A Szlovákiai Madártani Társaság munkatársai szivattyúkkal pumpálnak vizet azokba a kiszáradással fenyegetett bodrgöközi mocsarakba és vizes területekbe, melyek a hazánkban élő ritka madárfajok egyik legfontosabb fészkelőhelyei közé tartoznak.
GALÉRIA: Szivattyúkkal mentik a kiszáradt bodrogközi mocsarakat
Szomotor határában napok óta zúgnak a szivattyúk. A madártani társaság szakemberei traktorra csatolt nagy teljesítményű szivattyúkkal csapolják fel a Bodrog folyóba torkolló vízelvezető árkokból a kiszáradt mocsarakat, vizes területeket és tómedreket. Ahogy azt Matej Repel, a Kelet-szlovákiai vízi madarak megmentése nevű projekt koordinátra lapunknak a szivattyúzás során elmondta, az elmúlt években tapasztalt extrém szárazság miatt náhány kivétel az összes bodrogközi mocsár teljesen kiszáradt. „A Szomotorhoz közeli tó is teljesen kiszáradt, pedig számtalan veszélyeztett madárfaj, köztük a nagy kócsag, a vörös gém, a bölömbika, illetve a bakó utolsó bodrogközi kolóniája is itt fészkel. Tudni illik, hogy ezt a térségét pontosan az imént felsorolt madárfajok miatt jelentették ki védett területként, és ha most nem segítenénk rajtuk, szinte biztos, hogy rövid időn belül ettől a madár kolóniától is elbúcsúznánk. A vízelvezető árkokban található víz a Bodrogba folyik, ezért inkább a mocsaras területekbe pumpáljuk a vizet, hogy legalább ilyenkor, a költési és vegetációs időszakban elegendő víz legyen az itt található növény- és madárállomány számára” – nyilatkozta lapunknak Repel. A társulat összesen hat kiszáradt mocsár feltöltésén dolgozik a Bodrgoközben. Kettővel már készen vannak, másik három feltöltése most is tart, és ha az időjárás engedi, akkor a térség legnagyobbját, a Szentmária településhez közeli mocsaras területet is megtöltik vízzel. „A Darvas tó feltöltését tegnap este befejeztük. Amikor megkezdtük a felszerelés átszállítását a következő helyszínre, néhány percen belül 184 daru madár szállt le és töltötte itt az éjszakát. Ez számunkra óriási öröm, hiszen a madarak nemcsak hogy hűek maradtak a róluk elnevezett helyhez, de úgy érezzük, hogy van értelme a munkánknak. Ezek a madarak épp délről vonulnak a skandináv országok felé, nem nálunk honosak, de a vízzel feltöltött mocsaras területek afféle mágnesként vonzhatják őket vissza a térségbe” – magyarázta a szakember. Hozzátette, a madarak száma teljes égészében sajnos évről évre csökken, azonban a Szomotor tó medrét négy évvel ezelőtt hasonló módon töltötték fel, melynek köszönhetően azóta egy teljesen új madár kolónia jött létre. „Azt sajnos nem jelenthetjük ki, hogy a helyzet teljes egészében javult volna, hiszen a természet másként kezeli az ember okozta hibákat, azonban néhány lokális problémát sikerült megoldanunk vagy legalább kordában tartanunk” – zárta Matej Repel, majd végezetül azt mondta: A probléma egyébként nemcsak a Bodrogközre jellemző, hanem az egész Kelet-szlovákiai síkságra. A csapadék és a talajvíz hiánya óriási, a mocsarakkal párhuzamban már rengeteg kerti kút is kiszáradt, az emberek tisztában vannak azzal, hogy valami komoly változás van folyamatban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.