(Képarchívum)
Zsánerképek és barokk szelfik a múzeumban
Múzeumpedagógiai programokkal várja az alap- és középiskolásokat a Galántai Honismereti Múzeum. A kisebbeket közös rajzolásra, a nagyobbakat jelmezes fotózásra invitálják.
Rendhagyó képzőművészeti és vizuális nevelés órával várják az alap- és középiskolásokat november végéig a múzeumban. A programok a jelenleg látogatható Kuffner báró műgyűjteménye című kiállításhoz kapcsolódnak. A tárlat Szlovákia második legnagyobb magángyűjteményét mutatja be, amely egykor a Kuffner-kastélyban volt Diószegen. A kiállítás anyagában szerepelnek a Szlovák Nemzeti Galériából kölcsönzött eredeti reneszánsz és barokk festmények, amelyek meghatározzák a múzeumpedagógiai programok típusát és karakterét.
Közös rajz és fotózkodás
Pukkai Judit múzeumpedagógus, a programok ötletgazdája lapunknak elmondta, az alapiskola 1–6. évfolyamos tanulóinak Újra együtt! címmel szerveznek rendhagyó képzőművészeti órát.
„Mivel a koronavírus-járvány miatt hosszú ideig távoktatásban vettek részt a gyerekek, újra össze kell szokniuk. A flamand zsánerképek stílusában, amelyeken részletesen kidolgozott tömegjelenetek vannak, közösen készítenek rajzokat az osztályok. Az eredeti foglalkozásom rajztanár, így segíteni tudom a munkájukat. Egyszerű színes ceruzákkal dolgozunk, hiszen nem az a cél, hogy a gyerekek rajztechnikáját fejlesszük, hanem az egymásra figyelés. Például az a feladatuk, hogy egy tanítási óra egy mozzanatát lerajzolják a lehető legtöbb szereplővel, részletesen. Mindig elmondom nekik, gondoljanak arra, a tanítási órákon biztos van olyan gyerek, aki épp nem figyel, kimászik a padból, akinek leesett a radírja, tehát a legapróbb részletekig mindent le lehet rajzolni. Az eddigi résztvevők nagyon ügyesek voltak, jók a tapasztalataink. Ebben a korban nagyon érződik, hogy ki az, aki fogékony az ilyesmire és ki nem, ezért mindegyiküknek elmondjuk, hogy nem kell stresszelni miatta, akár otthon is befejezhetik az elkezdett rajzokat. Aki például nem szeret emberi alakokat rajzolni, az az iskolai környezetet dolgozhatja ki, de a lényeg, hogy figyeljen a részletekre. Ide osztályok jönnek, nem mindenki egyformán motivált, nem vesszük szigorúan a feladatok megoldását, de eddig még mindenkit sikerült rávenni, hogy bekapcsolódjon” – részletezte.
Szelfi barokk stílusban
A múzeumpedagógus szerint a 10–12 éves gyerekek még szívesen rajzolnak, de a kamaszokat már nehezebb erre rávenni, ezért nekik egy hozzájuk közelebb álló tevékenységet találtak ki, mégpedig a szelfizést.
„A felső tagozatosoknak és középiskolásoknak szánt program fókuszában a barokk portrék vannak, mégpedig egyrészt az arisztokrácia képviselőinek a festményei, amelyeken nagy a pompa, másrészt a flamand portrék, amelyek az egyszerű, hétköznapi embereket ábrázolják, de mindkét esetben a részletgazdagság a lényeg. Erre a foglalkozásra különféle anyagokat, textileket, szőrméket, kalapokat gyűjtöttünk össze, hogy a résztvevők egymást úgy felöltöztethessék, mintha egy barokk portrén szerepelnének. A beöltözött gyerekekről azután fotó készül, mint egy modern kori önarckép” – fejtette ki Pukkai Judit.
A rendhagyó képzőművészeti órák az iskolai beosztáshoz igazodva 45 percesek, amelyből az első 15 percben a múzeumról és az aktuális kiállításról hallanak tudnivalókat a gyerekek, 10 percben a múzeumpedagógus összefoglalja a barokk festészet jellemzőit, a fennmaradó időben pedig a gyerekek rajzolnak vagy fotókat készítenek. Mindkét program a Kuffner báró műgyűjteménye című időszakos kiállítás ideje alatt november végéig igényelhető. Részletes tájékoztatás és jelentkezési lap a múzeum weboldalán található. Az aktuális rendelkezések értelmében a programokon való részvétel csak a Galántai járás iskolái részére engedélyezett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.