A festmény ezentúl a történelmi Városháza állandó portrégalériáját díszíti
Tost László portréjával gazdagodott a kassai történelmi városháza
A Fő utca 59. szám alatti történelmi Városháza portrégalériájának falán Kassa polgármestereit és polgárságát ábrázoló festmények függenek. Most Tost László, Kassa egykori polgármesterének reprezentatív portréja is besorolódott a tárlatba. Ő volt a város első embere a viharos 1938-1939-es években, amikor Kassát más dél-szlovákiai területekkel együtt az úgynevezett bécsi döntőbíráskodás után Magyarországhoz csatolták.
Ahogy azt a városi önkormányzat tájékoztatásából megtudtuk, a Halász-Hradil Elemér által a város megbízásából készített festményt évtizedekig eltűntnek tekintették, illetve úgy tűnt, hogy a nyilasok kérésére megsemmisítették. Bár a több mint másfél méter magas olajfestmény megrendelését a város soha nem vette át, a későbbiekben kiderült, hogy a műalkotás szerencsére megmaradt. A Kelet-szlovákiai Galéria munkatársainak kétéves kutatómunka után sikerült felkutatniuk a festményt Prágában Ondřej Halász segítségével, aki a festő unokája. Mivel Tost László életének legfontosabb mozzanatait két évvel ezelőtt Szeghy-Gayer Veronika kassai történész egy tartalmas kötet formájában mutatta be, a keleti nagyváros egykori polgármesterének élet a szerző szerkesztőségünknek így összegezte:
„Tost László a csehszlovákiai politikai katolicizmus emblematikus alakja, 1933 és 1938 között Kassa helyettes polgármestere, majd 1938 novemberétől 1939 májusáig a város polgármestere, később 1944-ig a magyar parlament képviselője volt. Közismerten angolbarát, nyilasellenes magatartása következtében 1945 januárjában a kassai nyilas terror áldozata lett” – mondta lapunknak a tragikus körülmények között meggyilkolt polgármesterről a történész.
Újra otthon
A Kelet-szlovákiai Galéria Tost portréját 2023-ban vásárolták meg a Halász családtól saját gyűjteménye számára. Mint kiderült, a galéria készségének köszönhetően az alkotás a történelmi Városháza arcképcsarnokában kapott helyet. Így 85 évvel Tost László kassai küldetése után a festmény visszakerült arra a helyre, ahová eredetileg szánták. A festő a kép bal felső sarkában egy kivágást alkalmazott – egy ablakot a külvilágra, ahol Kassa meghatározó jellegzetessége, a Szent Erzsébet-székesegyház nyugati látképe látható. Ez az apró részlet az önkormányzat sajtóosztályának magyarázata szerint egyben az ábrázolt személy funkciójára és Kassához való kötődésére is utalt. Jobb kezében a város pecsétjét tartja, mögötte az asztalon egy kulcs és egy irat látható. A kompozíció alsó alaprajzát párkány szegélyezi, melyen Kassa város címere és egy felirat látható.
„Tost László jelentős nyomot hagyott a történelemben, nem utolsósorban a jelenlegi nemzeti kulturális emlékmű, a Tost-palota megépítésével. Nem habozott saját életét kockáztatni, hogy megmentse a kassai zsidó lakosságot a deportálástól és a biztos haláltól. Az életével fizetett érte, amikor hét puskagolyóval, könyörtelenül kivégezték. Portréja ezért több mint egy műalkotás. A háború és a gyűlölet tragikus emléke, de egyben a bátorság, az erkölcsi feddhetetlenség és az emberség szimbóluma is” – zárta Jaroslav Polaček, Kassa város jelenlegi főpolgármestere.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.