Új információs technológiák

Rozsnyó. Az informatikus társadalom egyik nagy előnye az – vallják a „beavatottak” –, hogy az eddig ismert társadalmak közül a legdemokratikusabb. Magyarán: bárki, bármikor beszállhat a ringbe, tekintet nélkül előképzettségére és egyéb körülményeire. A siker kulcsa a hozzáállás; és nem árt, ha ez egészséges fanatizmussal párosul.

Bár az informatikai piac ma már mindenki felé egyaránt nyitott, „áldását”, szinte korlátlan lehetőségeit főképp az éppen felcseperedő generáció, illetve a harmincas-negyvenes éveiben járó korosztály élvezheti. Ma ez a legdinamikusabban fejlődő iparág, így az általánosnak nevezhető ismeretekkel rendelkező többségnek is gondot okoz a szinte napról napra fejlődő és megújuló technológiák követése. Az idősebb korosztály helyzete akár kétségbeejtőnek is nevezhető, hiszen a számítógépes oktatás kezdetei a múlt évszázad nyolcvanas éveinek kezdetére datálódnak; ők tehát alapszinten sem ismerkedhettek az informatikával. Pedig – állítják egyre többen – nagy szükségük volna a számítógépes alapismeretekre, hiszen ma már a munkaerő-piaci kereslet is a világhálón érhető el legkönnyebben, arról nem is beszélve, hogy a munkáltatók többsége alapkövetelménynek tekinti néhány program felhasználói szintű ismeretét.

Gondolom, hasonló meglátások motiválták a világ egyik legnagyobb informatikai cégének, a Microsoft-nak a vezetését, amikor évekkel ezelőtt úgy döntött, esélyt ad a felzárkózásra azoknak is, akiknek az életéből a számítástechnika egyszerűen „kimaradt”. A nevezett cégről tudni kell, hogy világszerte számos oktatási intézményt látott már el számítógépekkel; hogy az idősebb korosztály számára is hozzáférhetővé teszi ezt a lehetőséget, akár az esélyegyenlőség javításának is minősülhet. Az olyan térségekben, melyekben az átlagosnál magasabb a munkanélküliek száma, pedig már komoly segítség a munkavállalást komolyan gondoló lakosoknak.

Az egyik ilyen térség Rozsnyó és vidéke, ahol a munkanélküliek aránya hivatalosan eléri a 17 százalékot, ám a valóságban akár harminc százalék fölött is mozoghat. Bár az illetékes hivatalok és önkormányzatok is komoly erőfeszítéseket tesznek ezen arány javítása érdekében, az olyan „elemi hiányosságokon”, mint például a képzettség hiánya, a legnagyobb jóindulattal sem tudnak segíteni. Ezért jött kapóra a város vezetésének a lehetőség, melyet a Microsoft szlovákiai képviselete ajánlott fel számos önkormányzatnak, valamint a civil szférának. Az elhatározást tett követte, és december 16-án a Jólészi utcában hivatalosan is átadták a főképp felnőttek számára létrehozott számítógépes tantermet.

Az ünnepélyes megnyitón jelen volt Róbert Šimončič, a Microsoft Slovakia igazgatója is, aki a projekt megvalósításának előzményeiről beszélt.

„A Microsoft alapfilozófiája az – mondta –, hogy lehetőséget adjon az embereknek az önmegvalósításra, tehetségük kibontakoztatására. Rozsnyó esetében ezt a kört leszűkítjük azokra, akiknek egészségi, szociális vagy anyagi helyzetük miatt korábban nem nyílt lehetőségük arra, hogy számítástechnikával foglalkozzanak. Ez a város a harmadik azok sorában, ahol hasonló projekteket valósítunk meg, hiszen Pöstyénben és Pozsony-Ligetfalun már működnek hasonló intézmények. A program három évre szól, ami azt jelenti, hogy 2006-ban és 2007-ben további tantermeket adunk majd át. Az érdeklődést jellemzi, hogy valamennyi helyszínen teltház van, teljes gőzzel folyik az oktatás. A Microsoft a számítógépeken és a programon kívül oktatókról is gondoskodik, és az érdeklődők a tanfolyam végeztével bizonyítványt kapnak. Reméljük, ez hozzájárul munkaerő-piaci esélyeik növeléséhez.”

A megnyitón jelen volt Ladislav Snopko egykori kulturális tárcavezető is, aki a Microsoft és az önkormányzatok közötti közvetítő szerepet betöltő Mosty (Hidak) közhasznú alapot képviselte.

„Minden az embereken és a hozzáálláson múlik – nyilatkozta lapunknak –, ám vannak olyan területek, ahol a jóindulat és segíteni akarás önmagában nem elég; ezek egyike a mozgássérült vagy a hátrányos szociális helyzetben lévők embereknek nyújtandó segítség. A Mosty közhasznú alap régóta foglalkozik azzal, miképp teremtsen számukra egyenlő esélyeket. Mivel jól ismerem a kelet-szlovákiai állapotokat, nagy megelégedéssel töltött el, hogy Rozsnyón és vidékén, ahol a szociális helyzet az elmúlt években sem javult, jól működő önkormányzatokat és harmadik szektort találtam. A számítástechnikai tanterem elsősorban az ő munkájuknak köszönhetően jött létre; remélem, a jövőben az ország más városai is követik példájukat.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?