Ünnepel a Lévai Barsi Múzeum

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓLéva. Fennállásának 85. évfordulóját ünnepli a Lévai Barsi Múzeum.

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Léva. Fennállásának 85. évfordulóját ünnepli a Lévai Barsi Múzeum. Vincze László ,a Nyitrai Állami Levéltár lévai fióklevéltárának munkatársa arra hívta fel a figyelmünket, hogy a birtokukban lévő adatokra támaszkodva kétségbe vonható a múzeum alapításának időpontja.

Csehszlovákia tizenhat múzeumot örökölt az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlása után. A két világháború közötti időszakban további 18 városi, állami, egyesületi múzeum jött létre, ezek egyike volt a lévai városi múzeum, az intézmény Nécsey József, Verebély postamestere, szenvedélyes régiséggyűjtő nevéhez fűződött. „Az eredeti történelmi jegyzék alapján a múzeumot 1927-ben alapították, ám a lévai fióklevéltárban érdekes adatokra bukkantam ezzel kapcsolatban. Az alapításban komoly szerepet vállalt Kriek Jenő középiskolai tanár, aki fontosnak tartotta a lévai kulturális örökség megőrzését. Kriek meggyőzte Nécseyt, hogy ajándékozza gyűjteményét Lévának. A gyűjtő 1927-ben mintegy 1500 tárgyat ajánlott fel, ám ezek sokáig ládákban porosodtak” – mondta Vincze László. A levéltáros nem tartja lehetségesnek, hogy 1927-ban alapították a múzeumot, mivel a város nem talált erre a célra megfelelő helyiségeket és addigra nem rendezték sem a vagyonjogi, sem a tulajdonjogi viszonyokat. Ráadásul ekkor még Nécsey birtokában volt a gyűjtemény egy része. Azt sem tartja helytállónak, hogy a múzeumalapítás gondolata ebben az évben fogant volna meg, mert Divald Kornél már 1910-ben érdeklődött Nécsey gyűjteménye iránt, és 1909–1910-ben rendszerezte a Bars megye történelmi műemlékeit, tárgyait, népviseletét megörökítő dokumentumokat. Nécsey végül 1928 őszén ajándékozta oda 526 tárgyból álló második kollekcióját Lévának, ekkor felgyorsultak az események. A városháza második emeletén találtak megfelelő termeket az értékes adomány számára, Kriek végezte az installációt, később ő lett a múzeum igazgatója. Az első helyiségben a népművészeti, történelmi, régészeti tárgyak kaptak helyet, a másik úgynevezett Nécsey-szobát családi portrékkal, személyes tárgyakkal rendeztek be. Majd kilenc évig tartó vagyonjogi per kezdődött, Nécsey Sarolta, az adományozó lánya ugyanis kétségbe vonta apja végakaratát.

A hírverés segített a múzeumnak, egyre többen járultak hozzá a gyűjtemény gyarapításához, a tárgyak Léva tulajdonába kerültek. „Hivatalos levelezésekből kiderül, hogy a város vezetése 1932-re datálja a múzeum létrejöttét, melynek anyagát addig tudományos célokra használta, nem tárta a nyilvánosság elé. A múzeumnak a nyolcvanadik évforduló kapcsán sok sikert, elégedett látogatókat kívánok” – egészítette ki az elmondottakat Vincze László. (szaz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?