Komárom. A napokban fórumok sorát tartják Dél-Szlovákiában az oktatási nevelési támogatással, annak igénylésével kapcsolatban.
Tájékoztató fórumok az oktatási-nevelési támogatásról és annak igényléséről
Az első ilyen találkozót a hét elején tartották Komáromban. Az egyes fórumokra elsősorban az iskolaigazgatókat és a szülői szövetségek vezetőit várják, de jó lenne, ha az ott elhangzottakkal minél szélesebb körben megismerkedhetnének a gyermeküket magyar alap- és középiskolába járató szülők, illetve az egyetemi tanulmányaikat folytató diákok. Mivel a szlovák kormány elutasította annak lehetőségét, hogy a magyar állam által nyújtott oktatási-nevelési támogatást közvetlenül a családok kapják, az egy diákra jutó, 20 ezer forintnak megfelelő oktatási-nevelési támogatási összeg címzettjei a SZMSZSZ alapszervezetei lettek. Ehhez a helyzethez szükséges tehát alkalmazkodni és a lehető legjobb pályázatokat kell készíteni, hogy egyetlen fillér se maradjon felhasználatlanul. Az említett tételen kívül 2400 forintnak megfelelő korona értékben tankönyv- és taneszköz-támogatás jár minden alap- és középiskolás tanulónak, de természetesen ezt az összeget is meg kell pályáznia az SZMSZSZ-alapszervezeteknek. Bármelyik hazai felsőoktatási intézményt látogató, előzőleg magyar alapiskolát és középiskolát végzett főiskolai vagy egyetemi hallgatók, illetve azok, akik – nemzeti hovatartozásukra való tekintet nélkül – a magyar nemzet kulturális vagy nyelvi identitásának megőrzését szolgáló szakokat látogatják (pl. hungarisztika, tolmács, levéltáros szak), évente 2800 forintnak megfelelő koronát igényelhetnek tankönyv és jegyzettámogatás címén.
Megnő a szülői szövetségek szerepe
Pék László, a PPA és az SZMPSZ elnöke először a támogatás várható hatásairól beszélt a hallgatóságnak. Hangsúlyozta: egyéb pályázatokkal szemben a most megpályázható pénzforrás nem esetleges, a diáklétszámnak megfelelő nagyságban eljut az oktatási intézményekhez és – ha időközben nem történik valami változás – akár évekre előre lehet tervezni felhasználási módját. „Ettől a támogatástól azt is várjuk, hogy magával hozza a magyar iskolák szakmai színvonalának növelését – mondta. – Ugyancsak hatással lesz a szülők és a pedagógusok, az iskolavezetés közti együttműködésre, szorosabbá teszi azt, és egyértelműen megnő a szülői szövetségek szerepe.”
A támogatás felhasználási területeit tulajdonképpen két nagy csoportba oszthatjuk. A közös beszerzésekre – ide tartoznak a szakkönyvek, segédtankönyvek, a tan- és sporteszközök, az informatikai eszközök, a szakköri kísérleteket szolgáló berendezések vásárlása, valamint a folyóirat-rendelés, az iskolai könyvtár feltöltése és multimédiás bővítése – a megpályázott összeg legfeljebb egyharmada használható fel. „A fennmaradó résznek kimutatható formában az egyes diákokhoz kell eljutnia” – hívta fel a figyelmet Pék László. A felhasználási lehetőségek a teljesség igénye nélkül: művészeti és hagyományőrző csoportok működésének és fellépéseinek támogatása, tanulmányi versenyek nevezési, részvételi és jutalmazási költségeinek felvállalása, a magyar tanítási nyelvű iskolák közti baráti kapcsolatok ápolása, kulturális rendezvényeken való részvétel költségeinek felvállalása, óvodákkal való közös programok szervezése, indokolt esetben szociális szempontú támogatások és egyéb, az anyanyelv és az identitás megőrzését célzó programok.
Segíteni kell az óvodákat is
„Sajnálatos tény, hogy az óvodák nem részesülhetnek ebből a támogatási formából, ezért az iskoláknak kell felvállalniuk az óvodák segítését – mondta az alapítvány elnöke. – Előfordulhat, hogy a kuratórium amiatt utasít majd vissza egy pályázatot, mert nem lesz benne az óvodák támogatására vonatkozó fejezet. Tudatosítanunk kell, hogy ha elhanyagoljuk az óvodáinkat, akkor az utánpótlástól fosztjuk meg iskoláinkat. A beíratkozási program keretében például tavaszszal ajándékcsomaggal, ősszel tanszercsomaggal segítsük jövendő elsőseinket!” Pék László elmondta, a szociális szempontú támogatások esetében elsősorban a gazdaságilag hátrányos régiókat kell előnyben részesíteni. Ez lehet utaztatási hozzájárulás, iskolabusz működtetése, de indokolt esetben akár étkeztetési támogatás, kollégiumi hozzájárulás stb.
Az alapítványi központ nem panasziroda
Mézes Rudolf, az SZMSZSZ országos elnöke mindenekelőtt arról beszélt, hogy miért fontos valamennyi iskolában létrehozni az SZMSZSZ alapszervezetét. A válasz kézenfekvő: kizárólag ezek az alapszervezetek pályázhatják meg a támogatást. A közös igazgatású iskolák esetében fontos, hogy a magyar tagozaton tanuló diákok szülei külön alapszervezetet hozzanak létre, külön számlával. „Ne legyenek illúzióink, ha pénzek elosztásáról, illetve felhasználásáról van szó, mindig akadnak elégedetlenkedők, gáncsoskodók – mondta. – Itt most komoly összefogásra van szükség iskola és szülők között, így ennek a támogatási rendszernek jelentős közösségkovácsoló szerepe is lehet. Azt viszont már most hangsúlyozni szeretnénk, hogy sem az április elején megnyíló alapítványi iroda, sem az SZMSZSZ, sem az SZMPSZ nem panasziroda, ahol a helyi szintű nézeteltéréseket rendezhetik a felek. Helyben kell megegyezni, megoldani a problémákat.” A nézeteltérések megelőzése szempontjából is fontos, hogy az iskolavezetés a szülőkkel közösen meghatározza azokat az elsődleges célokat, amelyek az adott iskola számára mérvadóak, és amelyek kiemelik környezetéből, szakmailag színvonalasabbá, ezáltal a szülők és diákok számára vonzóbbá teszik a nem magyar nyelvű oktatási intézménnyel szemben. Hiszen végső soron ezt szolgálja az anyaországból érkező támogatás.
Hol tájékozódhatunk a pályázati feltételekről?
A pályázat feltételeiről a PPA irodájában (Nadácia Pázmány Péter Alapítvány, Nadačná kancelária, Šafárikova 431/4, 924 00 Galanta, telefon: 0908/712 354, 031/702 1121) és az SZKC irodáiban kaphatnak bővebb tájékoztatást. Itt szerezhetők be a pályázati űrlapok is, vagy letölthetők a www.szmpsz.sk honlapról. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.