Változtatni szeretnének a romá

Kassa. A rossz szociális helyzetben lévő roma közösségek életkörülményének javítását tűzte ki célul a Cesta elnevezésű projekt, melyben Eperjes, Kassa és Besztercebánya megye vesz részt a 2008 és 2013 közötti időszakban.

Kassa. A rossz szociális helyzetben lévő roma közösségek életkörülményének javítását tűzte ki célul a Cesta elnevezésű projekt, melyben Eperjes, Kassa és Besztercebánya megye vesz részt a 2008 és 2013 közötti időszakban. A program fő célja a közösségek beillesztése a társadalom egyes struktúráiba, beleértve a munkaerőpiacot is. Folyamatos szociális terepmunkával szeretnék megelőzni azt is, hogy a családokban kritikus helyzetek alakuljanak ki.

A projekttel alapjaiban szeretnék megváltoztatni a roma közösségek életét. Szeretnék elérni, hogy a szociális segélyt a törvény által megszabott módon használják fel az arra jogosultak, valamint hogy olyan képesítést szerezzenek, mely révén érvényesülhetnek a munkaerőpiacon. Megpróbálják elérni, hogy a roma gyerekek rendesen járjanak iskolába, szabadidős tevékenységeket szerveznek az ifjúságnak, javítani igyekeznek az egészségügyi ellátáson. Mindent elkövetnek, hogy a romák megbecsüljék és rendben tartsák a lakásukat és környezetüket.

A célok megvalósítása érdekében szociális központok hálózatát szeretnék létrehozni, és megpróbálják kialakítani annak legoptimálisabb működési formáját. Az eddig elkészült tanulmányok alapján a roma közösségek szociális helyzete romlott az elmúlt években. Ezek a csoportok egyedül képtelenek ezt a folyamatot megállítani, ezért van szükség segítségre. Kassa megyében a 2005-ös adatok szerint 130 ezer roma él, ez a megye összlakosságának 17 százaléka. 541 romatelep van a környéken. A rossz szociális körülmények között élő csoportok problémáival foglalkozó társadalmi szervezetek száma 234, ám nem mondható jónak az együttműködésük.

A Kassai Megyei Önkormányzat célja, hogy a romaproblémákkal küzdő kisvárosokat bevonja a Cesta projektbe. Ágcsernyő, Nagymihály, Királyhelmec, Gálszécs, Szobránc, Tőketerebes, Nagykapos, Őrmező, Igló, Szepes?olaszi, Gölnicbánya, Korompa, Szepsi, Mecenzéf, Rozsnyó, Dobsina szerepel a kiválasztott települések listáján, valamint néhány olyan község – például Jászó vagy Merény – ahol már elkezdtek foglalkozni a roma közösségek gondjaival. A program időtartama három év, ezalatt a megyén belül 15 szociális központ kialakítását tervezik, mindegyiknek három-három alkalmazottja lesz. A központok kialakítása, beleértve a dolgozók háromévi bérét is, mintegy hatvanmillió koronába kerül. Uniós projektről lévén szó, az önköltségi rész öt százalék. Kassa megye ezt a „terhet” szeretné megosztani a részt vevő településekkel, a megye két, az adott település három százalékot állna a projekt költségeiből.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?