Mécsesgyűjtő kuka a zsigárdi temetőben.
Újrahasznosított mécsesek
Az összegyűjtött mécsesekből kikaparták a paraffint, összeolvasztották, és újra megtöltötték az edénykéket.
Takáč Márk középiskolai tanulmányai során több környezetvédelmi projektben is részt vett, és tagja volt annak a csapatnak, amely Milánóban, az EXPO 2015 világkiállításon képviselte Szlovákiát. Az egyik projekt olyan robogókba, vagy kisebb teljesítményű járművekbe szerelhető hidrogén-égetésű motorok kifejlesztéséről szólt, amelyeknél a minimális kipufogógázok mellett a fő melléktermék a víz.
A másik projekt az illegális szemétlerakatok százszázalékos újrahasznosításával foglalkozott. A harmadik olyan villamos erőmű kifejlesztése volt, amely baktériumok és felesleges cukor segítségével gyártott hidrogént. A megvalósításra támogatót is talált, ám a prototípus elkészítése után személyes okok miatt megszakadt közöttük az együttműködés. Mivel a további fejlesztéshez pénz kell, a fiatalember azon kezdett gondolkodni, milyen tevékenységgel tudná megteremteni az anyagi hátteret hozzá.
„Olyat kerestem, ami még nincs a környéken, talán Szlovákiában és külföldön sem foglalkoznak vele. Ekkor jutott eszembe a temető. Az ott keletkezett hulladék száz százalékát újra lehet hasznosítani. Nagy része komposztálható, amit általában a települések el is végeznek. Ott van viszont a rengeteg mécses, gyertya. A legtöbbje műanyag, tehát ugyanúgy újrahasznosítható, mint a PET-palackok, de senki nem törődik vele. A szemét jelentős részét pedig az üvegből készült mécsestartók teszik ki. Az üveg is teljes mértékben újrafelhasználható. A törött darabokat le lehet adni a gyűjtőhelyeken, az épeket elég kimosni” – magyarázta Takáč Márk.
Négy és fél évvel ezelőtt először Vágfarkasdon helyezett ki egy teljes mértékben újrahasznosított anyagokból, gumiabroncsokból, deszkákból készült kukát a használt mécsesekre, gyertyákra. Ötletével felkereste a környékbeli települések polgármestereit. Negyedet, Zsigárdot, Alsóhatárt sikerült bevonni a projektbe.
„Évente több mint egy tonna mécsest dolgoztunk fel a családom segítségével. Eddig kísérleti jelleggel csináltuk, hogy megtudjuk, milyen lehetőségek vannak benne. Az összegyűjtött mécsesekből kikapartuk a paraffint, összeolvasztottuk, majd újra megtöltöttük a megtisztított edénykéket”
– fejtette ki a fiatalember.
Az eljárás során környezetkímélő megoldást választott, vagyis a napenergiát kihasználva készültek a mécsesek, illatosított gyertyák, viaszpaszta bútorra, bőrre, műanyagra, bár eddig csak bemutató jelleggel, nem eladásra. „Minden termékre kidolgozott, kipróbált recept van, hogy ha beindul a dolog, ne a nulláról kelljen kezdenem” – tette hozzá Márk. Jelenleg családi okok miatt nem foglalkozik a projekttel, de jövő év elejétől ismét szeretné elindítani a gyártást, addigra elkészül a műhely, és az újrahasznosítással foglalkozó polgári társulást is szeretne alapítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.