Nagyszombat. Különösebb vita nélkül vette tudomásul tegnapi ülésén Nagyszombat megye képviselő-testülete a megyei főellenőr jelentését, pedig az a megyei fenntartású egészségügyi intézmények esetében több hiányosságra is rámutat.
Törvénytelenségek a kórházakban
Több helyen megsértették a versenypályázati szabályokat is. A galántai kórház például 211 ezer koronáért vásárolt orvosi műszert, holott hasonlót 150 ezerért is kínáltak neki. Dunaszerdahelyen infúziós oldatokat és onkológiai gyógyszereket szereztek be versenypályázat kiírása nélkül. Egyes bérleti díjak körül is akadtak visszásságok: a galántai kórház ingyen bocsátott az intézményben működő őrző-védő cég rendelkezésére nem lakás céljára szolgáló helyiséget, egy másik bérlőt pedig csak a főellenőr kezdeményezésére figyelmeztettek, hogy törlessze adósságát. A dunaszerdahelyi kórház négyzetméterenként 10 koronáért adott bérbe területet, ám a bérleti szerződésből nem derül ki, hogy a 10 korona napi, havi vagy éves díjnak számít-e. A helyi teniszklubbal a kórház 2000-ben kötött ötéves bérleti szerződést, négyzetméterenként évi 4 korona 80 fillérért. Több intézménynél az alkalmazottak bértarifa-besorolásában is találtak szabálytalanságokat, például a szakolcai kórház igazgatója saját magát előnyösebb fizetési táblázatba íratta.
Sárközy rákérdezett, miért nem nevezték még ki az egészségügyi intézmények igazgatóit. A mostani igazgatók megbízatási ideje március 31-én lejár. Tomeček elmondta, változott a törvény, és a pályázati bírálóbizottságba az orvosi kamara képviselőit is be kell választani. Reméli, a közgyűlés március végéig kinevezheti az új vezetőket. Sárközy a dolog hátteréről a következőket nyilatkozta lapunknak: „A jelentkezők a múlt héten vettek részt a pszichoteszten, e héten 16-án és 18-án kellett volna lezajlania a pályázatnak. Megdöbbenésemre a pályázóktól tudtuk meg, hogy – miután megjelentek a meghallgatáson – közölték velük: a pályázat technikai okok miatt elmarad. Az önkormányzat elnöke elismerte, a hivatal részéről történt mulasztás, amikor nem értesítették időben az érintetteket. Az említett okot – a törvénymódosítást, mely szerint a pályázat elbírálásánál a regionális orvosi kamara képviselőinek is jelen kell lenniük – el lehetett volna korábban is olvasni.” Sárközy egy másik komoly problémára is rámutatott: „Az érintett egészségügyi intézmények adóssága tovább halmozódik. A 2002. december 31-ig keletkezett adósságokat az állam kifizeti, de tavaly is több millió halmozódott fel. Ezeket az állam nem vállalja át. A kérdéssel a testület valahogyan nem akar foglalkozni” – figyelmeztet a képviselő asszony.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.