Európa egyik legmodernebb villamosenergia-rendszere épül Délnyugat-Szlovákiában

villany
Pozsony |

A Danube InGrid projektnek köszönhetően Európa egyik legmodernebb villamosenergia-hálózata épül ki Szlovákia délnyugati részén és a magyarországi határvidéken. A villamos energia átvitelében és elosztásában a legújabb intelligens automatizált vezérlési és felügyeleti technológiákat vezetik be. A Duna InGrid projektben a villamosenergia-rendszer korszerűsítésének része az új erőmű Békén (Mierovo) és a pozsonyszőlősi (Vajnory) erőmű tervezett megépítése. Az intelligens hálózatok, más néven „Smart Grids” kiépítése Kelet-Szlovákia egyes részeire is kiterjed.

Az első hullámában a Danube InGrid projekt két szlovákiai vállalat – a Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. és a Západoslovenská distribučná, a. s. –, valamint a magyarországi átvitelirendszer-irányító, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. együttműködésének az eredménye. A határokon átnyúló együttműködés segíti az Európai Unió egységes energiapiacának fejlesztését, amely jelenleg jelentősen hozzájárul Európa stabilitásához. Közérdekű projektként kiemelt és a lehető legmagasabb nemzeti jelentőségű státuszt kapott. A SEPS jelentős befektetést igazoló okirata van a Danube InGrid beruházási projektre.

Biztonságosabb és stabilabb energiaellátás.

A Danube InGrid projekt elsődleges célja egy intelligens hálózat kiépítése a közép-kelet-európai régióban. Nyugat-Szlovákiában az elmúlt években egyre nagyobb érdeklődés mutatkozott a megújuló energiaforrásokból (RES) származó új villamosenergia-termelő források csatlakoztatása iránt. A megújuló energiaforrások részarányának növelése az energiamixben nemzeti és európai szinten is deklarált, a környezetvédelmi megközelítések és a kívánt nagyobb energia-önellátás összefüggésében. Az elektromobilitás fejlődésével és a töltőinfrastruktúra bővítésének szükségességével az elosztó- és átviteli rendszerrel szemben támasztott igények is növekednek.

A békei erőmű 110/22 kV-os transzformációs állomásként szolgál a Západoslovenská distribučná szükségleteinek kielégítésére. Új típusú alállomásként (ún. szabadtéri, egyrendszeres, új „széles H” típusú alállomás) tervezték, amely bővíthető. Lehetőség lesz nagyobb teljesítményű (20 MVA és több) fogyasztás/forrás csatlakoztatására is. Az alállomást távműködtetést lehetővé tevő vezérlő- és információs rendszerrel (RIS) szerelik fel. A kommunikáció optikai kábeleken keresztül fog folyni.

A Danube InGrid projekt keretében már befejeződött az optikai összeköttetések kiépítése a szeredi (Sereď) és a verebélyi (Vráble ) erőművek között. Verebély közelében a nagyfeszültségű légvezetéken egy innovatív burkolási módszert alkalmaztak az optikai hálózat megvalósításához.

„Az elosztóvezetékeken az optikai kábelhálózat kiépítése lehetővé teszi az infrastruktúra felkészítését az automatizálás bevezetésére. Az eredmény az elosztórendszer nagyobb megbízhatósága és hatékonyabb működése lesz. A Danube InGrid projektben a ZSD mintegy 320 kilométernyi optikai vezeték kiépítését tervezi. A békei erőmű megépítésének köszönhetően a pozsonypüspöki és a dunaszerdahelyi erőművek terhelése is csökken. A tervezett beruházások befejezése után 13 22 kV-os vezeték csatlakozik az állomásra. A 22 kV-os hálózat módosításai révén csökkenthető a lehetséges hibák hatása és az érintett fogyasztási helyek száma. Ezek csak kiválasztott tevékenységek a Danube InGrid projekt teljes terjedelméből, amelyek a megvalósítási tervünkben szerepelnek” – mondta Tomáš Turek, a ZSE igazgatótanácsának tagja.

A főváros ellátása a digitális technológiai infrastruktúra csúcstechnológiáival

A Duna InGrid projekt célja a villamosenergia-rendszer korszerűsítése az átviteli és elosztóhálózat-üzemeltetők közötti hatékonyabb együttműködés érdekében. Összekapcsolásuk egy új erőmű építésével valósul meg Pozsonyszőlősön (Vajnory). Az átviteli rendszer szintjén a SEPS egy intelligens, távvezérelt 400 kV-os alállomás építését tervezi, beleértve két 400 kV-os légvezeték építését a meglévő stomfai (Stupava) és pozsonypüspöki erőművekhez való csatlakozással. Az új alállomás építése a pozsonypüspöki (Podunajské Biskupice) és stomfai alállomások korszerűsítéséhez és bővítéséhez is kapcsolódik. A projekt megvalósítása szükséges a megújuló energiaforrások további csatlakoztatásához a villamosenergia-hálózathoz.

„A gyorsan növekvő városok egyre nagyobb terhet rónak a villamosenergia-rendszerre, emiatt a csomópontokat meg kell erősíteni. Szlovákiában ez különösen igaz a fővárosra, ahol aktívan be kell vezetnünk és használnunk kell az intelligens hálózati technológiákat, hogy megelőzzük az esetleges hibákat. A Danube InGrid projekt keretében kulcsfontosságú beruházások valósulnak meg a hálózat biztonságának és megbízhatóságának javítása érdekében. Például egy új, távvezérelt erőmű építésének előkészítésén dolgozunk Pozsonyszőlősön, amelyre hamarosan szükség lesz Pozsony biztonságos és szünetmentes áramellátásához. A projekt keretében végzett tevékenységünk azonban szélesebb körű, célja a villamosenergia-hálózat megerősítése, hogy biztosítsuk stabilitását egész Nyugat- és Kelet-Szlovákiában” – mondta Jaroslav Vach, a SEPS igazgatótanácsának elnöke és vezérigazgatója.

A Danube InGrid projekt kiterjesztése

A Danube InGrid projekt célja az európai energiarendszerek összekapcsolása. 2021-től a Danube InGrid projekt része a megvalósítás második hulláma A projekt ezen része a szlovákiai és a magyarországi tevékenységek területi kiterjesztésével és más szervezetek bevonásával jár, köztük a kelet-szlovákiai villamosenergia-elosztást végző Východoslovenská distribučná, a. s., valamint az ELMÜ Hálózati Kft. és az MVM Émász Áramhálózati Kft. elosztó társaságok bevonásával.

A projekt második hullámában részt vevő partnerek közös tevékenységei arra irányulnak, hogy mindkét tagállam más régióiban is megteremtsék a megújuló energiaforrások fejlesztésének, a villamosenergia-rendszerek digitalizálásának és automatizálásának feltételeit. Ezek az összehangolt tevékenységek a partnerek közös tanulmányaira épülnek. „2023-ban a Východoslovenská distribučná vállalatnál egy kompenzáló fojtó kísérleti projektet helyeztek üzembe, amely lehetővé teszi a villamos energia reaktív komponense áramlásának optimalizálását és ezáltal a feszültségviszonyok stabilizálását Szlovákia villamosenergia-rendszerében. Az intézkedés a decentralizált technológiák fejlődésére és az elosztórendszer felhasználói által fogyasztott villamos energia jellegének megváltozására reagál. A modern infrastruktúrát, például a projektben megvalósított, a Szinnai (Snina) és Szobránci (Sobrance) járások közötti 110 kV-os vezetéket optikai kommunikációs réteg egészíti ki. Az információs technológiák, a kiberbiztonsági rendszerek, az üzemeltetők és a rendszerhasználók közötti innovatív, hangroboton és chatboton alapuló interfészek fejlesztése a a második hullám célkitűtései közé tartozik” – mondta Marcel Fitere, a VSD hálózatüzemeltetési és -fejlesztési részlegének igazgatója.

A Danube InGrid projektről – annak előnyeiről és jelentőségéről Szlovákia és Európa számára – többet is megtudhat az online nyilvános konzultáción, amelyhez 2023. június 27-én 13.00 órakor csatlakozhat a projekt honlapján, a www.danubeingrid.eu oldalon.

villany
villany
villany
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?