne kombinálja a gyógyszereket egyidejűleg, hacsak nem szükséges.
  • Fókuszáljon a gyermekgyógyászatban is használt hatóanyagokra.
  • Figyelje meg a gyermeket.

 

Helytelen internetes javaslatok

Az interneten olyan javaslatok is előfordulnak, amelyek már nem aktuálisak. Az egyes termékekkel kapcsolatos ismeretek az évek során új tényekkel bővültek, amelyek befolyásolják azok használatának alkalmasságát a szoptatás során. Tekintettel a téma fontosságára, úgy gondoltuk, releváns megemlíteni ezeket:

A három összetevőt – antibiotikumot, gombaellenes szert és kortikoszteroidot – tartalmazó univerzális kenőcsöt már nem ajánlott használni, mivel a szoptatott csecsemőknél nem kívánatos mellékhatások jelentkezhetnek. Régebben a fájdalmas és repedezett mellbimbók kezelésére használták. Ebben az esetben a baba megfelelő pozicionálása lehet a megoldás szoptatás során. Emellett hagyjuk a mellett szellőzni, ne használjunk melltartóbetétet vagy mellbimbóvédőt, cumisüveget vagy cumit. A lanolint tartalmazó kenőcsök kockázati tényezők az élesztőgomba-fertőzés súlyosbodásában. Ebben az esetben ajánlatos például grapefruitmag-kivonattal bekenni, majd olívaolajjal bedörzsölni a mellet. Minden szoptatás után alkalmazza, és ne mossa le a szoptatás előtt. Az enciánviola is megfelelő megoldás.

A második helytelen tanács a domperidonra vonatkozik, amely állítólag növeli az anyatejtermelést. Ez a hatóanyag bejut az anyatejbe, szedése szoptatás alatt nem javasolt, ugyanis súlyos mellékhatásokat okozhat a szoptatott csecsemőknél. Megfelelő alternatíva például a görögszéna, a benedekfű vagy a moringa. Ebben az összefüggésben nagyon fontos a bőr-bőr kontaktus, az együtt alvás vagy hordozó használata.

Szoptatni vagy nem szoptatni

A szoptatás pótolhatatlan kötelék az anya és a gyermek között, amely mindkettőjük számára előnyökkel jár. A szoptatás erősíti a kapcsolati köteléket, a tanulási folyamat része. Pozitív hatással van az anya pszichéjére és egészségére, ami többek között a mellrák, a petefészekrák, a csontritkulás, az elhízás, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés és a cukorbetegség kockázatát is csökkentheti. Az anyatej vizet, vitaminokat, ásványi anyagokat, antitesteket, probiotikumokat és sok más táplálkozási minőségű anyagot tartalmaz. Összetétele a baba igényeitől függően változik. Ha egy nő a betegség ideje alatt akár csak néhány napig is megszakítja a szoptatást, az teljes elválasztódást okozhat. Ez kockázatot jelent a csecsemő számára, mivel elveszíti a lehetőséget, hogy egyedi tápanyagokhoz jusson, és ezáltal megnő a légzőszervi megbetegedések, emésztőrendszeri betegségek, allergiák vagy a cukorbetegség kockázata.

Nem kell abbahagyni a szoptatást, ha az anya fertőző betegségben szenved, legyen szó légzőszervi vagy emésztési problémákról – a szoptatás ilyen esetben csak segíthet a babának. Valószínű, hogy a kicsi már az anya megbetegedése előtt találkozott az adott baktériummal vagy vírussal. Ilyenkor az anyatejbe antitestek kerülnek, megnövelve az esélyét annak, hogy a baba elkerülje a betegséget. A mell gyulladása szintén sokat emlegetett téma, de ebben az esetben is fontos a szoptatás folytatása. Az érintett mell gyakori ürítésével elkerülhető az antibiotikum szedése. A beteg babának nagyobb szüksége van a szoptatásra, mint bármikor máskor, megszakítani csak kivételes esetekben szükséges. A szoptatás nemcsak az anya és a baba megnyugtatásáról, hanem a gyorsabb gyógyulásról is szól, legyen szó például hasmenésről, székrekedésről, légúti megbetegedésről vagy sárgaságról. Ez a cikk nem helyettesíti az orvossal, gyógyszerésszel vagy szoptatási tanácsadóval való szakmai konzultációt. A nem gyógyszeres alternatívák kimerítése után és ismert gyógyszer szedése előtt is szükséges egy ilyen konzultáció.

Milyen termékek javasoltak a szoptatás során?

DR.MAX TEA SZOPTATÓ ANYÁKNAK 20X1,5 G NS

Tea szoptató anyáknak. Köményt és galagonyát tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak a szoptatásra. A készítmény lenmagot is tartalmaz, amely fontos a szoptatás ideje alatti megfelelő mellműködéshez, emellett pozitív hatást gyakorol a hormonális aktivitásra. A citromfű is gondoskodik a hormonális aktivitásról, valamint a relaxációról és az alvásról.

čaj

DR.MAX PARACETAMOL 500 MG, 20 TBL

Ez a gyógyszer paracetamolt tartalmaz, amely fájdalomcsillapító és lázcsökkentő hatású. Enyhíti a fejfájást, a fogfájást, a menstruációs fájdalmat és a mozgásszervek nem gyulladásos fájdalmát is. Emellett enyhíti az influenza és a megfázás tüneteit.

paracetamol

DR.MAX GLYCEROL SUPPOSITORIES – FELNŐTTEKNEK, 12 DB

Székletürítési problémái vannak? A kúpban lévő glicerin elősegíti a székletürítést, lágyítja és nedvesíti a székletet, növeli alsó részének térfogatát, és megkönnyíti a kiválasztást.

glycerin
Lívia
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?