A várakhoz és kastélyokhoz sok romantikus elképzelés és számos monda tapad. Mivel kőbe zárva őrzik múltunk egy részét megérdemlik, hogy megismerjük történetüket, és ami még fontosabb, igyekezzünk hozzájárulni fennmaradásukhoz, megőrzésükhöz.
Vár állott, most kőhalom
A legépebben mind a mai napig a zempléni földvár maradt fenn. Közvetlenül a község fölé magasodnak sáncai, amelyek elég nehezen kivehetők, mivel sűrű bokrokkal borítják. Alaprajzát tekintve lapított tojásdad alakú, észak-déli irányba kb. 300 m, kelet-nyugati irányba 200 m széles. Sáncai északon és keleten a Bodrog egykori fő medre fölé magasodnak. A sáncokról szemlélődve, a szép kilátáson kívül érthetővé válik a hely egykori stratégiai jelentőségét. Bár némely kutató szerint sáncainak egy része már a kelta időkben állt, de mostanáig nem került elő a sáncok alapjaiból a 11. századinál régebbi lelet, tehát hamarabb aligha épülhetett. A források szerint már Szent István idejében itt volt a megye központja, ahol korabeli presbiteri templom állt, Szent Györgynek szentelve. A régészeti feltárásokból kiderült, hogy már a 14. században a sáncon temetkeztek, tehát védelmi funkcióját korán elvesztette, ami érthető, hisz a Magyar Királyság határai ez időben már igencsak kitolódtak. Lehet, hogy a sáncokon korábban bizonyosan meglévő felépítmények (fa védművek) is ekkor enyésztek el. A földvárnak e kortól kezdve már csak megyeközponti szerepe maradt meg, de ez is megszűnt a 17. században, amikor megépült a szomszédságában álló – ma is meglevő – megyeháza. Végül e század végén Zemplén megyeszékhelyi kiváltsága is odalett – ezt a szerepet Sátoraljaújhely vette át.
Battyán
Először 1560-ban akart itt várkastélyt építeni Székely Antal, ezt azonban Bocskay Miklós megtiltotta. 1648-50 között Tárkányi István négyszögletű várkastélyt épített kápolnával. 1706-ban lerombolták, fölépült, 1711-ben újra lerombolták. A keleti oldala maradt meg az eredeti építménynek, a többit egy évszázada lebontották, majd a megmaradt részt 1889-ben felújították. A II. világháború után előbb terményraktárnak használták, majd a romossá vált kastélyt 1967-ben lebontották.
Királyhelmec
A Pálóczi-birtokok megszerzése után Perényi Péter egy várkastélyt épített, valamikor 1526 után. Első írásos említése 1532-ből származik. 1548-ban – Perényi halála után – az országgyűlés elrendelte lebontását, de erre leghamarabb Perényi Gábor kiűzése után kerülhetett sor, tehát valamikor 1558 tájékán. Köveinek egy részét felhasználták a Lorántffy-kúria építésénél. Ma már csak két fala áll – romosan – Csonkavár néven, a város fölött.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.