Sportkör indult óvodás és kisiskolás gyerekeknek Negyeden

Negyed-sportkör
NEGYED/FARKASD |

Óvodás és kisiskolás gyerekeknek indított sportkört Sillik Gábor és Gyeszat Ádám a negyedi Pongrácz Ágoston Alapiskola tornatermében. A kezdeményezés célja mozgásra szoktatni a gyerekeket és fejleszteni a mozgásukat.

A farkasdi és negyedi kisgyermekes szülők már korábban megszólították Sillik Gábor testnevelés és fitneszedző szakos pedagógust, hogy szakkör formában foglalkozzon a gyerekekkel. Barátjával, Gyeszat Ádámmal a negyedi Pongrácz Ágoston Alapiskola tornatermében indított sportkört, amelyen heti két alkalommal foglalkoznak a 4 évesnél idősebb gyerekekkel. Felső korhatárt nem szabtak meg, mert elsősorban a kisgyerekek szülei érdeklődtek, de elmondásuk szerint, ha lennének nagyobb, 10-12 éves gyerekek, akkor akár két csoportot is vállalnának. 

„A szülők arról számoltak be, hogy ha valamilyen edzésre szeretnék járatni a gyereküket, Vágsellyére vagy más településre kell utazniuk, ugyanis e korosztály számára nincs sportolási lehetőség sem Farkasdon, sem Negyeden. Ádámmal már többször beszéltünk róla, hogy mivel mindketten fitneszedzők vagyunk, jó lenne elindítani egy közös projektet. Elmondtam neki, hogy voltak ilyen jelzések felém, neki is tetszett az ötlet, így belekezdtünk a megvalósításba. Megszólítottuk az alapiskola igazgatóját, Krommel Gabriellát, aki nagy örömünkre támogatta az ötletet, így minden szerdán és pénteken tarthatunk edzést a kicsiknek. Célunk, hogy a gyerekek megszeressék a mozgást, megismerkedjenek olyan mozgásformákkal, amelyekkel nem biztos, hogy a testnevelésórán találkoznak, például az állatok mozgását utánzó gyakorlatok vagy akadálypályák” 

– fejtette ki Sillik Gábor. Az első alkalommal tizenöt gyerek érkezett a negyedi iskola tornatermébe. Nagy részük lány, néhány fiúval kiegészítve. A két edző általános mozgásképesség-fejlesztő gyakorlatokat mutatott be nekik. Elmondták, hogy az állóképesség fejlesztése ebben a korban nem a legfontosabb szempont, inkább az ügyesség, a gyorsaság, a koordináció, az egyensúlyérzék fejlesztésére helyezik a hangsúlyt, illetve hogy a gyerekek megtanuljanak jól tájékozódni a térben, valamint reagálni az ütközésre, vagy arra, ha valami feléjük repül. 

„Ezek alapvető, a realitásérzéket fejlesztő dolgok, de manapság nem feltétlenül alakulnak ki olyan gyerekeknél, akik nem mozognak például az utcán, nem ugranak le valahonnan, nem labdáznak” 

– magyarázta Sillik Gábor.

Gyeszat Ádám hangsúlyozta, az alapokat szeretnék megtanítani a gyerekeknek, a természetes, mindennapos mozgást visszahozni az életükbe. 

„A mi generációnk gyerekei már egy modernizálódott, online térben élnek, ezért van szükség arra, hogy újra megszokják az állandó mozgást. Tudományos kísérletek bizonyítják, hogy a mozgás mennyire befolyásolja a gyerekek kognitív funkcióit. Azzal, hogy a testnevelésórák fogynak, egyre több órán át ülnek a gyerekek az iskolában, észrevehető a visszaesés például az olvasásnál, a tanulásnál. A fő célunk tehát az, hogy minél többféle mozgásformát megmutassunk nekik, aztán meglátjuk, hová fejlődik tovább a kezdeményezés. Nem akarunk egyetlen sportágra specializálódni, helyette minél szélesebb spektrumban szeretnénk bemutatni a különféle mozgástípusokat, aztán a gyerekek kiválaszthatják, mi tetszik nekik. Nem befolyásolni szeretnénk őket, hanem megmutatni nekik, mire képesek. Mindketten fitneszedzők vagyunk, így az egyetemen rengeteg sportágba belekóstoltunk, mindegyik elemeiből tudunk bevinni az edzésekbe” 

– egészítette ki Gyeszat Ádám. Arról, hogy a jelenlévők legtöbbje lány, úgy vélekedett, valószínűleg azért van, mert Farkasdon és Negyeden is lehet focizni, a fiúknak tehát adott a lehetőség a sportolásra, de ha a szülők nem szeretnék focira járatni a lányukat, akkor kénytelenek más városban, faluban lehetőséget keresni számukra, vállalva a szállítás állandó terhét. Hozzátette, a lányok esetében a nézőpont általában szélesebb, ki lehet próbálni a balettet, a gimnasztikát és sokféle más sportágat.

Iványi Tamás ötéves fiával érkezett. A kisfiú a helyi csapatban focizik és Galántára jár gimnasztikára. Édesapja szerint érdekli a mozgás, ezért támogatják abban, hogy többféle mozgásformát kipróbáljon. Ha megtetszik neki a sportkör, akkor valószínűleg abbahagyják a gimnasztikát, mert egyszerűbb a helyi tornaterembe járni, mint Galántára. Hasonlóan vélekedik a többi szülő is. 

„Szerintem a mozgás az egyik legfontosabb dolog, amit a gyerekeknek adhatunk. Végre elkezdődik valami helyben, nem kell 10-20-30 kilométert utazni ahhoz, hogy sportoljon a gyerekem, ezért elsőnek jelentkeztünk a felhívásra. Nagyon várta, hogy jöhessen” 

– mondta el Puškár Krisztina, aki négyéves gyermekével érkezett az első edzésre. Szécsényi Markéta úgy véli, a gyerekek kevesebbet mozognak a kelleténél, ezen szeretnének változtatni. 

„Hétéves, elsős a nagyobbik gyerekem, napközibe nem jár, az iskola után legtöbbször bent játszik vagy TV-t néz, nagyon nehéz rászedni, hogy kimozduljon” 

– fogalmazott. Tóth Andrea a mozgáskoordináció fejlesztése végett hozta el hatéves gyerekét, aki jövőre iskolás lesz és a tánc szakkört választotta a beíratáskor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?