Szlovákiai magyar fiatalok Barátok közt

„Forog! Csöndet kérek! Megyünk.” A helyszín a Rózsa Kávéház (már nem bisztró), a vendégek Kertész Géza (Németh Kristóf), Szilágyi Lóránt (Magyar Bálint), Hoffer Eszter (Konta Barbara) és hat szlovákiai magyar fiatal, akik az Új Szó és a Barátok közt közös játékán statisztaszerepet nyertek.

Olvasópróba a felvétel előtt Somogyi Tibor felvételei– Ültessétek át azt a kislányt a másik székre, nem látszódik. Ha nyert, legalább látszódjon – súgja a rendező az asszisztensének. Ügyelnek a részletekre. Eszter és Lóri láthatóan nincsenek jóban, mármint szerepileg, miközben a hat fiatal némán játszik, befogadták a rendezői utasítást. Már csak pár simítás van hátra, és indulhat a felvétel. A nyertesek nyugodtak, arcukon nem látnia a lámpaláz jeleit – az asszisztens megkérte őket, viselkedjenek természetesen. Mind a hat nyertes elégedetten távozott a kamerák kereszttüzéből. Harmadik nekifutásra kész a jelenet, gyorsabban megy, mint azt a kívülálló hihetné, bár az is igaz, hogy nem látjuk az előkészületeket, nem tudjuk, pontosan hány ember és mennyi ideig dolgozott azon az egy jeleneten. Csak azt tudjuk, hogy a Barátok köztöt, amely hónapok óta vezeti a televíziós nézettségi listákat, több mint százan készítik: írók, dramaturgok, világosítók, hangmérnökök, rendezők, asszisztensek, operatőrök és még sorolhatnám, hogy a színészeket ki ne felejtsem.

Az Ikeában érzem magam, ahogy járkálok a kulisszák és a díszletek között. A Mátyás téri lakások mindegyikének megvan a stílusa, Berényié hideg, Szilágyiék otthona meleg, Kertészék vacka szegényesebb. A hatalmas stúdió minden négyzetcentiméterét kihasználták. Benézünk a Kertész-lakba, a falakon a család tagjainak igazi, ifjúkori fényképei: Farkasházi Réka (Mónika) fegyelmezetten mosolyog az iskolapadban, Németh Kristóf vagánykodik egy fa alatt. Kristóf, amikor éppen nincs jelenése, felcsap ideiglenes vezetőnknek, magyaráz, láthatóan élvezi új szerepét, de a sorozatot sem unja. „Ennek az is a titka, hogy nem ez az egyetlen dolog van az életemben, hanem ez egy része. A forgatásról gyakorlatilag majdnem minden este színházba megyek játszani. Másrészt itt borzasztóan pörög a történet, a stáb rendkívül profi” – mondja. A tempó hihetetlenül gyors. „Ha megnézem egy színházi produkció elkészültét, vagy itt egy részét, akkor összehasonlíthatatlanul nagyobb munka a színházat létrehozni, hat-nyolc hét egy produkció, hogy aztán lássa néhány ezer ember. A Vígszínházban voltam színházi gyakorlaton a főiskoláról. Ha most egész évben minden este játszanék a Vígszínházban, akkor kevesebben láthatnának, mint a Barátok közt egyetlen epizódjában. Ez a két dolog erősíti egymást. Ha az ember színészként komolyan veszi a dolgát ezekben a pici jelenetekben is, azért kellő feladat a két jelenet között felkészülni a következőre, hogy a mozdulatok és a megszólalások hitelesek legyenek. Készülni kell, nyilván nem abban a mélységben, mint a színpadon, de a hitelességet el kell érni” – mondja Kristóf. És még a beskatulyázástól sem fél. Állítja, ha Hamletként jön ki a színpadra, senki sem Kertész Gézát látja benne. „A színházba járó nézőt nem szabad lebecsülni, tud függetleníteni” – véli. Színházban éppen Spiró György Szappanopera című darabjában játszik az egyik legnagyobb sikerrel. „A néző azért jön el általában a színházba, mert színházat akar látni. Ha Kertész Gézával akar találkozni, attól lesz meghatva egy pillanatig. Attól, hogy hihetetlen népszerűséget hozott a sorozat, bizony komplett iskolai osztályok jöttek el életükben először színházba, hogy lássanak. Rájöttek, a színház teljesen más, mint a televízió, és komoly szórakozás lehet. Ez pedig jó.”

Deutsch Anita (Szilágyi Andrea) is játszik, méghozzá Győrben, bár a Barátok közt miatt kevesebbet szerepel, de nem szorult a háttérbe a színház. „Idén csak egy új darabot próbálhattam, de szerencsére azért a színház megmaradt” – mondja. Szerinte a Barátok köztben nagyon jó társaság alakult ki, közös programokat szerveznek, egyszerűen jól érzi magát a sorozatban. Nyerteseink nemkülönben. Éppen a sminkszobában járunk, itt varázsolják mindenki arcát bársonyossá, pontosabban fényképezhetővé. A jelenetek forgatásának megkezdéséig – kevés kivételtől eltekintve – egy helyiségben tartózkodnak a szereplők. Mindannyian nagyon kedvesen fogadják a nyertesek támadását, aláírásokat osztogatnak, fényképezkednek, beszélgetnek velük. Különös eseménynek számít a szlovákiai magyarok látogatása, több magyarországi napilap fotósa és újságírója is követi embereinket. Bruchmann Balázs (Szilágyi Pali) vajon újságíró lesz-e? „A színház világa nekem túl misztikus, nem érzem magam odavalónak, de a Barátok köztöt nagyon komolyan gondolom. Médiamenedzsernek készülök, lehet, hogy producer leszek” – mondja, de azt tagadja, hogy Kalamár Tamás, a Barátok közt producerének pozíciója veszélyben lenne. „Az iskola és a sorozat nincs hatással egymásra. Több lábon kell állni, ki tudja, mit hoz a jövő”. A mondat hangzása ellenére Balázs teljesen optimista. Szereti a sorozatot, nézi is mindig, bár néha keveri az éppen forgatott jeleneteket, és a képernyőn látható epizódokat.

De már szólítják a színészeket a következő jelenethez. Ők is rontanak néha, de legalább annyiszor kell a technika miatt is ismételni. Mindez persze nem történik gyakran, hiszen minden és mindenki nagyon profi. Aprólékosan kell kidolgozni a jeleneteket, nem mindegy, ki honnan jön be, milyen a frizurája, milyen az öltözéke. Ha nem figyelnek kellőképpen, olyan logikai bakik történhetnek, amelyeket nehéz jóvátenni. Éppen ettől profi az egész: ha valami nem olyan, amilyennek lennie kellene, bármilyen áldozat árán is, de ismételnek.

Hogy meddig tart a sorozat? Kalamár Tamás producer azt szeretné, ha legalább annyi része lenne, mint a rádiós Szabó családnak. „Ez nem anyagi háttér kérdése – mondja –, hanem annak, hogy mennyire szeretnek minket a nézők. Ha az elkövetkező harminc évben is annyira fognak szeretni, mint az elmúlt négy évben tették, akkor nem lehet gond.” Minden a nézettségi mutatóktól függ. Amíg ezek magasak, jönnek a reklámok, tehát nyereséget tud termelni a Barátok közt, legalábbis önfenntartó. Egy kereskedelmi televízióban ez pedig elsődleges szempont. „A műsor az RTL Klub megrendelésére készül. Abból az öszszegből kell kigazdálkodnunk, hogy a műsor a nézőknek tessék.” Ennél bonyolultabb kérdés, hogy mennyire biztos a szereplők helye a sorozatban. „Amíg egy karakterre szüksége van a sorozattörténet mesélésének, addig helye van a szereplőknek. Nagyon sok úgynevezett állandó szereplőnk van, akikre a sorozat épül, emellett vannak vendégszereplők, akik mind-mind különböző karakterek”. Kalamár Tamás hangsúlyozza, hogy a történet milyensége határozza meg a szereplők milyenségét is, tehát minden fajta karakterre szükség van. Még az unszimpatikusakra is. „A nézők imádnak utálni” – fejezi be lakonikusan mondandóját. „Most már teljesen másként fogják nézni a sorozatot” – állítják a versenyzők egybehangzóan. Hogy hogyan sikerült a felvétel? Kiderül néhány hónap múlva, a Barátok közt egy későbbi adásából.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?