Szövevényes adóbónusz

Hat éve dolgozom egy kft-nél. Márciusban csak 6 napot dolgoztam, mivel 11-étől betegállományban vagyok, ami május végéig is eltarthat. Havonta 555 koronát kaptam egy gyermekre adóbónuszként, amit a munkáltatóm folyósított a havi fizetésemhez.

Hat éve dolgozom egy kft-nél. Márciusban csak 6 napot dolgoztam, mivel 11-étől betegállományban vagyok, ami május végéig is eltarthat. Havonta 555 koronát kaptam egy gyermekre adóbónuszként, amit a munkáltatóm folyósított a havi fizetésemhez. Most ez utóbbit nem kaptam meg, mivel a munkaadóm szerint ehhez nem teljesítettem a feltételeket. Helyesen járt el a munkáltatóm?

Az adóbónuszra vonatkozó szabályozás az 595/2003 T.t. számú, jövedelemadóról szóló törvényben található. Ennek értelmében az úgynevezett adóbónuszra az az ellátatlan gyermekét nevelő szülő jogosult, akinek az adott adózási időszakban, kalendáriumi évben az adóköteles jövedelme eléri a mindenkori minimálbér hatszorosát, ami jelenleg 48 600 koronát (6 x 8100 Sk) jelent. Egy ugyanazon gyermekre mindig csak az egyik szülő jogosult a bónuszra, aminek a nagysága gyermekenként jelenleg évi 6570 korona.

Az adóbónusz egyfajta adókedvezmény, azt jelenti, hogy a jogosult személynek kevesebb jövedelemadót kell fizetnie. A leggyakoribb esetben, amikor a jogosult személy munkaviszonyban áll, a fizetéséből a munkáltató minden hónapban lefogja és befizeti az adóhatóságnak az adóelőleget. A munkáltató az adóelőleg kiszámításánál köteles figyelembe venni a bónuszra való jogosultságot, és az adóelőleg összegét azzal csökkenteni. A munkavállalónál ez úgy jelenik meg, hogy az adóbónusznak megfelelő összeggel növekszik a fizetése. Előfordulhat olyan eset is, hogy a bónusz összege magasabb, mint a kiszámított jövedelemadó-előleg nagysága. Amennyiben a jogosult személy fizetése az adott hónapban nem éri el a minimálbér 50 százalékát (például betegszabadság esetén), akkor abban a hónapban gyakorlatilag nem kaphatja meg az adóbónuszt. Ha azonban a teljes figyelembevett időszakban, tehát az adott kalendáriumi évben elért jövedelme legalább a minimálbér hatszorosa, akkor a kimaradt hónapra vonatkozó bónuszt utólag, az éves adóelszámolásnál kapja meg.

A munkavállaló akkor jogosult az adóbónuszra, ha igazolja a jogosultságát a munkáltató felé és kérvényezi a bónusz kifizetését. Amennyiben a gyermekét nevelő szülő egyéni vállalkozóként dolgozik, akkor az adóbónusz teljes éves összegét az adott évre vonatkozó adóbevallásában érvényesíti, levonja a befizetendő adóból. A levélben leírt esetben, tekintettel a leírt körülményekre, a munkáltató valószínűleg helyesen járt el. Az adóbónusz azért nem került kifizetésre, mert az érintett jövedelme az adott hónapban nem érte el a minimálbér felét, a 4050 koronát. Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?