Az Egyházunkat jellemző szubszidiaritás és együttműködés jegyében a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola az egyház életét azáltal kívánja segíteni, hogy a szerzetesek mellett a világi híveket is megfelelő szakképzésben részesíti. Az Egyházat és a papokat érő kihívások enyhítésének egyik kulcsa lehet a felelősség és terhek megosztása.
Felvételizz hozzánk! - budapesti Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola
Főiskolánkon a 2000–2001. tanévben, hosszú előkészítés után kezdődött az oktatás. A három alapító szerzetesrend – ferencesek, piaristák, bencések – úgy döntöttek, hogy fiataljaik teológiai képzését, amit addig külön-külön végeztek, immár közösen biztosítják.
De mit jelent ma, hogy három szerzetesrend más szerzetesközösségekkel és világi szakemberekkel karöltve Főiskolát működtet, és egy gyönyörű főváros és világváros, Budapest szívében otthont ad különféle területeken tanulni vágyó fiataloknak és érett korú felnőtteknek? Az alapítókat az a meggyőződés vezette, hogy a magyar szerzetességnek Istentől és egyháztól kapott küldetése van a felsőoktatásban és a felnőttképzésben. Minket utódokat is ez hajt: szeretnénk megosztani azt a közösségi tudást, tapasztalatot, amit Krisztus-követő, mindig megújulni vágyó életformánk sok-sok generáción keresztül halmozott fel, s ami istenkeresésünket mindmáig táplálja, vezeti.
Éppen ezért kezdetektől fogva magától értetődik, hogy Főiskolánk a szerzetesnövendékekkel együtt a világiak számára is megnyitja kapuit, és képzéseit a magyar egyház és a társadalom felől érkező igényekre érzékenyen igyekszik alakítani. Így a katolikus teológia művelése mellett hivatásunknak tekintjük a tanárképzést, katekéták és lelkipásztori munkatársak képzését, a társadalomban mutatkozó szükséghelyzetekre reflektáló. gyakorlatorientált felkészítést segítő hivatásokra (lelkigondozó, gyermek- és ifjúságvédelmi szakember, szupervizorok képzése), valamint egy keresztény gazdasági szemlélet megismertetését.
Főiskolánk „világlátott”, Európa-szerte és tengeren túl működő teológiai, filozófiai műhelyekben tanult oktatói közül sokan a „szent tudományok” mellett más területen is képzettek. Nem pusztán ismeretek átadása a célunk. A vallás-, bölcsészet-, társadalom- és természettudományok kiváló művelőivel és intézményeivel együttműködve szeretnénk a maga valóságában szemlélni és megérteni az életet, s ebben szeretnénk társai és segítői lenni hallgatóinknak, programjainkon vendégeinknek. Ehhez a keretet a felújított Duna-parti piarista épület adja, gazdag és vendégbarát könyvtárával, jól felszerelt tantermeivel és közösségi tereivel.
Főiskolánk az emberi szellem kétszárnyú röptéhez szeretne „kifutópálya” lenni. Elkötelezettek vagyunk az igazság hitre és értelemre alapozott keresésében. Hallgatóinkat az életre való teológiára, a hit kérdéseiben olyan beszédre és gondolkodásra szeretnénk elvezetni, amely hit és ész összhangján alapul. Így segítve az igazságra törekvő ember nemességének kibontakozását.
A képzéseink sokszínűsége tükrözi a világ és az emberek sokszínűségét. Igyekszünk a hitélet és a különböző szolgálatok területén felmerülő kihívásokra magas színvonalú teológiai és szakmai képzésekkel válaszolni. A tudás átadása mellet Főiskolánk hangsúlyt fektet a lelkiélet és a közösségi élet bontakoztatására, lelkigyakorlatok, kiállítások megtekintése vagy akár egy kötetlen sörözés szervezésével. Fontos az intézmény számára a családiasság, a személyes kapcsolatok és együttműködések keresése.
A Főiskola közel tíz éve a tanári pályára készülő fiatalok számára az ELTE-vel együttműködésben kétszakos osztatlan tanárképzést nyújt. A hittanár-nevelőtanár szak mellé immár 30 közismereti szakpárt választhatnak a jelentkezők bölcsészettudományi, természettudományi és informatikai képzési területről.
Szeretettel várjuk az érdeklődőket!
További információk: [email protected]; www.sapientia.hu
Családias közösség
Kis létszámú főiskolaként itt szinte mindenki ismer mindenkit. A hallgatói közösségi tér óraközi szünetekben kötetlen találkozások, diákprogramok színtere. Van alkalom arra is, hogy a kirándulások, teadélutánok keretében ne csak tantárgyi kérdésekről beszélgessünk tanárainkkal, s jó látni, hogy tanáraink és az itt dolgozók is közösségben vannak egymással.
Segítő beszélgetések
Elbizonytalanodtál? Nehézségekkel kell szembenézned? Vagy csak jól esne kiönteni a lelked valakinek? A Főiskola hallgatóit szerzetestanárok, pszichológusok és lelkigondozásban jártas tanárok várják segítő beszélgetésekre, nyújtanak avatott módon segítséget az egészséges életvezetéshez.
Helyes önismeret
Szeretnénk, hogy helyes személyes és szakmai önismeret birtokában, magabiztosan és mások felé nyitottan gyakorolják hivatásukat a nálunk diplomát szerzők. Ebben a segítő beszélgetésre kész oktatók mellett segítséget nyújtanak a képzésekbe beépített személyiségfejlesztő és kommunikációs gyakorlatok, valamint a tanárképzésben a szakmai identitástréning és a reflektív pedagógia és pszichológia szemináriumok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.