Szlovákiai magyar szervezetek bemutatkozója Miskolcon

Nagykapos/Kassa/Szepsi/Rozsnyó/Miskolc. Bemutatkozásra invitált 15 szlovákiai magyar szervezetet a miskolci Polgári Körök Klubja. A nagy érdeklődéssel kísért rendezvényre Miskolcon, a nemrég felújított Református Gyermek- és Ifjúsági Missziós Központban került sor, ismertebb nevén a Nyilas Misi Házban.

Nagykapos/Kassa/Szepsi/Rozsnyó/Miskolc. Bemutatkozásra invitált 15 szlovákiai magyar szervezetet a miskolci Polgári Körök Klubja. A nagy érdeklődéssel kísért rendezvényre Miskolcon, a nemrég felújított Református Gyermek- és Ifjúsági Missziós Központban került sor, ismertebb nevén a Nyilas Misi Házban. A beszélgetést vezető Mezei István bevezetőjében elmondta, ez az első, de reményei szerint nem az utolsó alkalom, hogy a határon túli szervezetek és civil társulások munkájával megismerkedhessenek az érdeklődők. A rendező szervezet arra a kérdésre keresi a választ, miképpen lehetne élővé és folyamatossá tenni a határon túli szervezetekkel való együttműködést. Mezei István elsőként Csala Kornéliának, a kassai Magyar Közösségi Ház és a Kassai Polgári Klub elnökének tette fel a kérdést, vajon nehéz-e Kassán Márainak szobrot állítani. Csala Kornélia tájékoztatta a közönséget a szoborállítás előkészületeiről, és a versenypályázat eredményéről. A továbbiakban bemutatta a Magyar Közösségi Házban tevékenykedő szervezetek munkáját, valamint a kézműves műhely gyerekek által készített alkotásaiból is hozott ízelítőt. Vitéz Erika pedagógus a szepsi magyar alapiskolában és gimnáziumban működő énekkarokról, a Szepsi Polgári Társulásról, valamint a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségről beszélt. Bartók Csaba, a Szepsi Városi Televízió ügyvezető igazgatója a televízió helyzetéről, a Szepsit keresztező történelmi borútról és a benne rejlő lehetőségekről szólt, valamint a helyi alapiskola egyházi iskolává alakításainak terveit vázolta fel. Nagykaposról Gabri Rudolf, a Magyar Közösségi Ház vezetője számolt be a ház szerepéről, ahol több nagykaposi szervezet kap helyet. Gabri gondolatban végigvezette a közönséget a keleti régió nevezetes történelmi helyein, és szomorúan emlékezett meg európa utolsó vasfüggönyéről, amely Nagy- és Kisszelmencet választja el egymástól. Üveges Henrietta, a ház programkoordinátora a Székelyföld című kiadvány kapcsán a folytatásról beszélt, amely Felvidék címmel, szeptemberben jelenne meg. Elmondta, hogy a könyv a Magyar Tudományos Akadémia és az Új Kézfogás Alapítvány segítségével, valamint volt egyetemisták közreműködésével készül. A következő kötet a szlovákiai határ menti régiókat dolgozza fel. Üveges Henrietta egy új fogalommal, a kultúripar kifejezéssel is megismertette a hallgatóságot, amelybe elmondása szerint minden olyan tevékenység és rendezvény beletartozik, amely valamilyen szempontból kapcsolódik a kultúrához, csakúgy, mint az ezzel foglalkozó szervezetek.

Fábián Edit, a Gombaszög Fejlesztéséért Alapítvány tevékenységével és céljaival ismertette meg a közönséget. Utalt a privatizáció prédájává vált gombaszögi Andrássy-birtok megmentéséért kifejtett törekvéseikre, beszélt a nagysikerű palóc mesemondó versenyekről és a nyári képzőművészeti gyermektáborokról. Kardos László, a Pro Patria Pelsöciensis Polgári Társulás elnökeként mutatta be szervezetüket. Kiemelte a népszerű honismereti versenyüket, valamint bemutatta Pelsőc történelmi múltját és emlékeit. A Jablonca Polgári Társulás képviseletében Kovács Ágnes ismertette a szervezet tevékenységét. Legfontosabb rendezvényükként a kézműves és iparművészeti vásárt emelte ki, amely esélyt és alkalmat biztosít a kézműveseknek a bemutatkozásra és áruik értékesítésére. Mint mondta, idén szívesen fogadnának Magyarországról érkező kézműveseket is. Havasi Péter a Pátria rádió kassai szerkesztője a Kassai Figyelő című lapot mutatta be, amelyet reményeik szerint a későbbiekben heti, esetleg napilappá alakítanának. Beke Zoltán a Csemadok rozsnyói alapszervezetét és a Rákóczi Magyar Ház tevékenységét mutatta be. Szól a februárban újraállított Kossuth-szoborról, az ehhez kapcsolódó kiadványról, és utalt több történelmi személyre, akik Rozsnyót és Miskolcot összekötik.

A bemutatkozó rendezvény végeztével a vendéglátók feltették a kérdést: eleget teszünk-e mi, vagy semmit ahhoz képest, amit a Felvidéken tesznek. Majd elmondták, szellemi háttérként több szlovákiai magyar szervezetnek szeretnének segíteni, lehetőséget erre a személyes kapcsolatokra épülő információáramlás kiépítésében látnak. A rendezők szándéka volt, hogy a meghívott szervezetek alkalmat és helyszínt találjanak arra, hogy Szlovákiában közösen fogadhassák a miskolciakat. (cs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?