<p>Három különböző korban is lakott település nyomaira bukkantak a régészek a Lévától tizenkét kilométerre nyugatra, a Garam jobb partján fekvő községben.</p>
Vaskori és római kori házakat tártak fel
A leletmentő ásatásra azért került sor, mert az önkormányzat ebben az évben megkezdi egy tizennyolc lakásos lakótömb kiépítését.
Michal Cheben, a Szlovák Tudományos Akadémia nyitrai székhelyű Régészeti Intézetének munkatársa elmondta, az Alsó-Garam mente a kora kőkortól kezdve sűrűn lakott terület volt, ezen a részen folyamatosan telepedtek le az emberek, ezt bizonyítja a mostani kutatás is. Most egy 70x30 méteres területet vizsgáltak át, több korszakból is nagyon gazdag leletanyag került elő. A feltárás során kiderült, a vaskorban, a késő római korban és mintegy 200-250 évvel ezelőtt, az újkorban is éltek itt emberek. A vaskorból a hallstatti-kultúra népének nyomait találták meg a szakemberek, ezek a leletek időszámításunk előtt 900 és 400 közé datálhatók. A római korban a 4. században itt germán törzsek telepedtek meg, ezt legfőképpen egy bronz ruhakapocs bizonyítja, ilyenfajta tárgyat éppen ebben az időszakban használtak. A kutatási területen több mint 150 különféle objektumra utaló gödröt tártak fel. Három házhely is kirajzolódott, mindegyik 5x4 méteres, az egyikben a tűzhely is azonosítható volt. A számtalan cölöplyuk az bizonyítja, hogy az építmények cölöpalapokra épültek.
Agyagnyerő vermet is feltártak, voltak még szemétgödrök, gabonatárolók, élelemraktárként használt mélyedések is. Számtalan állatcsont, használati tárgy került elő. Edénytöredékek, orsógombok, csonttárgyak, tűk, árak, öntött üveggyöngyök, fémtárgyak, késpengék, szögek is előkerültek. Különleges leletnek számít egy 14. századból, I. Lajos korából származó ezüst pénzérme, ilyen leletet a jelenlegi Szlovákia területén még nem találtak. Az újkorból, a 18. századból egy sírhely is felbukkant. Az eredeti település valószínűsíthető nagyságának mintegy húsz százalékát sikerült feltárni. Michal Cheben elmondta, már tart a leletek kiértékelése. A községi hivatalban időszaki kiállítást terveznek, az eredményeket bemutató posztereket is készíttetnek, hogy az érdeklődők megismerkedhessenek a kutatás eredményeivel.
Lévai járásban viszonylag kevés germán településre bukkantak, ezért is fontos az újbarsi lelet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.