Újjászületik a serkei templom orgonája

A Kassa–Zólyom vasútvonalon utazónak, bármely irányba is tart éppen, biztosan szemébe ötlött már az a karcsú, szépen felújított tornyú templom, ott Feled mellett, egy enyhe domboldal tetején, Serke községet vigyázva.

Mint egy pártás menyasszony, oly kacéran áll ott. A helyi legenda szerint az egyik harangot, a négymázsásat annak idején Rákóczi libertásaiból öntötték, a vezérlő fejedelem parancsára. Nagy kuruc hagyományai vannak e vidéknek, azt az is mutatja, hogy a 18. században Serke örökös Rákóczi-birtok volt. A Vécseyek, a Vay család mind a fejedelem lobogója alatt harcoltak. Református hitüket tartották, templomukat minden vész, minden rombolás ellenére újjáépítették és máig is őrzik, erejükhöz mérten gondoskodnak is róla. Serkének oly híres prédikátorai voltak, mint Ladmóczi István, aki gályarabságot is vállalt hitéért, Vályi Sámuel professzor vagy Almási Balogh Sámuel, akit a helyi emlékezet a legjobb prédikátorként tart számon ma is. Egykor Serke mint Kapla vára alatti község, kulcsfontosságú szerepet játszott a megye életében. Mára ennek a szerepnek sok emléke sajnos nem maradt. Maradt viszont az akarat és a helyiek szeretete templomuk iránt.

Az orgonáról

A faluba érkezve elkerülhetetlen, hogy meg ne álljon a vándorló a templomnál. Robosztus falai, kecses tornya 1718-ban készültek el, a felszentelésre 1718. augusztus 18-án került sor. Az építtetés költségeit a falu és a környék egyik leggazdagabb úriasszonya, Vay Judit állta. Mint a templom patrónusát, máig tisztelik emlékét, földi maradványai az épület alatti kriptában nyugszanak. A hívek szinte versengtek, ki mivel tudná még szebbé tenni isten házát, gyarapodott hát az úrasztali terítők, edények száma. A 20. századbeliek sem feledkeztek meg a templom fenntartásáról és további gyarapításáról. A serkei énekkar messze földön híres volt, az ő elhatározásukból készült el 1933-ban a templom új orgonája, és ácsoltattak egy mesterien szép díszítésű karzatot. Az a csodálatos hangszer, amelyet ma értő kezek újítanak fel, hangolnak újra, hetven éve szolgálja már az istentiszteleteket.

A mesterről és a munkáról

Vass Lajos orgonajavító és -hangoló mester és felesége, a Rieger–Kloss nevű, 1873-ban alapított, orgonákat gyártó cég egyedüli szlovákiai képviselőiként éppen azon fáradoznak, hogy rendbe tegyék az időtől kicsit megviselt hangszert. A serkei templom orgonája hatregiszteres, 61 hanggal, tehát összesen 366 síppal. Érdekessége, hogy mivel igen kis helyre kellett beépíteni, különleges orgonaépítési technikai megoldásokkal készült. Amint Vass Lajos elmondta, egy községi templomhoz illő, átlagos méretű és felszereltségű orgonáról van szó. Amikor ott jártam, éppen hangoltak, ami kívülálló számára érdekes munkafolyamatnak tűnik. A mester minden egyes sípot kiemelt, megtisztított, a hibákat és a sípokon lévő sérüléseket kijavította, majd egy speciális szerszámmal visszaillesztette őket a helyükre. A munka fárasztó, nagy türelmet, kitartást és komoly szaktudást igényel. „Három évig csak tanultam a szakmát – mondta Vass Lajos. Zenével foglalkoztam mindig, játszom ütős, húros és billentyűs hangszereken. Aztán valahogy beleszerettem az orgonákba. Csodálatos hangszer. Itt Serkén olyan jó másfél hónapja dolgozunk azon, hogy rendbe hozzuk az orgonát. Egy több mint hetven éves hangszerről van szó, amelyhez sajnos az idők folyamán avatatlan kezek is hozzá nyúltak. Néhány sípot pótolni kellett, az egész szerkezetet ki kellett tisztítani. Néhol többujjnyi vastagon állt benne a por, szemét. A fából készült darabokat sajnos megtámadta a szú, ettől a kártékony rovartól mentesíteni kellett az egész szerkezetet. Az egész templomot meg kellene tisztítani tőle, de ez már egy másik kérdés. A serkeiek orgonája nagyon szépen elkészített, jó hangú hangszer. Még egy-két hétig tartó munka vá ánk, aztán teljes szépségében és hangzásának minden csodájával meg fog majd szólalni” – mondta a mester.

Vass Lajos úgy tudja, ilyen munkát az országban rajta kívül nem sokan végeznek. Lassan az utánpótlást is szeretné kinevelni, ha éppen a lakóhelyéhez közel javít orgonát, a fiait is magával viszi. Felesége állandó munkatársa, hiszen ezt a munkát egyedül képtelenség végezni. A mai serkei református hívekre méltán büszkék lennének az egykori énekkar tagjai, akiknek kezdeményezésére az orgonát megépítették. A hetvenéves, értékes hangszer pár héten belül megújul, hogy aztán tovább szolgáljon még évtizedeken, évszázadokon át, dicséreteket és zsoltárokat zengve a lélek épülésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?