<p>Nagymácséd. Pénteken először rendeztek beszélgetőestet a mátyusföldi községben. Élet a tudomány és az oktatás szolgálatában címmel a községi hivatal dísztermében a nagymácsédi származású Kubovics Imre professzort a szintén ide valósi Bánki Gyula egyetemi oktató faggatta.</p>
Tudományos eszmecsere
BARTALOS ÉVA
Bánki Gyula, Kubovics Imre egykori diákja mutatta be a nyolcvannyolc éves professzort, felsorolta érdemeit. Kubovics Imre munkásságát többször elismerték, 2000-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét, 2005-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem tiszteletbeli doktorává és professzorává avatták, ebben az évben lett Nagymácséd díszpolgára. Élete során sok nehézségen ment keresztül, a második világháború alatt hadifogságba esett.
A közönségnek a háborús élményeiről és a háborút követő politikai játszmákról is beszámolt. Kubovics professzor geológus, vulkanológus, egyetemi tanár, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora. Figyelme az évek során a meteoritokra irányult. Elmondta, most a tudománynak ez a területe foglalkoztatja a legjobban. „A meteoritkutatás a fő területem. Ez tulajdonképpen az egész naprendszerrel összefügg. Nagyon szerettem tanítani, néhány éve még oktattam, ma is naponta bejárok az egyetemre, kutatásokat végzek” – nyilatkozta lapunknak Kubovics Imre. Hozzátette, évente legalább egyszer ellátogat szülőfalujába.
„Mindenszentekkor mindig hazajövök. Először 1945-ben mentem át Magyarországra, akkor még az összes nyarat itthon töltöttem. 1951-ben elvágták az útvonalunkat, ritkán, rövidebb időre jártam haza” – folytatta a professzor. Az est folyamán Einstein relativitáselméletéről, kiaknázatlan olajmezőkről és a naprendszer felépítéséről is szó esett. Arra a kérdésre, vajon bolygónkat milyen mértékben fenyegetik meteorok, a professzor elmondta, kicsi a valószínűsége annak, hogy egy becsapódó nagy tömegű meteor okozza a Föld pusztulását. Ezt bolygónk kis tömegével magyarázza – a gravitációnak köszönhetően a nagy meteorokat a nagyobb égitestek vonzzák.
Lacz Istvántól, Nagymácséd polgármesterétől megtudtuk, régóta tervezték a két tudós – professzor és tanítványa – beszélgetését. „Szerettük volna bemutatni az embereknek a két tudós életútját” – mondta a polgármester.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.