Tájházi műhely Nagyfödémesen

A Mátyusföldi Muzeológiai Társaság a Galántai Honismereti Múzeummal és Nagyfödémes önkormányzatával együttműködve szeptember 22-24.

A Mátyusföldi Muzeológiai Társaság a Galántai Honismereti Múzeummal és Nagyfödémes önkormányzatával együttműködve szeptember 22-24. között a nagyfödémesi Művelődési Központ előadótermében és a helyi tájházban Tájházi műhely – A szlovákiai magyarság múzeumi jellegű gyűjteményeinek regisztrálása és feldolgozása címmel szemináriumot rendez, melyre meghívja minden tájház, helytörténeti és néprajzi gyűjtemény kezelőjét. A rendezvényről Danter Izabella néprajzkutatóval, a Mátyusföldi Muzeológiai Társaság vezetőjével beszélgettünk.

Miért fontos a tájházak, községi műgyűjtemények szakmai felügyeletének megvalósítása, a múzeumi gyakorlathoz kötődő tanácsadás?

A múzeumok nemzeti kulturális örökségünk tárgyi emlékeinek kincsestárát gondozó intézmények. A 19. század folyamán a mai Szlovákia területén az elsők között alakultak e céllal egyesületek és intézmények. A szlovákiai múzeumok műgyűjteményeiben szép számmal találunk a magyarság történetére, népi kultúrájára, művészettörténeti emlékeire vonatkozó dokumentumokat. E szempontból különösen jelentősek a dél-szlovákiai régiókban működő regionális múzeumok. Emellett igen erőteljes az a helyi mozgalom, melynek eredményeképpen községi gyűjtemények alakulnak – egy-egy helytörténeti és néprajzi kiállítás idejére, vagy azzal a szándékkal, hogy tájházat, falumúzeumot hoznak létre. Az 1960-as évektől egyre intenzívebbé válik ez a tevékenység. Az utóbbi 15 évben pedig a községek kulturális tevékenységében meghatározó szerepet kap a muzeális jellegű tárgyak összegyűjtése, gondozása és bemutatása. Napilapunkban is gyakran találkozunk olyan hírrel, amely ilyen jellegű gyűjtemény bemutatásáról, újabb tájház megalakulásáról számol be. Fontos számunkra elődeink öröksége tárgyi emlékeinek megbecsülése és megőrzése az utókor számára. E tevékenység speciális szakmunkát kíván, mert ennek elmulasztása olykor rövid időn belül, máskor pedig csak hosszú évtizedek múltán nyilvánul meg. A gyűjtemények létrehozása pillanatában a tulajdonosnak, a gondozónak tisztában kell lennie a vállalt feladat súlyával és összetevőivel, tisztán kell látnia, bír-e a rá váró feladatokkal?

A Mátyusföldi Muzeológiai Társaság már több éve foglalkozik a községi műgyűjtemények kezelési formáival kapcsolatos problémákkal. Mi a célja a Tájházi műhelynek?

A szemináriumon elhangzó előadások a műtárgykezelés, a községi műgyűjtemények feladatköreivel kapcsolatos témákról szólnak. Ezeket bőségesen kiegészíti az a szakmai gyakorlat, amely során a részvevők láthatják a muzeológusok által bemutatott munkafolyamatokat és egy-egy tevékenységbe maguk is bekapcsolódhatnak. A programban helyet kap a regióban működő tájházak, kultúrtörténeti emlékek, kiállítások megtekintése is. Az érdeklődők részvételi szándékukat a Mátyusföldi Muzeológiai Társaság címén (92526 Boldog 159.) szeptember 13-ig, vagyis a jövő hét hétfőig jelezhetik. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?