Tizennyolc éve alakult a kürti Hajnalvándor

Tizennyolc éve alakult a kürti Hajnalvándor együttes.

Tizennyolc éve alakult a kürti Hajnalvándor együttes. Danczi Mónika, a csoport vezetője elmondta, Kassa Sándor plébános Kürtre helyezésének első napján a fiatal kántor, Kovács József kezdeményezésére egyházi ifjúsági kórusként alakult az együttes.

Kürt

„Hét év után vettük fel a Hajnalvándor nevet abból az indíttatásból, hogy azt mondtuk, vándorolunk az új évezred hajnalán, fényt viszünk a sötétségbe. Szeretnénk, ha dalaink reményt adnának, mint a hajnal ébredése” – mondta Danczi Mónika. Nagy létszámú csapattal, csaknem húsz taggal kezdték meg a munkát, az alapiskola több végzős tanulója csatlakozott hozzájuk. Kovács József végül Danczi Mónikát kérte meg, hogy tanítsa be az egyházi dalokat és vezesse a rendszeres heti próbákat. Minden egyházi ünnepen, jeles alkalomkor énekeltek a templomban. Később a másik kürti kántoruk, Puskás Gábor is csatlakozott a közös zenéléshez, énekléshez, több mint kétszáz dalból állt akkor már a repertoárjuk. Idővel a tagok száma a felére csökkent, ennek ellenére még több koncertet adtak a helyi templomban, és egyre több meghívást kaptak más katolikus és református körökbe. „Alig akad helység az Érsekújvári járásban, ahol még nem jártunk volna, de felléptünk Kassa környékén, Jászóváron és a Galántai járásban is” – mondta Danczi Mónika. Hosszú ideig gitáros és billentyűs kísérte a Hajnalvándor együttes énekeseit. Idővel a fiatalabb cserkészlányok is csatlakoztak a kürti csapathoz. Jelenleg tíz állandó tagja van. Kovács Tamás basszusgitáron, ütőhangszereken játszik, furulyán és fuvolán Sütő Szilvia és Václav Tihamér, gitárjátékával és énekével Szendi Tünde és Sütő Zsuzsanna erősíti az együttest. Az énekesek közé tartozik még Jankulár Veronika, Pálinkás Valentína, Sütő Borbála és Varga Barbara. Új fejezethez, meghatározó szakaszhoz érkezett az együttes 2007-ben, amikor megzenésített versekkel és saját szerzeményekkel gazdagították repertoárjukat, mintegy százötven dal van a tarsolyukban. Műsorukat rendszerint az aktuális egyházi ünnep vagy irodalmi est témája alapján állítják össze. Az együttes tagjainak is vannak kedvenc dalai, Sütő Zsuzsannáé a saját szerzeményük, a Vigasztalás című dal, Pálinkás Valentínáé Sík Sándor Szentjánosbogár című verse. A koncertek záró dala rendszerint Falu Tamás Esti imája.

Muzsikájuk titka az előadók és a hallgatók alkotta harmónia, a dalok közti összekötő szöveggel is ezt szeretnék elérni. Jutalmuk a közönség derűje. „Nemrég egy idős asszony gratulált a műsorunk után, és kérte, cserébe a zenei élményért hadd melegítse meg a hideg templomban elgémberedett ujjaimat” – mesélte Danczi Mónika. Ugyancsak felejthetetlen emlék marad az együttes tagjai számára, amikor egy koncert végén egy szerény nyugdíjból élő idős asszony pénzt adott nekik, arra biztatva őket, mindenképpen folytassák a közös zenélést, éneklést.

Legközelebb a bényi hagyományőrző csoportot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?