A Szlovák Központi Csillagvizsgáló múzeuma a közel-múltban több új kiállítási tárggyal bővült, amelyek közül több Konkoly-Thege Miklóshoz kötődik.
Új tárgyak az ógyallai obszervatóriumban
„Úgy gondolom, nagy munkát végeztünk el, és ez a múzeum végre kezdi betölteni azt a szerepet, amit egy múzeumnak be kell. Ez a szerep nem a tárgyak kiállításáról szól, hanem a katalogizációról, tudományos és történeti kutatásrólˮ – így összegezte Marián Vidovenec, az obszervatórium igazgatója a múzeumuk működését, ahol több mint 200 katalogizált tárgyat tartanak nyilván. A 2006 óta múzeumi minősítéssel bíró tárlatban már megtekinthető egy terrakotta Krisztus-szobor a 19. század második feléből. Az alkotás rossz állapotban volt, Csütörtöki András professzionális restaurátor újította fel. A szobor eredetileg egy olyan bécsi műhelyből származik, amely ma is működik, s még Konkoly-Thege Miklós révén került Ógyallára, a szakemberek pedig a hagyaték részeként kezelik. A múzeum új szerzeményei között több más tárgy is az obszervatórium alapítójának személyéhez kötődik, így például kaptak egy-egy olyan teodolitot és meteroszkópot, amelyeket még Konkoly-Thege használt. Debrecenből nemrég több olyan csillagászati eszközre tettek szert, amelyet szintén a neves kutató használt. Ezeket a tárgyakat még válogatják és vizsgálják, mielőtt eldöntik, hogy melyiket bocsájtják közszemlére.
Kuriózumnak számít az első magyar égi glóbusz, amely szintén a csillagvizsgáló birtokába került, az 1840-ből származó tárgy még nem látható a nagyközönség számára, restaurálásra szorul. Az ógyallai intézménynek sikerült megszereznie Kanadából Komáromi Kacz Endre egyik mind ez idáig ismeretlen festményét is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.