Tardoskedd a hőseire emlékezett

Tardoskedd. Eső áztatta az emlékezés virágait és koszorúit május 8-án Szlovákia legnagyobb községében az I. és a II. világháborúban elesett tardoskeddi hősök tiszteletére szervezett rendezvényen.

A délutáni szentmisét Lénár Károly pápai káplán celebrálta a Szent István-templomban; korábban 15 évig ő volt a község esperesplébánosa, és tíz évvel ezelőtt ő szentelte fel a háborús hősök nevét megörökítő márványtáblákat a falu római katolikus templomával szemben álló Hősök szobrán.

„A II. világháború befejezésének emlékére évente mutattam be szentmisét Tardoskedd hőseiért. Most ismét itt vagyok köztetek – szólt híveihez az atya. – Hatvan évvel ezelőtt több mint kétszázezer hős menetelt a Don-kanyar magyar Golgotájára. Nem azért mentek, hogy gyilkoljanak és leigázzanak idegen népeket, hanem a nagyhatalmak kényszerítették őket a háborúba.”

A tardoskeddi Hősök szobrát 1941-ben avatták fel az I. világháborúban elesett hősök emlékére. Az eredeti emlékoszlop tetejét turulmadár, négy oldalát pedig négy dombormű díszítette, melyek a magyarok Nagyaszszonyát, Szűz Máriát, Szent István királyt, Lehel vezért és az Ismeretlen Honvédet ábrázolták. Az emlékművet 1947-ben megcsonkították, tetejére földgömb és békegalamb került, a négy domborművet és a hősök neveit megörökítő márványtáblákat pedig leverték. A Hősök szobrát eredeti funkciójától is megfosztották, hiszen a háborúban elesett szovjet hősök emlékhelye lett, ahol a helybeliek minden év május 9-én kötelesek voltak leróni tiszteletüket felszabadítóik emléke előtt.

Az I. világháborúban elesett vagy eltűnt 146 tardoskeddi katona nevét megörökítő márványtáblák 1993. november 2-án kerültek vissza eredeti helyükre, és ekkor rögzítették az emlékműre azt a márványtáblát is, amelyen a II. világháború 85 hősi halottjának neve olvasható a következő idézettel együtt: „Nagyobb szeretete senkinek sincs, mint aki életét adja barátaiért.”

„Lám, nemcsak a történelmet, hanem a történelmi emlékeket is meg lehet hamisítani – mondta ünnepi beszédében Dózsa Roland, az MKP helyi ifjúsági csoportjának tagja. – A Hősök szobra visszakapta ugyan egykori szerepét, ám régi alakját talán soha többé nem fogja. Az elpusztított domborművek azonban magát a magyar sorsot is jeképezik: nincs az a pusztítás, amelyik után ne lehetne újra talpraállni, s ha a régit már nem lehet visszahozni, megpróbálunk újat teremteni a régi romjain.

A megemlékezés végén megkoszorúzták az emlékművet: Ladányi Lajos, az MKP parlamenti képviselője, Benkő Andor, alezredes - a Magyar Köztársaság katonai attaséja, Farkas István, a Nyitrai Kerületi Hivatal elöljárója, a Tardoskeddi Vasutas Zászló egyesület és a 60. számú Sík Sándor cserkészcsapat tagjai, valamint a községi és egyházi elöljárók.

Az MKP tardoskeddi alapszervezete a rendezvény szervezőjeként az idei ünnepséget hagyományteremtőnek szánja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?