Van ennek az országnak egy része, ahol a természet még most is gyönyörű, ahol nincs zsúfoltság, ahol a mérések tanúsága szerint is legtisztább a levegő. Nem, nem a Magas-Tátra, hanem Stósz, az a Bódva menti település, ahol az ezüst- és rézbányák már a tizenhetedik század végén kimerültek, ahol a gazdag fenyves- és lombos erdőkkel fedett, hegyekkel övezett – észak felől teljesen elzárt – és csakis dél felé nyitott festői tájon Komporday Róbert méltán nyithatott gyógyhelyet és hidegvíz-gyógyfürdőt már 1881-ben.
Több odafigyelést érdemelne a Fábry-emlékház
Sajnos úgy tűnik, olykor az ölünkbe pottyant értékekkel sem tudunk mit kezdeni. A Fábry-ház is mintha ezt igazolná. Az író 1970-ben bekövetkezett halála után – végrendelete szerint – minden ingó és ingatlan vagyonát a Csemadok Központi Bizottságára hagyta. Az örökös dicséretére legyen mondva, a házat tataroztatta és kibővítette. Közben az író könyvtárát is katalogizálták, és még a hetvenes években a nyilvánosság előtt is megnyitották a Fábry-emlékházat. Az első két szobát eredeti formájában tartották meg. Az egyikben Fábry személyes tárgyai és a családi fényképek tekinthetők meg. Valójában ez volt az író dolgozószobája is, míg a másikban könyvtárának nagyobb része található. A hetvenes évek második felében – csaknem öt éven át – főállású alkalmazottja volt a Fábry-háznak. A gondnoki teendőket most az író egykori gondozói, a Schreiber család tagjai látják el, igen csekély honorárium fejében. (Ez év márciusa óta például már egy fillért sem kaptak munkájukért.) Noha olyan elképzelések is felmerültek, hogy a vendégszobák igénybevételével alkotóházként is használni lehetne a Fábry-emlékházat, ez csak ötlet maradt.
Hogy a Fábry-ház mégis megmaradt, ez leginkább a Csemadok Kassai Városi Választmányának köszönhető. Mindig igyekeztek olyan megoldásokat találni, melyek segítségével a szükségessé vált javításokat el tudták végezni az épületen. Amint azt Kolár Péter elnök elmondta, hét évvel ezelőtt például a Magyar Televízió segítségével szerveztek gyűjtést, s az így befolyt öszszegből az épület utcai részének teljes tatarozását el tudták végezni. A Csemadok anyagi helyzete most még rosszabb, mint akkor volt. Ennek tudható be, hogy a vendégszobák most már használhatatlanok, mert az épületnek ez a része beázik. A községbe közben persze bevezették a gázt, de a Fábry-ház csatlakoztatására nem volt pénz. A gáz bevezetésére, a vendégszobák szigetelésére és teljes felújítására másfél millió korona elég lenne. A terveket a Csemadok el is készíttette, csak a kivitelezésre nincs pénz. Kolár Péter azt is elárulta, egy időben tárgyaltak arról, hogy a finanszírozást megoldja a Magyarországi ĺrók Szövetsége, s cserébe ingyen használhatják alkotóházként, de végül ez sem valósult meg.
Kétségtelen, hogy jobb sorsra érdemes a stószi Fábry-ház, és most egy új lehetőség is fennáll: visszavásárolható lenne az a házrész, amelyet az író egyetlen hozzátartozója, a nővére halála után eladott. Vegyeskereskedésként használta egy vállalkozó, de mivel csődbe jutott, most alig több mint ötszázezer koronáért eladná. A Csemadoknak aligha van ennyi pénze, de egy alkotóház, illetve akár egy művésztelep kialakítására vissza nem térő alkalom lenne ennek a házrésznek a megszerzése. A szlovákiai magyar művészek közkedvelt fészkét lehetne itt létrehozni, hogy aztán Európa más országaiból is ide csalogassák a művészeket.
Összefogással talán lehetne megoldást találni. Esetleg a Szlovákiai Magyarok Múzeumához csatolva, meg lehetne egy vállalkozó, aki a művészetekhez is vonzódik, és úgy döntene egyszer, hogy ő finanszírozza a tervek megvalósítását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.