Világcseppek, avagy a Gondolkodás reneszánsza

<p>Gúta. Kevesebb mint egy évvel az Életatlasz című egyedi fotókiállítást követően újabb közös projekttel jelentkezett Borka Roland újságíró</p><p>és Karasz Viktor</p><p>fényképész.</p>

V. KRASZNICA MELITTA

Míg az Életatlasz során 13 ismert irodalmi mű egy-egy jelenetét, gondolatát elevenítették meg gútai helyszíneken, gútaiak közreműködésével, ezúttal jelentős világtörténelmi eseményeken, személyeken keresztül engednek betekintést Gúta történelmébe.

„A Világcseppek gyakorlatilag folytatása az Életatlasznak. Az első kiállításunkkal az olvasás fontosságára szerettük volna felhívni a figyelmet, és aki olvas, az ugye, gondolkodik is. Ezen a gondolatmeneten haladva jutottunk el odáig, hogy elmélkedésre ösztönözzük elsősorban a fiatal generáció tagjait. A kiállítás alcíme, a Gondolkodás reneszánsza is erre utal – nyilatkozta lapunknak Borka Roland, a tárlat rendezője. – Azt tapasztalom, hogy a fiatalok közül kevesen ismerik városunk történelmét, ezért igyekeztünk az ő nyelvezetükre »lefordítani« a történelmi eseményeket, »celebesítve« a történelmi személyiségeket, háromdimenziós történelemkönyvet tárva eléjük. Másrészt a világtörténelmi eseményeket kicsit »gútaivá« tettük. Azt szerettük volna megmutatni, hogy az itt élők is képesek nagy tettekre.” A fotókat kiegészítő szöveges részben érdekes képzettársításokat találunk: Darwin evolúciós elméletéről például az jutott eszébe a tárlat rendezőjének, miként változott Gúta lakossága az évszázadok alatt. Attila hun király hadjáratai során mindent felégetett maga mögött, akárcsak Gútán az 1715-ös nagy tűzvész. A tudós Newton nem zárta ki, hogy a fizikai világon túl van valami megfoghatatlan spirituális létezés is, ismert mondása: Tudásunk egy csepp, amit nem tudunk, az egy egész óceán; ebben hitt Palkovics Viktor plébános, akinek nevéhez fűződik a gútai gőzmalom, a Gúta–Komárom vasút vagy éppen az oktatás fejlesztése a településen. Leonardo da Vinci örökségét azok a gútai születésű művészek testesítik meg, akik tehetségük, kitartásuk révén nem csak szülőföldjükön váltak ismertté, mint például Adamis Anna, Telekes Péter, Vadkerti Imre. Megjelenik továbbá a kiállításon Kleopátra, Szókratész, Kolumbusz Kristóf, Napóleon, Albert Einstein, valamint Mark Zuckerberg alakja is – természetesen a gútai párhuzamokkal együtt.

„Az Életatlaszhoz hasonlóan ezúttal is nagyon sok tehetséges, kreatív ember munkájának eredménye az, amit a közönség láthat, a sminkestől a varrónőig, a kellékestől a maszkmesterig, a világosítótól a fotósig. Külön öröm, hogy túlnyomó többségük a fiatal nemzedékhez tartozik, teli ötletekkel, tenni akarással, ami mindenképpen biztató városunk jövője szempontjából” – tette hozzá Borka Roland. A tárlat október 8-ig látható a gútai városi művelődési központ körtermében, de érdeklődés esetén – az Életatlaszhoz hasonlóan – máshová is szívesen elviszik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?