Az utóbbi időben szakmai fórumokon egyre több szó esik az elektronikus társadalom, illetve az úgynevezett „e-government” kialakításának előnyeiről, a megvalósítás azonban egyelőre a jövő zenéje.
Távol még az elektronikus társadalom
A kassai megyei hivatalban most a közszférát és a magánszférát összekapcsoló úgynevezett PPP-modellt vizsgálják, amelynek bevezetésében az Európai Unió is támogatást nyújthat a régiónak.
A hivatal információs osztályának illetékese, František Kohányi szerint csak idő és pénz kérdése, mikor köszönt be hazánkban is az „e-korszak”, amikor ügyes-bajos hivatali teendőinket otthonról, a számítógép mellől intézhetjük.
„Sok múlik azon is, milyen mértékben növekszik az internetfelhasználók száma, és milyen gyorsan terjed el az internet a háztartásokban. Az első időszakban főleg az elfoglalt, felelősségteljes munkát végző, vezető pozícióban lévő polgárok érdeklődésére számítunk. Gondoltunk azonban a mozgássérültekre, testi fogyatékal élőkre is, sőt a vakok és gyengén látók számára külön program áll rendelkezésre” – tudtuk meg a megyei hivatalban. Az „e-korszak” eljövetelét nagyban segítené az elektronikus aláírás hitelességéről szóló törvény elfogadása, ám e téren a közeljövőben nem várható előrelépés. Hazánkban átmenetileg az úgynevezett ír modellt praktizálják, ami annyit jelent, hogy nem szükséges valamennyi elektronikus úton továbbított hivatalos iratot aláírni. Az elektronikus aláírásnak a kézzel történő szignatúrával egyenértékű használatáról szóló törvény fontos mérföldkő lenne az e-government felé vezető úton.
„A másik elengedhetetlen feltétel az internetfelhasználás havi költségeinek csökkentése. A világháló bevezetése és használata Szlovákiában még mindig eléggé költséges dolog, a lakosság alig harminc százaléka tud otthon vagy a munkahelyén csatlakozni az internetre”– tudtuk meg a megyei illetékestől.
Az elektronikus társadalom széles körű lehetőségeinek propagálására Kassa megye – hazánkban egyedüli régióként – bekapcsolódott abba a nemzetközi kezdeményezésbe, amelynek keretében diákok segítségével egy új szoftvert teszteltek. Öt államban egyszerre próbálták ki az internetes szavazórendszert (e-vote), amely különböző közvélemény-kutatások, petíciók és szavazások mellett akár a parlamenti választások, illetve az államfőválasztás lebonyolítására is alkalmas lehet.
Az érdeklődők részt vehettek egy elektronikus referendumon is, ahol három kérdést tett fel nekik a gép, például azt, hogy elégedettek-e az internet-hozzáférhetőséggel. Európa több országában, például Németországban, Svájcban és Finnországban a parlamenti és önkormányzati választások során már használják ezt a szoftvert, azaz a polgárok otthonról is leadhatják voksaikat. Ez minden országban látványosan emelte a részvételi arányt. A rendszer Kassa megyében is jól vizsgázott, hivatalos bevezetéséhez azonban törvénymódosítás szükséges.
„Ez a módszer teljesen átlátható és gyakorlatilag lehetetlen manipulálni. A szavazók egy tizenhat jegyű saját kódszám betáplálásával jelentkezhetnek be a rendszerbe, azaz a csalás kizárt, egy fő csak egyszer adhatja le voksát” – tájékoztatott František Kohányi, hozzátéve, hogy a megyei hivatalban elektronikus iktató létesítését is tervezik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.