Több generáció lakott itt, az egész nagy család köthető a házhoz, amely a kép bal oldalán szereplő Rózsa Beatrix szülőháza. A jobb oldalon lánya, Németh Kitti látható, aki a megálmodója a Rózsa-háznak
Várja vendégeit a Rózsa-ház
Megmentették az enyészettől a szülői házat és tábor- illetve rendezvényhelyszínt alakítottak ki benne. A helyiségek némelyikére még vár a festés, de a táborozó gyerekek már birtokba vették.
Egy ideig bolyongok a faluban, amikor a Rózsa-házat keresem Nádszegen, pedig igazán egyedi és stílusos, egy régi, de szépen felújított épületről van szó. Ahogy kívül, úgy belül is a pasztellszínek jellemzik és annak ellenére, hogy még nincs minden a helyén, a berendezés nem készült el teljesen, mintha egy mesebeli házikóba csöppennék. Az első kérdésem, hogy miért éppen Rózsa-ház. Németh Kitti, a ház megálmodója nevetve meséli, hogy az ötlet mosogatás közben született meg. „Azon tűnődtem, hogy a nagymamám Rózsi mama volt, a gyerekeim mamája is Rózsi mama, az egyik unokatestvérem, akivel egy napon születtünk, Rózsa, a dédim Rozália, és az anyukám vezetékneve a férje után szintén Rózsa. Úgy tűnt, valamit akar tőlem ez a Rózsa név. A ház teljes megnevezése Itt Rózsa-ház, amelybe az Itt azért került bele, mert benne van a nevemben, és ha a későbbiekben valamilyen szlogent szeretnék kitalálni, az itt szót többféleképpen bele lehet foglalni” – magyarázta. Kitti anyukája, Rózsa Beatrix, a Csemadok Nádszegi Alapszervezetének elnöke veszi át a szót, akitől megtudjuk, hogy az ő szülőháza a Rózsa-ház, amely évekig üresen állt, de nem akarták eladni és végül a koronavírus-járvány idején jutottak arra, hogy valamit kellene vele kezdeni. Mivel volt sok szabadidejük, elkezdték kitakarítani, rendbe hozni.
Rózsa Beatrix 2010 óta szervez nyári táborokat a nádszegi és környékbeli gyerekeknek, most végre lett egy remek helyszín ehhez, ahol senkihez nem kell alkalmazkodni, ahol minden kellék, segédeszköz egy helyen van. „A táborokat azért kezdtük el szervezni, mert általában 9-től 14 óráig hirdették a napközis táborokat, de anyaként felismertem, hogy ez a dolgozó szülőkön nem sokat segít, ezért 7-től 16 óráig tartó foglalkozásokkal kezdtük el a táborokat. Mostanra minden nyáron kétszer egy hétig tartanak a Csemadok táborai, 80-80 gyerekkel, de ekkora létszámmal csak a futballpályán tudjuk megszervezni” – részletezte. A táborban eleinte 15-20 gyerek vett részt, de évről évre egyre többen jelentkeztek. Azzal, hogy megnyílt a Rózsa-ház, a kétszer egy hetes, nagy létszámú Csemadok-tábor mellett egész nyáron tartanak tábort, de csak 10-15 gyereknek. A táborvezetők általában olyan önkéntesekből verbuválódnak össze, akik kicsi korukban maguk is részt vettek a táborokban, de mostanra felnőttek. Rózsa Beatrix hálás érte, hogy szinte nem is kell senkit megszólítania, a vezetők maguktól jelentkeznek, hogy mikor jöhetnek segíteni. Minden tábor valamilyen témára épül, például dinoszauruszos, farmos, mesehősös, tengeralatti, világrészekkel foglalkozó. Úgy véli, azért is jó, hogy már idén elkezdődött a táboroztatás, mielőtt teljesen elkészült volna a ház, mert így rögtön ki is tudják próbálni, mi az, ami jó és min érdemes változtatni, nem minden elképzelés válik be.
A Rózsa-ház, ha teljesen elkészül, rendezvényhelyszínként is működik majd, vagyis ki lehet bérelni születésnapok, összejövetelek megrendezésére. Mivel Kitti kicsi kora óta szépen fest, itt meg tudta valósítani az elképzeléseit, nem megrendelésre, hanem a saját örömére díszítgetheti a hat szobát. „Mesevilágot szeretnék teremteni a szobákban, nem sok játékkal, berendezéssel túlzsúfolni, de mégis egyedivé varázsolni. Minden helyiséget egy-egy téma szerint rendezünk be. Az egyik, ahol a konyha is van, az erdőt idézi, a másikban egy pajtát szeretnénk megjeleníteni, ahol különféle állatok vannak, lehet őket etetni, játszani velük. Igyekszem minél élethűbb plüssöket beszerezni, de lesznek falovak is. A folyosón sétálóutcát alakítottunk ki cukrászdával, fagyis pulttal, étteremmel, van egy autós, vonatos szoba, lesz egy jeges, pingvines és egy tenger alatti helyiség, ahol a sellők, a kalózok és a cápák is megférnek majd egymás mellett attól függően, hogy lányok vagy fiúk igénylik-e. Az egykori spájzban baba- és konyhabútorral berendezett apró lakást alakítunk ki” - sorolta.
Mivel Rózsa Beatrix a Csemadok helyi alapszervezetének elnöke, így a szervezet székhelye is átkerült a Rózsa-házba. Ezentúl a szervezet más rendezvényei, mint például a húsvét- és karácsonyváró is itt kapnak helyet, de ősztől szeretnének szlovák és angol nyelvoktatást indítani, valamint az iskolai szünetekben táborokat szervezni, nem csak nyáron.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.