Vasárnap átadták a Csemadok Életmű díjait

<p>Galánta. A magyar kultúra napja alkalmából szervezett emlékműsoron öten vehették át a Csemadok Életmű díját, ezzel 22-re nőtt azok száma, akiknek munkáját ilyen módon ismerte el a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség.</p>

BARTALOS ÉVA

Életmű díjjal jutalmazzák azokat, akik sokat tettek a magyar népi kultúra megőrzéséért, munkájukkal segítették fejlesztését, továbbadását. Az országos emlékműsoron részt vett Répás Zsuzsanna, a magyar kormány Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumának helyettes államtitkára, Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, Bauer Edit európai parlamenti képviselő, A. Nagy László kisebbségi kormánybiztos és a szlovákiai magyar pártok képviselői. Répás Zsuzsanna beszédében felhívta a figyelmet az anyanyelvi oktatás fontosságára. Elmondta, hogy a Csemadok és a hozzá hasonló szervezetek küldetése a magyar kultúra megtartása, fennmaradása.

Az öt díjazott közül csak négyen vettek részt az ünnepségen. Vaszily Mária kórusalapító, pedagógus hosszú betegség után a napokban elhunyt. „Egy tanítónak, egy pedagógusnak gyertyának kell lennie, melynek addig kell világítania, míg el nem ég” – ez volt a nagytárkányi pedagógus hitvallása. Tanítói munkája során figyelt a tehetségekre, megőrizte és megmentette a térségre jellemző népdalokat.

Az alsószeli Szabados László tanító, az 1968-ban megalakult Alsószeli Magyar Dalkör vezetője még ma is aktív szereplője a község kulturális életének. Furulyázni, citerázni is tanította az alsó- és felsőszeli gyerekeket, feldolgozta a két község történetét, rendszeresen tudósít a falutévének.

Bauer Győző akadémikus, a Szlovák Tudományos Akadémia tagja, 1998-tól a Magyar Tudományos Akadémia kültagja a Csehszlovákiai Magyar Tudományos Társaság tagjaként szorgalmazta a felvidéki magyar egyetem megalakítását. Éveken át a Szlovákiai Magyar Professzorok Klubjának elnöke, 1991-től 1997-ig a Csemadok elnöke, 2003-tól Szlovákia törökországi nagykövete. Díját, mellyel elismerték a kultúra és a magyar közösségért végzett munkáját, felesége, Bauer Edit vette át.

Király József, a Bódvavendégi Hagyományőrző Csoport vezetője a bódvavendégi Csemadok-alapszervezet alapító tagja. Felelevenítette és megőrizte a község majdnem elfeledett táncait, hagyományait. A hagyományőrző csoport repertoárjában olyan bódvavendégi néptáncok szerepelnek, mint a Magyar lakodalmi tréfás verbunk, mely az 1700-as évekből származik.

Az emlékműsoron felléptek a Csemadok országos rendezvényeinek díjazottjai.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?