A Szlovákiai Madártani Társaság munkatársai az elmúlt hetekben ismét szivattyúkkal pumpáltak vizet azokba a kiszáradással fenyegetett bodrogközi mocsarakba és vizes területekre, melyek a hazánkban élő ritka madárfajok egyik legfontosabb fészkelőhelyei közé tartoznak.
Szélmalomharc a bodrogközi mocsarak kiszáradása ellen
Matej Repellel, a Kelet-szlovákiai vízi madarak névre keresztelt projekt koordinátorával a szivattyúzás utolsó napján találkoztunk. Lapunknak elmondta, hogy az elmúlt években tapasztalt extrém szárazság miatt néhány kivételtől eltekintve szinte az összes bodrogközi mocsár teljesen kiszáradt.
Nagy területen dolgoznak
„Szerdán a bodrogközi Szentmáriához közeli réten voltunk, ahol az elmúlt két hétben a pálföldi kanálisból szivattyúztuk át a vizet. A Szlovák Vízgazdasági Vállalat munkatársaival együttműködve a Bodrog és a Latorca folyókból állandó vízellátást kaptunk, melyet a szivattyúk segítségével a falu határában mintegy 12 hektáron elterülő Pap-tó kiszáradt medrébe pumpáltunk át. A munkához használt felszerelést, beleértve a csöveket és a szivattyúkat az előző években lebonyolított LIFE madárvédelmi projektre kapott támogatásból vásároltuk. A projekt 2011 és 2016 között valósult meg az Európai Bizottság és a környezetvédelmi minisztérium közbenjárásával, de ettől függetlenül továbbra is figyelemmel kísérjük és próbáljuk megtartani a korábban elért eredményeketˮ – mondta lapunknak Matej Repel.
Régi probléma
A szakember szerint azért van szükség a mechanikus szivattyúkra, mert a tó és a kanális nagyjából 150 méterre van egymástól, ráadásul egy több méter magas gát is van közöttük. Matej Repel meglátása szerint a gond igazából nem az utóbbi évek során keletkezett, hanem a múlt évszázadban, amikor a különféle vízgazdálkodási beavatkozások során szinte teljes mértékben lecsapolták a síkságot.
„A még ma is meglévő, több méter mély kanálisok szerepe az volt, hogy lecsapolják a vizes területeket, az árkokat a nedves, mocsaras területek vízszintjétől jóval mélyebbre ásták. Pontosan ezért van szükség a szivattyúkra, hogy újra vízzel töltsük meg őket, és ezáltal új életet leheljünk beléjük. A jelenlegi helyzetnek egyébként az elmúlt évek egyre szárazabb és melegebb időjárása sem kedvez. A szóban forgó területek szinte minden évben kiszáradnak, ezért valóságos szélmalomharcot folytatnunk a természettel. Csapatunk munkáját elsősorban a polgári társulásunkhoz tartozó, mintegy 1000 tagból álló csoport segíti különféle adományokkal, de a szimpatizáns partnerektől is rengeteg támogatást kapunk. Mivel most nem kapcsolódtunk be aktív projektbe, elsősorban a szivattyúk karbantartására és üzemeltetésére kell elegendő pénzt összegyűjtenünkˮ – magyarázta Matej Repel.
Több millió köbméter
Idén a Bodrogközben hat terület feltöltését sikerült elvégezni. Az utóbbi két hétben kisebb megszakításokkal szinte minden nap a Pap-tóba szivattyúzták a vizet. A folyamat végén hetven centiméterrel emelkedett a tó vízszintje, -15 centiméterről valamivel több mint 60 centiméterre. Repel állítása szerint csak ebbe a mederbe több százezer köbméternyi vizet pumpáltak. Ezen-kívül öt másik kisebb területet is feltöltöttek, ezek összterülete egyenként 1 és 4 hektár között mozog.
Visszatértek a madarak
„Ezekkel az óvintézkedésekkel évente több millió köbméternyi vizet rekesztünk meg a Bodrogközben, melyeknek köszönhetően minden egyéb mellett a terület mikroklímáját is fokozatosan feljavítjuk, mentjük. Mivel a mocsarak feltöltésével már ötödik éve foglalkozunk, rengeteg kézzel fogható eredményt tudunk felmutatni. Elmondhatjuk, hogy már a szivattyúzás első napjaiban érezhető a változás, hiszen amint megjelenik néhány centiméternyi víz a medrekben, a madarak szinte rögtön visszatérnek. Ez idén sem volt másképp, a bölömbikák már megjelentek, és azóta is minden este hallani lehetett őket. Visszatértek a vadkacsák és a vadlibák is. Biztosak vagyunk benne, hogy a víz szivattyúzása nélkül ezek az állatok, amelyek miatt egyébként védett területről beszélünk, valószínűleg a szlovák–magyar államhatár túloldalán kerestek volna maguknak fészkelőhelyetˮ – nyilatkozta lapunknak Matej Repel, majd végezetül azt mondta:
„Ha jól tudom, Szlovákiában csak itt, a Bodrogközben foglalkoznak ezzel a megoldással. Ez persze nem jelenti azt, hogy máshol nem küzdenek hasonló gondokkal. Ha több emberünk lenne, még több területet töltenénk fel vízzel, de még így is bátran állítom, hogy az országban mi egyedi módszerrel mentjük a menthetőtˮ– zárta Matej Repel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.