Új szupermúzeum St. Pöltenben: galéria, állatkert, élménypark

Galéria, állatkert, élménypark, vagyis képzőművészet, természettudomány, néprajz, szülőföldismeret kapott helyet egyetlen épületben, Hans Hollein osztrák sztárépítész most átadott új múzeumában.

Galéria, állatkert, élménypark, vagyis képzőművészet, természettudomány, néprajz, szülőföldismeret kapott helyet egyetlen épületben, Hans Hollein osztrák sztárépítész most átadott új múzeumában. Hollein tudatosan kereste a természet és a művészet dialektikáját, s ezt úgy oldotta meg, hogy a két súlypont a kívülről tipikus múzeumra csöppet sem emlékeztető épületben nincs egymástól elválasztva, hanem építészileg is ügyesen keveredve létezik egymás mellett.

Ő maga azt vallja, hogy egyébként is nehéz meghúzni a választóvonalat, nem könnyű eldönteni, hol ér véget a természet, és hol kezdődik a művészet, és ezt nem árt tudatosítani. Aki a képzőművészet miatt jön, felfedezheti egyúttal a természetet, és fordítva – mondja az építész, aki éppen tíz évvel ezelőtt nyerte meg tervével az akkor kiírt pályázatot. Az építkezés a szokásos anyagi gondok miatt tolódott, majd jöttek a takarékossági követelmények, a projekt hamarosan felére zsugorodott. Ami azonban megvalósult, az nem valamiféle maradvány, hanem új egység, Alsó-Ausztria számára pedig valóságos mérföldkő – mind az építészetben, mind pedig az itt bemutatott anyag tekintetében –, ahogyan a megnyitáskor a tartomány főnöke fellelkesülten nevezte a létesítményt. A tartomány számára különlegesen fontos az itteni kulturális örökség bemutatása, s az, hogy a múzeumlátogató a múltból a jelenen át jut el a jövőbe. A témák közül a nyitókiállításon kiemelt szerepet kap a víz – amely sok esetben mintegy összekötő kapocs, s létfontossága aligha kérdőjelezhető meg. A múzeumba belépőt szabadon függő gleccser fogadja, lefelé zubogó vízzel. Több út vezet innen – függőhidakat vagy hegyi ösvényeket mintázva, a széleken Alsó-Ausztriára jellemző flórával és faunával, ami igazán változatos képet mutat. Az errefelé honos medvétől mindenféle énekesmadárig tanulmányozhatják az élővilágot az iskolások: részükre külön vezetéseket terveznek.

Ami a képzőművészetet illeti, a múzeum időről időre tematikus kiállításokra válogat összesen 30 ezres gyűjteményéből, amely az alaposan kinőtt, immár 100 éves eredeti tartományi múzeumból került át a 3700 négyzetméteres kiállítófelülettel rendelkező házba. A gyűjteményben kiemelkedő alkotások is vannak, Schiele, Waldmüller, Kokoschka, Nitsch, Frohner, Carl Moll festményei: nem hiába sok osztrák művész kötődik Alsó-Ausztriához, van, aki születésénél fogva, mások inkább e tartomány kedvelt művésztelepei révén. Figyelemre méltó a képzőművészet fő csarnokának ötméteres kupolája alatt a fény vezetése. Az épülethez tartozik egy háromdimenziós mozi is, ahol egyelőre a tartomány történetét bemutató filmet vetítik.

Különleges jelentőséget kölcsönöz az új létesítménynek, hogy az Ausztriában is szűkös gazdasági helyzetben manapság nem túl gyakori az új múzeumi épület emelése. Jellemző, hogy bár Hans Hollein nevéhez sok hasonló tervezet fűződik, s aligha mondható kezdőnek a múzeumépítés terén, ezek a sikeres létesítmények mind külföldön vannak, a franciaországi St. Ours-les-Roche-ban, Frankfurtban, Mönchengladban. Nem rajta múlik persze, hogy ez az első ausztriai múzeuma – ő történetesen már 15 éve tervez egy múzeumépületet a salzburgi hegyvidékre. Talán most kedvet kapnak az ottani honatyák a 47 millió eurós projekt intenzívebb támogatásához.

A St. Pölten-i múzeum összköltsége 20 millió euró volt, igaz, a tartománynak nagy szerencséje van: olyan szponzort talált a kulturális negyed kialakításához, mint a Raiffeisen-csoport, amely már 2004-re is szerződött. Nem kevesebb, mint egymillió eurót áldoz az alsó-ausztriai kultúrára.

A tartományi múzeummal immár kiteljesedett St. Pölten kulturális és kormányzati negyede. A Bécstől 60 kilométerre fekvő gyönyörű barokk városka 1986 óta Alsó-Ausztria hivatalos tartományi fővárosa, addig az egyébként földrajzilag területén fekvő Bécs töltötte be ezt a szerepet. A tartomány közigazgatási szervei 1997-re már teljes egészében átköltöztek a nem kevés vita közepette felépült új kormányzati negyedbe, amely kulturális létesítményekkel is kiegészült. Az igen öntudatos tartományi kormányzat az új tartományi színházban, s az összes többi, most a múzeummal teljessé vált létesítményben – de azon túl is egész Alsó-Ausztriára kiterjedően – próbál színvonalas programmal, fesztiválokkal rivalizálni Béccsel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?