Érsekújvár. Vekerdy Tamás pszichológus szerint a gyerek alig várja, hogy otthon megpihenjen, játsszon egy kicsit. Nem kell faggatni, hogy mi volt az iskolában. Ilyen és hasonló kérdésekről esett szó a Blaho Pál utcai magyar és szlovák nevelési nyelvű óvodában megrendezett találkozón.
Vekerdy Tamás tanácsa: játszani is engedjük a gyereket
Vekerdy Tamás szerint a magyar közoktatás nem képes megszabadulni az ismeret- és teljesítmény-központúságtól, és nem veszi figyelembe a gyerekek különböző érettségi szintjét sem. „Az óvoda nem arra való, hogy felkészítse a gyereket az iskolára. Itt játszaniuk kell a kicsiknek, nem tanulni” – hangsúlyozta Vekerdy. Az előadó szerint, az iskola nem veszi figyelembe egyes gyerekek eltérő fejlődési ütemét. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy néhány pedagógus azt hangoztatja, az első osztályos gyerekek karácsonyig megtanulnak olvasni. Az iskola, amely a teljesítményt akarja kikényszeríteni a gyerekekből, a szakember szerint a „felejtésnek tanít”, szorongások, neurózisok forrásává válik, és megbetegít. „Nagy jelentősége van az olyan óvodai, iskolai légkörnek, pedagógusi magatartásnak, tananyagnak, módszertannak, amely örömforrást jelentő tevékenységeket kínál a gyerekeknek” – hangsúlyozta a szakember. Vekerdy rendszeresen visszaköszönő gondolata, hogy a gyerekközpontú pedagógus nem könyvekből tanulja a pedagógiát, hanem tanulmányozza, figyeli a gyerekeket. Nem tesztekkel, feladatlapokkal, hanem a személyiségével próbál hatni a tanulókra. Érdekes volt az előadó észrevétele, hogy a lányok kevesebbet betegeskednek, és jobb eredményeket mutatnak fel, mint a fiúk, de később a helyzet megváltozik. A lányoknak a jobb alkalmazkodásért, megfelelni akarásért később fizetniük kell. Különféle pszichoszomatikus tünetekkel kénytelenek megbirkózni, mint amilyen a fejfájás, a gyomorfájás, az emésztési problémák. Az előadó szerint a mai iskola megbetegíti a gyereket. A szülőket és a tanintézmények vezetőit az érdekelte, hogy a szlovákiai magyar gyerekeket – akik a szlovák nyelvet idegen nyelvként tanulják – milyen korban szabad terhelni egy újabb idegen nyelv tanulásával. Vekerdy úgy véli, más a helyzet abban a családban, ahol vegyes házasságról van szó, mert ott a másik szülő nyelve nem számít idegennek. Az óvodában azonban nem kellene a gyereknek ezzel foglalkoznia, mivel még a saját anyanyelvét sem beszéli tökéletesen.
A pszichológus szerint félő, hogy a szülők nemegyszer a saját ambícióikat vetítik át a gyerekükre. Emiatt már egészen kicsi korban túlterhelik. Szakkörről szakkörre vonszolják, a gyerek pedig közben egészen másra vágyik: a szülő odafigyelésére, szeretetére, és kiegyensúlyozott, nyugodt családi környezetre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.