<p>Mivel Zselíznek pillanatnyilag nincsenek szociális és szükséglakásai, ezért nehezen tud eleget tenni törvény adta kötelezettségének, ha megszorult személyek, arra jogosultak hirtelen elhelyezésére volna szükség.</p>
Zselíz szükséglakások nélkül
Természetesen a lakbért hosszú ideje nem fizetőknek, vagy méltatlan, esetleg életveszélyes körülmények közé került személyeknek is segíthetnének ezek a lakások. Ezt a problémát orvosolhatná a lévai járásbeli település majorságaiban található épületek és beépítetlen telkek kihasználása. A volt zselízi állami birtokot a rendszerváltás után a Manaz Kft. privatizálta, majd a cég néhány éven belül tönkrement. A vállalat elleni csődeljárás jelenleg is tart, máig nem ért véget a kft. vagyonának értékesítése. Bakonyi Pál polgármester már egy éve kezdeményezte a tárgyalásokat az eljárást felügyelő céggel. A helyzetet súlyosbítja, hogy a Manaz Kft.-nek van a várossal szemben felhalmozott legnagyobb összegű adóhátraléka. Jelenleg ez az adósság 497 907 euró (kb. 15 millió korona) körül mozog. Ezért is elsődleges érdeke a városnak, hogy minél hamarabb megoldódjon a probléma, és a lehető legkisebb veszteséggel záruljon le a folyamat. Bakonyi Pál elmondta, az önkormányzat vagy megvásárolja a szabad építési telkeket és a lakatlan házakat, lakásokat, vagy a telkek, a lakatlan házak és lakások mellett a lakott ingatlanok is városi tulajdonba kerülnek. A városi képviselők az utóbbi elképzelést tartják jobbnak. Bakonyi kifejtette, ezzel a lépéssel nyerhetné a legtöbbet a település. A beépítetlen telkeken és a lakatlan épületekben alakíthatnák ki a szükséglakásokat. Emellett a vásárlással maga az önkormányzat is hozzájárulna a csődeljárás felgyorsításához, nagyobb esélye lenne hozzájutni a kintlévőségeinek legalább egy részéhez. Lényeges szempont viszont a lakásbérlők védelme, hiszen néhány ingatlannak már új tulajdonosa van, tehát megvan a veszélye, hogy családok akár utcára is kerülhetnek. Ha a város lenne az ingatlanok tulajdonosa, új, átlátható szerződéseket köthetne, így garantálhatná az érintettek maradását. Már folyik az ingatlanok értékének felbecsülése, ennek alapján egyezik meg a csődbiztos és a város a vételárban. Bakonyi Pál polgármester reményei szerint a 2009-es év folyamán megköthetnék az adásvételi szerződést, és mihamarabb használni is lehetne az ingatlanokat.
Afelmérés szerint hat körzetben 76 lakásról van szó. Közülük 63-ban laknak és 13 áll üresen. Az ingatlanok az öt volt majorságban találhatók. A legnagyobb az öt kilométerre fekvő Nagypuszta, itt van a legtöbb lakás (33), a legkisebb a három kilométerre lévő Árokmajor, itt hat lakás van és mind lakott. A várostól a legtávolabbra a közel kilenc kilométerre fekvő Albert nevű rész van, itt nyolc lakás áll üresen. Rozinán 12-ből, Karolinán pedig 16-ból szabad egy-egy lakás, ezek hozzávetőleg öt kilométerre találhatók a várostól. (fm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.