Szlovák szarvas-mese

Kassa. Először rendez a kassai bábszínházban Badin Ádám, a rozsnyói Meseszínház megálmodója, a bábjátszás és a népi színjátszás egyik legjelesebb hazai magyar képviselője. A Braček Jelenček című előadás bemutatója ma este lesz, ezt követően pedig vasárnap délután láthatja a közönség.

Kassa. Először rendez a kassai bábszínházban Badin Ádám, a rozsnyói Meseszínház megálmodója, a bábjátszás és a népi színjátszás egyik legjelesebb hazai magyar képviselője. A Braček Jelenček című előadás bemutatója ma este lesz, ezt követően pedig vasárnap délután láthatja a közönség. A darab olyan népmesei motívumokra épül, amelyek a Zemplén, Gömör, Szepes és Sáros megyében évszázadok óta élnek, a magyar gyerekeknek is ismerősek lehetnek. Az elhangzó dalokat elismert szlovák népzenészek válogatták, akik igyekeztek mára már elfeledett, ám fülbemászó gyermekdalokat is becsempészni a mesébe. A felelevenítés, illetve az észrevétlen ismeretterjesztés mellett a szereplők a közönséget is igyekeznek bevonni játékba, folyamatosan kérdezgetik, foglalkoztatják őket. Ez az interaktív megközelítés, valamint az ősi népi hagyományok természetes módon való alkalmazása Badin Ádám szerint Magyarországon már-már trendnek számít, hazánkban viszont az újdonság erejével hat. Az alkotók arra is ügyeltek, hogy a gyerekeket kísérő szülők is jól szórakozzanak, ők időnként olyasmiken kacaghatnak fel, amit gyermekeik még nem „hallanak ki” a játékból. Az előadás díszlete is rendhagyó. A színpad közepén egy hatalmas, „multifunkciós” fa áll, amely egyszerre jelképezi az élet fáját, az édesanyát, a gyökereket és az állandóságot, amellett, hogy formájában a régi gyermekjárókákra emlékeztet. A bábokat és a díszletet Boráros Szilárd készítette, aki Prágától Budapestig számos helyen aratott már sikert igényes alkotásaival, Kassán viszont először dolgozik. Az alkotók elmondták, hogy meglehetősen nehéz volt felkutatni a szlovák kultúrkörben a szarvas-motívumot, de megérte, mivel a munka során felfedezték saját népi hagyományaik között a magyar kultúrkör ismert szarvas-szimbólumot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?