<p>Az ügyben illetékes belügyminisztérium közigazgatási osztálya szerint a polgármester csak a képviselő-testület döntése alapján válthatja le a városi tulajdonú cégek jogi képviselőit, míg Néveri Sándor polgármester egy független ügyvédi iroda véleményére alapozva úgy ítéli meg: jogszerűen járt el.</p>
Termál Kft.: leváltották az igazgatókat
A polgármester az augusztus 1-jei plénum során úgy fogalmazott: mivel a város vagyonáért egy személyben viseli a büntetőjogi felelősséget, természetes, hogy a rá ruházott felelősségek mellett jogokkal is rendelkezik. Kiemelte, nem személyes ellentétről van szó, „a fürdőt hozzáértő, a város érdekei iránt elkötelezett vezetőknek kell irányítaniuk”, hiszen „a közvagyon védelme a cél”.
A testület az ülés napirendi pontjainak tárgyalása során tudomásul vette a polgármester beszámolóját a termálfürdő működtetéséről, ám nem tette ezt meg a Termál Kft. két ügyvezetőjének leváltásával kapcsolatban. Ezt követően megszüntette július 4-i határozatát, mely Gulyás Évát, a város jogászát nevezte ki a korlátolt felelősségű társaság prokuristájává, ám nem fogadta el Néveri Sándornak azt a javaslatát, mellyel a jogászt a cég ügyvezetőjévé nevezte volna ki. A független képviselők ezt követően határozati javaslatot terjesztettek elő, melyben kérték a polgármestert, hogy vonja vissza korábbi, Dobis Ildikó és Mikóczy Dénes visszahívásával kapcsolatos döntését, akiknek a kinevezését a plénum a 2007. január 29-én elfogadott határozatával hagyta jóvá.
„A cégbírósági bejegyzésben Mikóczy Dénes és én szereplünk a Termál Kft. ügyvezető igazgatójaként – közölte megkeresésünkre Dobis Ildikó –, munkaköri feladataimat tehát továbbra is ellátom. A legnagyobb városi vagyont egy napra sem lehet felügyelet nélkül hagyni. A fürdő napi szinten négy-hatezer látogatót fogad, háromszáz embernek ad munkát, mintegy 340 szállásadó épít ránk, számos szerződést kell teljesítenünk; elképzelhetetlen, hogy mindez önmagától, vezető nélkül működjön.”
Görföl Vilmos független városi képviselő úgy véli: a kommunikáció és a kompromisszumkészség hiánya vezetett a jelenlegi helyzet kialakulásáig.
„Úgy vélem, a polgármester kihasználja azt a joghézagot, hogy a közigazgatási törvény nem rendelkezik egyértelműen az önkormányzati tulajdonú cégek vezetőinek visszahívásáról – mondta. – Tudatosítania kell, hogy a képviselő-testület határozatát nem másíthatja meg.”
A belügyminisztérium közigazgatási részlegének Dobis László független önkormányzati képviselő kérésére megküldött állásfoglalásából kiderül: minthogy a 369/1990-es közigazgatási törvény egyértelműen rendelkezik arról, hogy a települések képviselő-testületei létrehozhatnak és megszüntethetnek üzleti társaságokat, s dönthetnek vezetőikről is, vonatkozik ez visszahívásukra is.
„A közigazgatási törvény 13. §-a 4. bekezdésének e) pontja értelmében a polgármester nem hozhat döntést a képviselő-testület hatáskörébe tartozó kérdésekben; nem válthatja le a testület által választott jogi képviselőket” – áll a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott állásfoglalásban.
Megoldást jelenthet, ha a képviselő-testület legközelebbi soros ülésén elfogadja Dobis Ildikó a város statútumának módosítására tett javaslatát, mely egyértelműen a képviselő-testület hatáskörébe rendelné a városi tulajdonú cégek ügyvezetőinek kinevezését és visszahívását. Döntés ez ügyben szeptemberben születhet. (kz, la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.