Vérszívókra vadásztak Rozsnyón

Rozsnyó. A Szlovák Tudományos Akadémia Parazitológiai Intézetének munkatársai felkeresték a Rozsnyói járást és a város környékét, hogy megállapítsák, milyen mértékben szaporodtak el a kullancsok ezen a területen. Erre a szlovákiai kullancstérkép aktualizálása miatt volt szükség.

Rozsnyó. A Szlovák Tudományos Akadémia Parazitológiai Intézetének munkatársai felkeresték a Rozsnyói járást és a város környékét, hogy megállapítsák, milyen mértékben szaporodtak el a kullancsok ezen a területen. Erre a szlovákiai kullancstérkép aktualizálása miatt volt szükség. Az intézet az egyetlen az országban, amely a parazitákat és az általuk terjesztett betegségeket vizsgálja.

A Rozsnyói járás a kullancsok előfordulásának szempontjából különösen fertőzött térségnek számít. A hat faj közül négy itt megtalálható. Leggyakoribb a közönséges kullancs, amely mindenütt előfordul, kivételt csak a megművelt szántóföldek és a vegetáció nélküli beépített területek jelentenek.

A város 1951-ben híresült el az úgynevezett rozsnyói fertőzésről, amikor több mint ötszázan betegedtek meg kullancscsípéstől. A kutatók az úgynevezett zászlózással gyűjtötték össze a kullancsokat az aljnövényzetből. Erre a célra egy hatalmas flanell anyagot használtak, azt húzogatták az aljnövényzeten. Viktória Majláthová kutató elmondta, növekszik a kullancsok száma és az előfordulási területük is kiszélesedett a tengerszint feletti 1000–1200 méter magasságig. Ennek a klímaváltozás, a felmelegedés, a több csapadék az oka. Ezzel van összefüggésben a kullancsok által terjesztett fertőző betegségek terjedése is. Az orvosok Szlovákiában tavaly 850 új Lyme-kór fertőzést diagnosztizáltak, ami 20 százalékos növekedésnek számít az utóbbi öt év alatt. „A kullancsok szaporodását a levegő páratartalmának csökkenése korlátozná. Ez azt jelenti, hogy ha a levegő hőmérséklete tartósan 8 fok felé emelkedik, a rovarok aktívvá válnak. Természetesen ez függ a hótól és a növénytakarótól is. Az enyhe tél miatt a kullancsok gyakorlatilag állandóan aktívak lehetnek” – mondta Majláthová.

Komoly betegségeket terjesztenek

A kullancsok hordozói az agyvelő- és agyhártyagyulladást okozó vírusnak, és a Lyme-kórnak. Az agyhártyagyulladás jelei 7–14 nap múlva jelentkeznek, a tünetek egy könnyű megfázásra engednek következtetni. Néhány napos jobbulás után jön a második fázis magas lázzal és idegi bántalmakkal. A következmény bénulás, ritkán halál is lehet. Lyme-kórral minden második kullancs fertőzött. A bőrnek azon a részén, ahol a befúródás történt, rendszerint egy hónapon belül gyorsan növekvő vörös foltok jelennek meg. A kór későbbi fázisa hónapok, sőt évek után ízületi gyulladással, idegi tünetekkel és bőrelváltozással jelentkezik. (kov)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?