Iván Lajos polgármester a használhatatlan felüljárónál.
Túszul ejtette a lakosokat a gyorsforgalmi út
Gellén a D4R7 társaság novemberben lezárta azt a felüljárót, amely összeköti Cséfa falurészt a központi egyházgellei falurésszel. Mindenki, gyerekek, idősek egyaránt, a gyorsforgalmi útról letérő autók, kamionok között szlalomozva futnak versenyt az életükért, ha csak a buszmegállóhoz akarnak eljutni.
Általában azok a dolgok, amelyek rosszul kezdődnek, jól szoktak végződni. Ez a gellei felüljáróra nem érvényes. Eleve rosszul kezdődött és rosszul sült el a vége is. Legalább is eddig, mert még nincs vége.
A kezdeti stádiumban aluljáróról volt szó, akkor, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az R7-es gyorsforgalmi út kettévágja a több évtizeden át működő összekötő utat Cséfa és Egyházgelle közt. Aztán mindenféle előzetes figyelmeztetés nélkül, az aluljáró egyszerre csak felüljáróvá változott, anélkül, hogy ezt a változtatást a gellei önkormányzat jóváhagyta volna. A változtatást az akkori polgármester 2018-ban, a képviselők tudta és beleegyezése nélkül írta alá, ami törvényellenes volt és mint ilyen nem jogerős. „Mára már elfogadtuk, megbékéltünk a felüljáró variációval. Kezdetben még ez is túl merész követelésnek tűnt, mert olyan reakciót is kaptunk a kivitelezőtől, hogy kétszáz lakos miatt nem fognak átjárót építeni. Megdöbbentő érvelés, hiszen a busz egy ember végett is megáll, nem is beszélve arról, hogy több száz milliós beruházásról van szó, ahol egy gyalogos felüljáró szinte csepp a tengerben. Az, hogy végül megépült, elsősorban Érsek Árpád, akkori közlekedésügyi miniszter érdeme” – emlékezik vissza a több mint öt évvel ezelőtti helyzetre Iván Lajos, Gelle jelenlegi polgármestere.
Az R7-es gyorsforgalmi út elvágta Gelle cséfai falurész lakosainak hozzáférhetőségét a központi falurészhez. Az üzletekhez, postához, községi hivatalhoz, mert egy négy sávos úton, amely körforgalomban végződik, nem lehet csak úgy átmenni. Ezért épült meg a felüljáró, gyalogosok és biciklisek számára, amelyet pár hónapon át használtak is a lakosok. Tavaly novemberben viszont az építtető és kivitelező D4R7 konzorcium, a felüljáró mindkét végét betontömbökkel eltorlaszolta és lezárta. Azóta a lakosok a szó szoros értelmében csupán életük kockáztatásával tudnak átjutni az említett csomóponton. Gyerekek, munkába igyekvők, idősek. Iskolába, buszra, postára, templomba, üzletbe. Járda nincs, gyalogos átkelő nincs, még csak védelmi sáv sincs a biciklisek számára, érthetően, hiszen gyorsforgalmi útról van szó. Két lehetőség van, tipródás a sárban, vagy bevállalni az út szélét. Ám az úttesten előbb vagy utóbb mindenképpen át kell rohanni és nem is egyszer. Kipróbáltuk, ijesztő élmény volt, amikor egymás után három kamion húzott el mellettünk, fél méternyi távolságban.
„Októberben kaptunk egy protokollt a D4R7 konzorciumtól a felüljáró technikai paramétereinek az átadásáról, amihez kérték esetleges észrevételeinket. Ezeket át is küldtük. A használatba vétel, ill. a technikai átvétel nem egyenlő a kezelésbe vétellel, amivel a község egyben az ezzel származó mindenkori költségeket is átveszi. Ez alapján küldtük el argumentációnkat. Több pontot említettünk, többek közt pl. azt, hogy községünk nem hajlandó átvenni az R7 végi körforgalom közvilágításának sem a kezelését, sem a költségeit, mivelhogy elsőrendű megyei útról van szó. Elég gondunk van a saját, helyi megvilágításunkkal. Továbbá nem tudjuk garantálni a felüljáró menti meredek töltés karbantartását, mert nincsenek meg hozzá a megfelelő munkagépeink, az áthidalás elemeinek rendszeres cseréjét, stb. Mind olyan dolgok, amelyek önhibánkon kívül, az R7 megépítése kapcsán merültek fel és amelyeket a községi költségvetésből hosszú távon egyszerűen nincs módunk, de egyben okunk sem fedezni. Erre az argumentációra nem kaptunk választ” – sorolja az érveket a polgármester.
Itt abbamaradt a kommunikáció és következett a lezárás, egyik napról a másikra. Cséfa lakosai így túszokká váltak, a D4R7 konzorcium naponta veszélyezteti egészségüket és testi épségüket, kényszeríti őket életveszélyes helyzetekbe.
„Az, hogy ez az építkezés kettévágta Gellét, nem a község bűne és ezért ne a mi lakosaink bűnhődjenek, akár azzal, hogy plusz költségekkel terheljük a falu költségvetését. Amit a D4R7 művel, egyenlő a zsarolással. Ez valahogyan biztosan meg fog oldódni hamarosan, jogi lépéseken már dolgozunk, de addig meg kell valamilyen civilizált, emberi módon oldani ezt a helyzetet. Vége az ünnepeknek, a téli szünetnek, a gyerekek visszatérnek az iskolába, beindul a forgalom, ez az állapot tarthatatlan” – mondja az emberi rációban bizakodva Iván Lajos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.