Valakinek felelnie kell az eltűnt milliókért – I. rész

– Teljesen leépült ez a valaha virágzó község – panaszolta egy telefonáló, és Sklut Tibor felsőpatonyi polgármestert okolta mindezért. Mielőtt még szólhattam volna, folytatta is: – Az egyszer már bevált módszerrel újra félrevezette, becsapta a helyi képviselőket.

A felsőpatonyi bérházak. Az egyiket még mindig nem adták át, a polgármester 100 ezer koronás hozzájárulásra szólította fel a lakásokra váró polgárokat. Somogyi Tibor felvételeA telefonáló elmondta még, hogy 2001. szeptemberében Sklut Tibor nyilvánosan bejelentette és állítólag közjegyzőnél is letétbe helyezte nyilatkozatát, hogy a következő polgármesteri választásokon nem indul. Köztudott, hogy szavát szegte. Tavaly év végén ismét (hitelesített) írásos nyilatkozatot osztott szét a képviselő-testület tagjai között, s ebben tudtukra adja, hogy 2004. április 30-án lemond tisztségéről – sorolta az ismeretlen, majd hozzáfűzte: hamarosan „érdekes” bizonyítékot továbbít a címemre.

A boríték megérkezett, egyebek közt benne volt Sklut Tibor lemondási nyilatkozatának másolata. De nem is ez volt érdekes, hanem a másik két irat. Egy körlevél, amelyben a polgármester 100 ezer koronás hozzájárulásra szólítja fel a 22 bérlakásra váró polgárokat. A harmadik irat azt bizonyítja, hogy 2001 szeptembere óta, amikor lapunkban megszellőztettük a polgármester és felesége felettébb furcsa adásvételi és egyéb anyagi tranzakcióit, majd tetteit nyilvánosan „megbánta”, nem gondolta komolyan. Tanúsítja ezt az a tény, hogy a képviselő-testület mind a 9 tagja a község főellenőrével együtt a községi vállalat tisztázatlan anyagi gazdálkodása miatt 2004. januárjában feljelentést tett a dunaszerdahelyi ügyészségen.

Eltűnt milliók

2002. tavaszán két 22 lakásos községi bérház építése kezdődött Felsőpatonyban. A tervezet szerint 35 885 000 koronás beruházásról volt szó, az anyagiak 50 százalékát az Állami Lakásfejlesztési Alap állta, a másik 50 százalékra a község hitelt vehetett fel. Megalakult egy községi vállalat, az Alfa kft. és az előző testület jóváhagyása nélkül a polgármester a munkák elvégzésével ezt a kft.-t bízta meg. Ugyancsak ő döntött a két ügyvezető személyéről is, ők, a képviselők követelése ellenére nem mutattak hajlandóságot a kiadások rendszeres elszámolására. 2003. márciusában elfogyott a testület türelme, a képviselők erélyesen hangot adtak nemtetszésüknek, ám magyarázatot továbbra sem kaptak. Szeptemberben kiderült, hogy a másik 22 lakásos bérház befejezéséhez kb.7,5 millió korona hiányzik, illetve a kft. szerint 2,5 millió koronás számlájukat a község nem térítette meg. Az ügyészségi beadványban szó van arról, hogy a képviselők nyomban határozatot fogadtak el az Alfa kft. gazdasági ellenőrzésének szükségességéről. A főellenőr jelentése igazolta az anyagiak felhasználásának jogtalanságát és azt is, hogy a pénz útja követhetetlen. Ezen felbuzdulva eldöntötték, górcső alá veszik a község gazdálkodását is, ám ezt az önkormányzati határozatot Sklut Tibor megvétózta. Nem mellékes megállapítás, hogy 2002-ben a község 7,8 milliós szubvenciót kapott a Gázipari Vállalattól, ám ez az összeg, illetve felhasználása nem jelent meg Felsőpatony költségvetésében. A történtekhez a polgármester nem volt hajlandó magyarázatot fűzni, az általa elkészített ismertetést a testület nem fogadta el.

Elrontott falukép

Amikor április közepén Felsőpatonyban a bérlakások iránt érdeklődtem, akadtak, akik szitkokat szórtak nemcsak a polgármester, hanem az építkezési cég egyik ügyvezetője fejére is. – A két házat azért tervezték ilyen rondára, mert ez volt a legolcsóbb. Az építkezéshez megvoltak a szükséges anyagiak, ennek ellenére 9 hónapot csúszott az átadás, 2004. márciusában csak az egyik ház 22 lakásába költözhettek be a bérlők. Most viszont körlevélben arról tájékoztatta a polgármester a másik ház 22 lakásának jövőbeli lakóját, hogy fizessenek 100 ezer koronát, hogy 45 napon belül beköltözhető állapotba hozzák lakásukat. Aki nem képes fizetni, azt ugyan továbbra is nyilvántartják, de nem szavatolják, hogy hozzájut az eredetileg kiválasztott lakáshoz. Hát mondja, aki falun bérlakást igényel, annak honnan a fenéből lenne 100 ezer koronája? – tájékoztatott és háborgott a kísérőm anélkül, hogy hajlandó lett volna bemutatkozni. – A polgármester megtalálná a bosszú módját – állította. A nemrég átadott házban inkább hallgattak, mint beszéltek az épp odahaza tartózkodók.

Elérhetetlen polgármester

Noha be szerettem volna jelenteni látogatásomat, a polgármester sem reggel, sem este nem vette fel a mobilját, a hivatal telefonszámát is hiába tárcsáztam. Végül a lehető legrosszabb időpontban, délben kopogtattam irodájának ajtaján. Mindenki ebédelt. Egy óra elteltével az alkalmazottak tudatták, Sklut Tibor házon kívül van, de hogy hol tartózkodik, nem sejtették. Nem érhető el telefonon sem, állították, ugyanis az Alfa kft. adós maradt a számlák rendezésével.

Sidó Tivadar alpolgármestert, szövetkezeti alelnököt kerestem fel. Felelevenítettem a múltban történteket – a polgármester lemondását, a kudarcba fulladt népszavazást és újraválasztását is, majd a leleplező iratok valódiságára is rákérdeztem. – A 2002. évi polgármester-választások nem Sklut Tiborról szóltak, a község lakóinak igyekezete az új testület megválasztására irányult. ĺgy lettem képviselő én is. A 9 tagú testületben 6 képviselő újoncnak számít – magyarázta. Ezzel egyetértett Pollák Károly képviselő, aki arról tájékoztatott, hogy a régi 25 fős testületből csak hárman maradtak és kaptak bizalmat. Komolyan veszik megbízatásukat, ám a polgármester semmibe veszi őket. – Tavaly minden testületi ülésen terítékre került a bérlakások kérdése, hiszen ellenőrizni akartuk, honnan merítik a pénzt és hogyan állnak a munkálatok. Hasztalan. Végül a főellenőr jelentése késztetett bennünket a feljelentés megfogalmazására, bár igaz, hogy az eredeti hiány áprilisra néhány millióval csökkent. Ne kérdezze, hogy ez miképp történhetett, mert a testületnek erről sincs tudomása. Ugyancsak nem tudjuk az első bérház hivatalos átadásának időpontját sem, erről utólag értesültünk. Sklut Tibor nevezte ki a kft. két ügyvezetőjét is, az egyik, Izsák József, miután „elfogyott” a pénz, lemondott. Méhes László volt a másik, ő állandóan az építkezésen tartózkodott, szervezte a munkát, nem látott bele a könyvelésbe. A főellenőr megállapításai és a rendőrségi vizsgálatok következtében egészségi állapota megromlott, kórházi kezelésre szorul. Az, hogy a polgármester még februárban „szerződésszegés és nem teljesítés” miatt szerződést bontott a községi vállalattal, az Alfa kft.-vel, nem megoldás. Feltételezhető, tudomása lehetett az anyagiak nem megfelelő folyósításáról, hiszen az Alfa számláit neki is alá kellett írnia. Tudnia kellett, nincs rendjén, hogy az általa kiválasztott ügyvezető egyben az építkezés felügyelője – hangsúlyozták mindketten, bízva abban, hogy az ügyészség megtalálja a vétkes(eke)t.

Lemondott vagy sem?

Sklut Tibor polgármester negyedik választási időszakát tölti. Bár a testület tagjai – a múltban és most is – számos „bűnt” olvastak a fejére és a 2001. népszavazást megelőzően bejelentette, nem indul a polgármester-választásokon, szavát nem tartotta be. Indult és megválasztották. – Amikor tavaly novemberben kiosztotta lemondási szándéknyilatkozatát, jegyzőkönyveztük és rákérdeztünk, komolyan gondolja-e. Igennel válaszolt. Vártuk, hogy önmagától tájékoztat a fejleményekről. Nem történt semmi, egyszer mondott olyasmit, hogy gyenge pillanatában cselekedett csupán – nyilatkozták a képviselők.

Áprilisi plénum májusban

Nem először csúszik a plénumülés időpontja – tudtam meg. Elmaradt már máskor is, volt, hogy a polgármesternek fontosabb intéznivalója akad. – Az április végén esedékes ülést a pozsonyi uniós csatlakozási ünnepségek miatt kell elhalasztani, de május 7-én megtartjuk és kérdéseinket meg kell, hogy válaszolja a polgármester – tudatta az áprilisi találkozó során az alpolgármester.

(Sklut Tibor ugyan összehívta a plénumülést, de betegségére hivatkozva nem jelent meg a tanácskozáson – szerk. megj.)

Az említett találkozón szóba hoztam a szélmalom és a szőnyeggyártó üzemek Felsőpatonyba telepítésének sikerét. – Sajnálom, de mi is az Új Szóból értesültünk a „sikerről”, önkormányzati ülésén erről nem volt szó. Nem nagyon hiszünk az egészben, a polgármesternek 4–5 évvel ezelőtt is voltak ilyen kijelentései, ám a „nagy” beruházásra egy árválkodó betonlap emlékeztet csupán – összegezte a lényeget az alpolgármester.

Autóbalesetet szenvedett

Április 25-én Sklut Tibot autóbalesetet szenvedett, munkaképtelen. Amikor mégis sikerült telefonkapcsolatba kerülnöm vele azt nyilatkozta, lemondását komolyan gondolja, ám gerincsérülése miatt több hónapig betegállományban lesz. Távozása csak felépülése után esedékes. ĺgéretet tett arra, hogy betegsége dacára személyesen is találkozhatunk, az időpont-egyeztetési próbálkozásaim azonban kudarcba fulladtak. Június 10-én megbeszéltük, hogy hétfőn, június 14-én fogadni fog, reggel viszont telefonon értesítette a főszerkesztőt: kizárólag írásban válaszol írásban feltett kérdéseimre. (Folytatás a csütörtöki lapszámban)

Az Új Szóban 2001. szeptember 6-án Elindult a lavina, ki tudja merre tart című riportban Sklut Tibor azt nyilatkozta, hogy felesége hamarosan kilép a kavicstermelő kft-ből, majd elismerte: hibát követett el, hogy őt delegálta a cseh–német többségi tulajdonú társaságba, amelyben addig 10 százalékos részesedése volt. (Ezt megelőzően a kavicsbánya területének 75 százaléka a község tulajdonát képezte – a szerző. megj.) Ezután viszont Sklut Tiborból lett ügyvezető, aki azt állította, a cég abbahagyja a kavicstermelést. A cégjegyzék szerint ma a Sklut házaspár a Dunajské štrkopiesky kft-nek nemcsak ügyintézője, hanem 2003-tól 100 százalékos tulajdonosa is. Terméskiesés formájában a helyi szövetkezet által gabonával bevetett szántóföldi terület látta kárát a kavicsbánya megnyitásának. Az említett riportban a polgármester elismerte, hogy 35 ezer koronás kárt okozott, amit kifizetett, az igazság viszont az, hogy a kár 307 ezer rokonát tesz ki, a számla a mai napig rendezetlen, bírósági eljárás folyik az ügyben. A kavicsbányát üzemeltető kft.-nek termőföld-eladási ügyletei is vannak, (erre külön engedélyre van szükség) – a községben eddig 14 hektár szántóterület „tűnt” el. A polgármester ugyanis a szántóterületen 4 új utca megnyitását engedélyezte. Az új utcák megnyitásánál nem vették figyelembe a földben lévő öntözővíz szállítására szolgáló csőrendszert. Állami tulajdonú ugyan, de használója a szövetkezet. Ha kár éri, 400 hektár földterület öntözési lehetősége szűnik meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?