<p>Eddig azt gondolhattuk, hogy a keletszlovákiai járási székhelyre tervezett széntüzelésű hőerőmű építésének ügye a múlt évben végleg lezárult,áma beruházás megvalósításának érdekében tegnap – tizenegy hónapos szünet után – újabb lépések történtek.</p>
Újabb fejlemények a Tőketerebesre tervezett erőmű ügyében
A tőketerebesi városháza nagytermében a Kassai Kerületi Építési Hivatal illetékesei azokat az észrevételeket és módosító javaslatokat hallgatták meg, melyeket az építtető kérelmére elindított engedélyeztetési eljárással kapcsolatosan magánszemélyek és különböző intézmények, szervezetek nyújtottak be.
A tanácskozás előtt a hőerőmű ellen a Greenpeace aktivistái tiltakoztak, velük szemben, most először azok a polgárok sorakoztak fel, akik támogatják a beruházás megvalósításának tervét. A meghallgatásra a sajtó képviselőitnem engedték be, sőt a sátoraljaújhelyi önkormányzat küldöttei is csak hosszabb huzavona után vehettek részt az ülésen. Szabó Máté, a magyarországi önkormányzat tanácsadója lapunknak elmondta, a város elöljáróit és lakosait nagyon meglepte a hír, hogy Szlovákiában az erőmű építésének engedélyeztetése folytatódik. Eddig azt gondolták, az ügy a múlt évben lezárult, a Tokaj-hegyaljai borvidék tőszomszédságában ez a beruházás nem valósul meg. Szabó Máté tegnap nyilatkozatot adott át a kassai építési hivatal illetékeseinek, melyben Sátoraljaújhely városa tiltakozik az erőmű megépítése ellen. Ugyanakkor tájékoztatta a hivatal munkatársait, hogy ha az építési munkálatok mégis elkezdődnének, Sátoraljaújhely és a Tokaj-hegyaljai települések mindent meg fognak tenni, hogy a magyar kormány a tőketerebesi beruházás ügyét nemzetközi bíróság elé vigye. Gejza Gore, a Trebišov nahlas polgári társulás vezetőjének tájékoztatása szerint az engedélyeztetési eljárás során a megadott határidőig 3500 módosító javaslat, illetve észrevétel érkezett a Kassai Kerületi Építési Hivatalhoz, ilyesmire ismeretei szerint eddig még nem volt példa Szlovákiában.
A hőerőmű megépítése ellen az elmúlt időszakban többek közt szót emeltek a különböző magyarországi és szlovákiai civil szervezetek, a Greenpeace aktivistái, az egyes határ menti települések polgármesterei, a bortermelők, de elutasító álláspontot fogalmazott meg Sólyom László magyar köztársasági elnök, illetve Fodor Gábor volt környezetvédelmi miniszter is. A tőketerebesi önkormányzat tagjai még 2008 januárjában kötelezettséget vállaltak arra, hogy a városfejlesztési terven semmit nem változtatnak, aminek alapján az erőmű később megépíthető lenne. Ezt követően a településre látogató Ľubomír Jahnátek gazdasági miniszter is egyértelműen kijelentette, nem támogatja a beruházást. Időközben az erőmű ellen 10 ezer tiltakozó aláírás gyűlt össze.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.