<p>Folynak a tárgyalások a Smurfit Kappa és a JIP Papírny Větřní között. A vállalatok vezetői már találkoztak, hogy egyeztessék a cégek érdekeit - erősítette meg értesüléseinket Dušan Grmolec, a cseh papírgyár vezérigazgatója. Részleteket azonban nem árult el. „Konkrét ajánlat még nem hangzott el egyik fél részéről sem“ -tette hozzá Grmolec.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" width="125" height="16" alt="Bookmark and Share" style="border:0"/></a><script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
<!-- AddThis Button END -->
Több társaság is érdeklődik a párkányi papírgyár iránt
A Smurfit Kappa vezetősége szeptember 30-án döntött úgy, hogy Párkányban leállítja a termelést. Döntését azzal indokolta, hogy az itt előállított félcellulóz alapanyagú hullámpapír iránt jelentősen csökkent a kereslet. „A vásárlók zöme ugyanis megelégszik a hulladékpapírból gyártott hullámpapírral is, amelynek ugyan nem a legjobb a minősége, de olcsóbb. A szomszédos államokban - például Magyarországon vagy Lengyelországban -működő erős konkurenciával szemben, amely éppen a hulladékpapírból előállított hullámpapír gyártására szakosodott, a párkányi papírgyár nem tudja felvenni a versenyt. Ráadásul az említett országokban a forint illetve a zloty árfolyamának esése lehetővé tette, hogy a felvásárlók a reális árnál 20-30 százalékkal olcsóbban jussanak hozzá a termékhez“ - indokolta a cég szeptemberi döntését Karol Wolf, a vállalat sajtószóvivője. A párkányi papírgyár a régió legnagyobb munkáltatójának számít, bezárása a beszállító cégeket is érzékenyen érinti. Becslések szerint a termelés leállítása után közel 800 ember kerülhet az utcára.
A cseh JIP Papírny nevű cég a közelmúltban hasonló problámákkal küzdött. Mára viszont a második legnagyobb papírgyártó cégnek számít Csehországban. „Vállalati és termelési stratégiánk alapja a rugalmasság. Folyamatosan figyeljük a piacot, és alkalmazkodunk a kereslethez. Két gyárat működtetünk. Hat gépünk van, amelyek kölcsönösen kiegészítik egymást. A hangsúly nem a mennyiségen, hanem a rugalmasságon van. Ha kell, gyorsan és hatékonyan tudunk változtatni gyártási tervünkön. Ez a sikerünk titka“ - nyilatkozott lapunknak Dušan Grmolec vezérigazgató. A JIP Papírny Větřní 750 embert foglalkoztat gyáraiban. A cég éves forgalma eléri a 85 millió koronát.
Értesüléseink szerint a dél-afrikai Mondi cég is érdeklődött a párkányi papírgyár iránt. A konszern az egyik legnagyobb nemzetközi beruházónak számít Szlovákiában. A párkányi papírgyárnál ötször nagyobb rózsahegyi Mondi SCP-t is ez a cég működteti. Egy 400 millió eurós fejlesztésnek köszönhetően a rózsahegyi gyár évente 2 millió köbméter fát használ fel a gyártáshoz. Éves forgalmuk megközelítőleg félmilliárd euró.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.