Északi irányba terjed az atrazin növényvédő szer a csallóközi talajvízben. Baka, Csallóköznádasd és Dercsika után már Gellén, Sárosfán és Lúcson is szennyezett a víz. Kedden délután ezekben a községekben is ivóvíztilalmat rendeltek el, karácsonyig nem lesz víz.
Terjed az atrazin a talajvízben
A vízművek egy hete tájékoztatta a Dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatalt arról, hogy a novemberi mérések alapján az atrazin aránya túllépi a megengedett határértéket az ivóvízben. Baka, Csallóköznádasd és Dercsika után a közegészségügyi hivatal kedden Gellén, Sárosfán és Lúcson is ivóvíztilalmat rendelt el. „Ezekben a falvakban alacsonyabb volt az atrazin szintje, mint Csallóköznádasdon, a Dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatal kedden megtiltotta a vezetékes víz használatát” – közölte a NyugatSzlovákiai Vízművek vezetősége. A vízműveket és a polgármestereket is kedden tájékoztatták.
Bakán, Csallóköznádasdon és Dercsikán péntek délutántól nem fogyasztható sem a vezetékes, sem a kútból nyert víz, a Nyugat-Szlovákiai Vízművek mérései szerint ugyanis a megengedettnél ötször több atrazin van benne. A falvakba tartálykocsival szállítanak ivóvizet. A vízművek aktív szenes szűrőberendezéssel tisztítaná a vizet, karácsony előtt azonban aligha sikerült beszerelni a szűrőt. „Megérkezett a berendezés, de egy alkatrész miatt nem tudják az ünnepek előtt elindítani. Ha nem tud tartálykocsit küldeni a vállalat, az ünnepek alatt akkor is ellátják ügyfeleiket” – tájékoztatta lapunkat Bertalan György, Baka polgármestere. A vállalat azt fontolgatja, hogy ivóvizes hordókkal látja el azokat a háztartásokat, ahol van vezetékes víz.
A vízszennyezés miatt a környezetvédelmi miniszter rendkívüli ellenőrzéseket ígér, a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelőség ellenőreit küldi a térség üzemeibe.
Mivel növényvédő szerekről van szó, elsősorban a mezőgazdasági üzemekre fókuszálnak majd az ellenőrök. A felülvizsgálatok célja annak megállapítása lesz, valóban úgy gazdálkodnak, hogy azzal nem veszélyeztetik az ivóvízforrásokat
– tájékoztatta portálunkat Sólymos László (Híd) környezetvédelmi miniszter. – Ellenőrzik majd azt is, milyen veszélyesnek minősülő szereket használnak, illetve hogyan tárolják ezeket.”
Hat falu víz nélkül
„A szennyezés a talajvízben terjed. A vízműveknek a közelben van egy kútja, az ott végzett rendszeres ellenőrzésnél megállapították, hogy magasabb a vegyszer aránya a megengedettnél” – nyilatkozta Földváry Terézia, Sárosfa polgármestere. A három faluba is tartálykocsival szállítanak ivóvizet. Kiss László, Lúcs polgármestere rámutatott, hogy a vízművek által javasolt megoldás csak részben orvosolja a problémát, ugyanis sok háztartás saját kútból nyeri az ivóvizet. Vajas Imre, Gelle polgármestere elmondta, a lakosok higgadtan kezelik a helyzetet, néhányan azonban arra panaszkodtak, hogy nem kaptak megfelelő tájékoztatást.
„Időben megérkezett a tartálykocsi a kultúrház elé, majd ment tovább Cséfa falurészbe. Az interneten és a községi hangszórón keresztül is tájékoztattuk a lakosokat, de mivel néhol halkan szól a hangszóró, volt, aki nem hallotta” – magyarázta Vajas, hozzátéve, az önkormányzat lapjában is megjelenik az információ. Gellén az élelmiszerboltokba is több vizet rendeltek, felkészülve a nagyobb keresletre.
Van elég ivóvíz
A vízművek tartálykocsikkal szállít ivóvizet a lakosoknak. A vállalat vezetősége felhívta a figyelmet arra, hogy tisztálkodásra és mosásra alkalmas a vezetékes víz. A vízszállítást ahhoz igazítják, hogy fagypont felett van-e a hőmérséklet, illetve a polgármesterekkel való egyeztetés alapján azt is figyelembe veszik, melyik időpont a legmegfelelőbb a lakosoknak.
Messze van a megoldás
A Nyugat-Szlovákiai Vízművek beadvánnyal fordult a környezetvédelmi felügyelőséghez. „Továbbra is figyeljük a szennyeződést és azt, csökken, vagy emelkedik-e a veszélyes anyag mennyisége a talajvízben” – írta a vízművek vezetősége, amely az adatok alapján összeállítja a szennyezés terjedési modelljét és megpróbál megoldást találni arra, hogy az anyag ne szennyezze tovább a talajvizet. Amíg ez nem sikerül, szűrőberendezésekkel látják el a vízforrásokat. Gellén és Sárosfán februárra tervezik a beszerelését, de arról is tárgyalnak, hogy hamarabb elindítsák a rendszert.
Vereknyéhez nincs köze
A környezetvédelmi tárca kikérte a Dionýz Štúr Állami Földtani Intézet szakembereinek véleményét is arra vonatkozóan, hogy a magas növényvédőszer-tartalom összefüggésbe hozható-e a vereknyei veszélyeshulladék-lerakattal. A szakemberek ezt egyértelműen kizárták. A vereknyei hulladéklerakat közelében lévő monitoringkutakból, illetve Vereknye és a környékbeli falvak kútjaiból vett vízminták teszteredményeire alapozzák a szakvéleményt.
Bartalos Éva, Ibos Emese
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.