Zselíz. Magyarországi vállalkozás érdeklődik a rossz állapotban lévő helyi Esterházy-kastély iránt. Elképzeléseit február 3-i, rendkívüli ülésén hallgatta meg a városi képviselő-testület és Nagy Géza polgármester.
Zselíz, a gyógyközpont?
A tervek szerint a kastély felújítása és az új rendeltetés szerinti felszerelése körülbelül nyolcmillió euróba kerülne. Uniós pályázati pénzek és vissza nem térítendő állami kölcsönök jelentenék a befektetés pénzügyi forrását. A szanatórium körülbelül két és fél vagy három év múlva kezdhetné meg a működését. A beruházás anyagi része a magyar felet terheli, de az üzemeltetés és a haszon közös lenne. A vállalkozás konzorciumként működne, amelybe a város a tulajdonával és a szükséges engedélyek megszerzésével lépne be. Magyarországon két hasonló jellegű intézmény épül, az egyik a Balaton partján, amely – Konyhás Mihály tájékoztatása szerint – „egyedi termálvizes szociális blokk, amely külföldről hazatelepedő magyarokra épít”.
Konyhás Mihály elmondta, a városban található termálvízforrásokat is szeretnék kihasználni. Egy nagyobb és egy kisebb hozamú kút van Zselízen, felmérik, milyen módon a leggazdaságosabb a felszínre hozni a hévizet. A személyzetet hely- és környékbeli érdeklődőkből képeznék ki, ápolókra például nagy szükség lesz. Az idősek otthonát 150 személy befogadására tervezik, a szanatóriumban pedig szinte naponta cserélődnek majd az emberek.
A másik érdeklődő, a magyarországi Gelléry György szintén a kultúra és az egészségügyi szolgáltatás összeházasításával gondolja kihasználni a kastélyt. Gelléry kilenc évig volt az Európai Parlament képviselője, az ekkor szerzett kapcsolataira is épít elképzelése tervezett megvalósításakor. A felújítás után a kastély a „Kulturális Európai Örökség Központ” elnevezésű hálózat részévé válna, amely komolyzenei koncertsorozatokat szervezne zeneoktatással összekötve, de képzőművészeti és más művészeti rendezvényeket is felkarolna. A rendezvények építenének a zselízi Schubert-kultuszra is. Neves európai televíziós csatornák neve is felbukkan a lehetséges partnerek között. A kulturális központ mellett hipoterápiás kezelések biztosítása és a környező gyógyfürdők, például Gyügy kihasználása is szerepel a tervekben. A gyógyintézet és a hipoterápiára szükséges pálya két év alatt készülhetne el, kéthetes ciklusokban 1000-1200 emberrel számolnak a vállalkozók. Az ilyen számú gyógyulni vágyó elhelyezésére szállodákra is szükség lesz. Egy német cég egy vagy két szállodát is építene a városban. Az intézményben tartósan munkanélkülieket foglalkoztatnának. A képviselők a február 24-i rendes önkormányzati ülésen foglalkoznak a beruházási tervekkel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.