Érsekújvár. Egy év elteltével újabb állandó tárlatokkal lepték meg a közönséget a megyei fenntartású Thain János Múzeum dolgozói. Hetven év után, a Nyitrai Kerületi Önkormányzat jóvoltából az intézmény tavaly kapott saját épületet, és a régészeti tárlat első részével megkezdhette expozíciós tevékenységét.
Új állandó tárlatok nyíltak
A muzslai születésű Farkas Iván fotókat készített a szülőfalujából származó sallangos, szíjfonatos parádés lószerszámokról. Külön figyelmet érdemel a régióbeli népi építészetet, az anyagi kultúrát bemutató tárlatrész. A múzeumban honismereti órákat szerveznek majd a környék alap- és középiskolásai számára. A fiatalok itt megtudhatják, hogy a vidék fő építészeti alapanyaga az agyag, legelterjedtebb faltípus a döngölt sár volt, tetőfedésre a járás déli részén nádat, északi részén rozst, szalmát, zsúpot használtak. Érsekújvár környékén a közelmúltig fennmaradt az ágasfás szelemenes tetőszerkezet, melynek használata a neolitikumtól kimutatható. Minden községben fellelhetők a három-nyolc lakásegységből álló hosszú házak, melyekben a falu szegényebb lakói éltek. Hangulatos, ízlésesen berendezett korabeli konyha is látható, az asztalon a múzeum támogatói jóvoltából kereszttel díszített kenyér illatozik a kosárban. Sokan megcsodálták az ezüst ékszereket és díszgombokat, melyek alá kék anyagot terítettek, ahogy azokat a vásárokban illett kínálni. A Thain János Múzeum igényesen válogatott állandó tárlatainak megtekintését egyetlen érsekújvárinak, környékbeli lakosnak és látogatónak sem szabadna elmulasztani, az intézmény nagytermében hamarosan a város polgárainak életmódját bemutató bútorkiállítás is nyílik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.