A szokatlan kinézetű alkotás a falu feletti részen, az egykori kőbánya területén található, melyet az alkotók táblákkal is megjelöltek
Teknősbunkerrel csalogatják a turistákat a bodrogközi Tajbához
A tőketerebesi járásbeli Bodrogszerdahely kataszterében, a Tajba Nemzeti Természetvédelmi Rezervátum határán, a Kassa Megyei Önkormányzat (KSK) múlt évi projektjeinek keretében hozták létre azt a teknősbunkernek elnevezett művészeti alkotást, mellyel a régió kevésbé ismert részeit szeretnénk propagálni. A művészeti alkotás azonban a természetvédők figyelmét is megragadta, akik az építmény lépcsőit kritizálták.
A teknősbunker névre keresztelt projektet Kassa Megye a Művészet a térben X (Umenie na mieste X) elnevezést viselő pályázat második évadában támogatta. Az alkotás Radovan Čerevka kassai művész nevéhez fűződik.
A távolról egy földkupacra emlékeztető bunker közelebbről szemügyre véve egy teknős páncélját ábrázoló, földből, fából és betonból készült alkotást, amire a 15 ezer eurót fordított. Bár a projekt eredeti leírásában az szerepelt, hogy a bunkert egy nemzeti természetvédelmi területen belül hozzák létre, az végül a Tajba Nemzeti Természetvédelmi Rezervátum peremén, Bodrogszerdahely kataszterében készült el. Az alkotás azonban beváltotta a hozzá fűzött reményeket, ugyanis rengeteg ember figyelmét felkeltette.
Nem egy védett területről van szó, hanem a község kataszterében szereplő földterületről, a vadon és a beépített terület határán. Ez igazából egy kompromisszum, mivel a közeli Tajba rezervátumon belül nem lehetett volna megvalósítani. Tisztában vagyok vele, hogy az alkotás a természetvédők figylemét is felkeltette, de azzal is fogalkozhatnának, hogy ez a bájosan benőtt egykori kőbánya illegális szemétlerakatként is szolgál, ami ellen láthatóan évek óta senki nem tesz semmit
– nyilatkozta lapunknak az alkotóművész, aki azt is megosztotta velünk, hogy a projekt megvalósítása óta fantasztikus reakciókat kap.
Problémát találtak
Aki már járt a helyszínen és látta a szóban forgó alkotást, valószínűleg azt az információs táblát is elolvasta, amelyet a bunker közelében helyeztek el. A táblán olvasható tájékoztatás szerint a bunker a környzet üzenete, amely a természet védelmére és megfigyelésére figyelmeztet. Mivel a Tajba több másik élőlény mellett a mocsári teknősök otthona is, így az alkotást ezen veszélyeztetett faj emlékműveként is emlegetik.
Mivel a művet a veszélyeztetett faj emlékműveként is emlegetik, így furcsáljuk, hogy a bunker vegyi anyagokkal átitatott régi talpfákból áll, ami nem csak kellemetlen szagot áraszt, de a környezetre is veszélyes. A használt vasúti talpfák veszélyes hulladéknak számítanak. A Szlovák Állami Vasutak (ŽSR) szerint ezeket régebben kátrányalapú kreozotolajjal impregnálták, amelyet kőszénkátrány lepárlásával állítanak elő
– olvasható a Latorca Természetvédelmi Terület természetvédőinek idén szeptemberben közzétett bejegyzésében.
Lapunk érdeklődésére maga a művész is megerősítette, hogy a talpfákat azóta kicserélték. Állítása szerint nem volt róla tudomása, hogy a lépcsők alapanyagaként szolgáló hasábok ilyen károsak voltak.
„Az alapanyagot beszállító cég nem tájékoztatott bennünket a fa eredetéről, de amint erről értesültünk, azonnal újra cseréltük őket. Az új hasábokat természetes kezelőanyaggal kentük le. Ettől függetlenül – ahogy azt már korábban is hangsúlyoztam – jó volna, ha a természetvédők a tényleges problémákkal, köztük a térségben lévő illegális szemétlarakatokkal is foglakoznának. Egyébként a lecserélt talpfákat a hulladékkezelésről szóló törvénynek megfelelően távolítottuk el, erről természetesen irataink is vannak” – magyarázta Čerevka telefonbeszélgetésünk alkalmával.
A Tajba Nemzeti Természeti Rezervátum közel harminc hektáron terül el, mintegy 3 kilométer hosszú és átlagosan 150 méter széles vízfelülettel rendelkezik. 1966-ban felkerült a védett természeti rezervátumok listájára, de az utóbbi évtizedekben beavatkozásainak következtében, valamint a klímaváltozás miatt a kiszáradás fenyegeti. Az ott élő mocsári teknősökkel számos természetvédő és aktivista, köztük a bodrogközi születésű Horváth Enikő is évek óta fogalkozik, aki szerint az ottani élővilág, konrétan a mocsári teknősök is veszélyben vannak.
„A legnagyobb veszély igazából a természetes élőhelyüket fenyegeti. A szárazság már korábban is szemmel látható változásokat hozott. Mivel a terület egyik folyóval vagy állandó vízforrásal sincs közvetlen összeköttetésben, a víz szintje az egész éven lehulló csapadék mennyiségétől függ. A Tajba azon része, amelyben még most is víz van, nagyon messze van attól a területtől, ahol a teknősök a legintenzívebben költenek. Óriási távot kell megtenniük a szárazföldön, hogy lerakhassák tojásaikat, és ez nagyon megterhelő számukra“ – nyilatkozta korábban lapunknak a Tajba kapcsán a dunaszerdahelyi zoológus, aki már évek óta figyelemmel kíséri a teknősök mozgását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.